Diskuse:Magnetické pole/Archiv
Z WikiSkript
Kontrola[editovat zdroj]
Článek ke kontrole | ||||
Žádá se kontrola tohoto článku učitelem. | ||||
Navržený učitel: Petr Heřman | ||||
Stegnerp (diskuse) 4.12.2013, 08:28
Připomínky:
-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 8.12.2013, 01:43
- Permanentní magnety ... Jedná se o látky Feromagnetické To je pravda, ale uvedená formulace by mohla vzbuzovat mylný dojem, že pojmy "permanentní magnety" a "feromagnetické látky" jsou synonyma. Trošku vylepšit.
- Technický termín "elekromagnet" se zpravidla používá pro cívku s feromagnetickým jádrem, ne pro každý solenoid nebo dokonce každý vodič či pohybující se nabitou částici, i když tím je (samozřejmě) vytvářeno magnetické pole. Lépe formulovat.
- u cívky jsou magnetické indukční čáry navzájem rovnoběžné: Těžko to formulovat takto, když Magnetická indukční čára je vždy uzavřená křivka. Jak si představit rovnoběžné uzavřené křivky?
- Když si uvědomíme, že zdrojem magnetického pole jsou magnetické dipóly (existence monopolů nebyla zatím prokázána a tak se předpokládá, že se v přírodě nevyskytují), magnetické indukční čáry tedy protínají jejich rovinu. : Magnetické indukční čáry protínají rovinu, ve které leží magnetické dipóly? Jak si to představit?
- označení pole vírové: Co se tím míní? Vysvětlit.
- Ampérovo pravidlo pravé ruky pro přímý vodič, kdy nám prsty pravé ruky ukazují požadovaný směr: Požadovaný směěr čeho, co se tím míní?
- (Ampérovo pravidlo pravé ruky pro cívku), kde palec ukazuje směr proudu v závitech.: Není pravda, směr proudu v závitech ukazují ostatní prsty.
- Cívka je namotaný vodič okolo keramického jádra. Jádro cívky je feromagnetické, to keramika rozhodně není. Navíc ale cívka ani žádné jádro mít nemusí, takže takováto definice je dost mylná.
- Intenzitu magnetického pole L [A.z/m] můžeme vyjádřit vztahem H=Fm/I =IN/l Intenzitu označujete jednou L a hned poté H? Jednotka je A/m.
- Faradayův zákon elektromagnetické indukce vyjádřený rovnicí Ui=-ΔΦ/Δt . Z něj vyplývá, že při změně magnetického indukčního toku o ΔФ za dobu Δt se ve vodiči indukuje elektromotorické napětí o střední hodnotě dané výše zmíněným vztahem. Trochu zavádějící, co se míní tím "delta"; většinou se tím míní infinitezimální změna (tedy lépe psát diferenciál) a pak se nejedná o střední, ale o okamžitou hodnotu napětí.
- Lenzův zákon ... Lenzův zákon : Proč se tam dvakrát říká prakticky to samé?
- Vlastní indukce je fyzikální veličina Φ s jednotkou H (Henry),: Jako Φ se zpravidla označuje magnetický tok, nikoli vlastní indukce; ta se zpravidla označuje jako L; pak Vám ani nefunguje dále uvedený vztah Φ=LI
- Setkáme se s tím na příklad v automobilu při startování, když se trochu ztlumí přehrávač: Co se tím míní?
- Paramagnetické látky sek magnetu přitahují a budou přitahovat drobné předměty v případě, že budou v blízkosti magnetu. Takhle formulace mi přijde lehce matoucí: Člověk si představí, že magnetem je možné přitahovat třeba krystalky modré skalice.
- Feromagnetické látky Jsou to látky složené z paramagnetických atomů To samé se předtím tvrdí o paramagnetických látkách. Jaký je pak mezi nimi rozdíl?
- objem 10-3 - 10 mm3: Asi mělo být: objem 10-3 - 10 mm3 ?
- Látky ferimagnetické se využívají ve slaboproudové elektrotechnice a permanentních magnetech. : O látkách ferimagnetických se dosud nemluvilo; vzbuzuje to dojem, že se jedná o pouhý překlep.
-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 8.12.2013, 01:43
Pěkný den, chtěla bych se zeptat, zda-li by u připomínky č. 4 nestačil odkaz na obrázek - https://www.wikiskripta.eu/w/Soubor:Magneticky_dipol_indukcni_cary.svg . Děkuji
Stegnerp (diskuse) 28.12.2013, 11:23
Stegnerp (diskuse) 28.12.2013, 11:23
Tento obrázek mi přijde spíš jako ilustrace průběhu magnetických indukčních čar (či silokřivek) jednoho závitu protékaného proudem, než jako ilustrace magnetických indukčních čar magn. dipólu. Navíc z toho stále nikde nevidím vysvětlení výrazu "magnetické indukční čáry tedy protínají jejich rovinu". Aha – teď to možná chápu: myslela jste, že protínají rovinu toho závitu. No ale to je právě ten omyl, že ten obrázek ilustruje závit a ne dipól.
-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 30.12.2013, 11:50
Co se týče dalších připomínek:
- Přip. 1 – trvá
- přip. 2 – trvá
- přip. 3 – OK, dejme tomu
- přip. 5 – dejme tomu, i když by se to dalo asi napsat i srozumitelněji
- přip. 6 – OK
- přip. 7 – OK
- přip. 8. a zřejmě i další dosud trvají.
-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 30.12.2013, 11:50
U všech bodů byla provedena úprava, ale přípomínka č. 4 mi stále nedá spát. Zřejmě jsem si vytvořila mylnou představu, že "rovina dipólu" by odpovídala rovině proudového závitu a magnetické indukční čáry by na ni byly kolmé a protínaly ji. Obrázek https://www.wikiskripta.eu/w/Soubor:Magnetic_field_due_to_dipole_moment.svg se mi nezdál úplně ilustrativní, neboť "rovina dipólů" by jakoby procházela mezi nimi - z Flemingova pravidla levé ruky by představovala ruku, do které míří magnetické indukční čáry, přičemž ona ruka by byla položena mezi oběma dipóly. Obrázek https://www.wikiskripta.eu/w/Soubor:Magneticky_dipol_indukcni_cary.svg mi připadal v tomto ohledu jednodušší, protože závit představoval i umístění roviny dipólů. Za mýlku se omlouvám, očividně jsem tomu špatně pozoruměla - ačkoliv velmi podobný obrázek byl použit i v prezentaci z elektřiny a magnetismu, která nám byla odpřednášena.
Stegnerp (diskuse) 31.12.2013, 12:04
Stegnerp (diskuse) 31.12.2013, 12:04
Jelikož jsem nenalezla žádný zdroj, který by přímo danou problematiku objasňoval, rozhodla jsem se tuto poznámku vymazat (připomínka č.4).
Stegnerp (diskuse) 3.1.2014, 20:17
Stegnerp (diskuse) 3.1.2014, 20:17
Vzorce[editovat zdroj]
Dobrý den, chci se zeptat zda-li by nešli přepsat vzorce v nějaké rozumné podobě (například stejný formát jako v LATEXu) aby bylo rozeznatelné zda-li se jedná o malé l a nebo velké I. Děkuji
90.178.115.26 15.1.2017, 14:00
90.178.115.26 15.1.2017, 14:00