Diskuse:Laboratorní diagnostika autoimunitních onemocnění/Archiv
Z WikiSkript
Vyváženost textu[editovat zdroj]
Článek je určitě užitečný, poskytuje ale určitou pomoc až tomu, kdo zná základy diagnostiky autoimunitních stavů. V podstatě jde o přehled nejčastějších orgánově specifických protilátek, které se v diagnostice využívají. Bohužel samotné stanovení autoprotilátek pro diagnostiku autoimunit nestačí, nemá ani zdaleka stoprocentní senzitivitu ani specifitu. V zásadě postrádám:
MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 13.12.2017, 19:40
- význam anamnézy a fyzikálního vyšetření pro diagnostiku autoimunit, nejčastější nálezy, které diagnózu autoimunity podpoří (např. ztráta hmotnosti, kožní projevy, noční pocení apod., poruchy koagulace atd.),
- základní laboratorní vyšetření a nespecifické projevy autoimunit, např. FW, komplement, imunoglobuliny, cirkulující imunokomplexy apod., a další laboratorní nálezy - třeba močový nález, elfo bílkovin atd.
Jde o dost složité téma - doporučuji se ponořit do literatury, nebo - ještě lépe - konzultovat zkušeného imunologa.
Přesto oceňuji odvahu se do tohoto článku pustit a považuji za užitečné, že se povedlo vypsat aspoň některá vyšetření, o jejichž indikaci se při podezření na autoimunitu uvažuje.MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 13.12.2017, 19:40
Díky za názor a doporučení, článek měl být určen především pro předmět Klinická imunologie ve 4. ročníku, ve kterém je otázka přímo mířená na biochemické markery a jejich využití v diagnostice - tento "seznam" byl doporučen doktorkou Pekanovou. Každopádně je to opravdu jen výpis a máte pravdu, že další využití prakticky nemá, popřemýšlím, jak ho přepracovat :-)
EmmaS (diskuse) 12.2.2018, 11:39
EmmaS (diskuse) 12.2.2018, 11:39