A viac info ako slovník je článok nie? Takže to nie je ani heslo ani článok, pomenunjte to lexikón
Milan Mikuš --
redakce WikiSkript 6.3.2016, 21:21
Souhlasím s Milanem, význam slova fagocytóza přece stejně dobře najdu i ve vlastním článku, i když nechci detailní informace...
David.Mirth (
diskuse),
redakce WikiSkript 6.3.2016, 21:23
A to, čo je v tom hesle, čo je v tom článku v prvej odstavci, spravme Srdce (heslo) orgán zabezpečujíci krvný obeh a viac sa dočítate v článku Srdce
Milan Mikuš --
redakce WikiSkript 6.3.2016, 21:30
Souhlasím s Milanem a Davidem. Souhrn informací o tématu má být v prvním odstavci. Odštěpit perex a udělat z něj zvláštní článek s rozlišovačem je zcela zbytečná práce.
Zef d|
p 6.3.2016, 21:38
Ok, tak zmazte niekto prosim tu celu stranku Fagocytoza(heslo). A je podla vas zbytocne robit aj ten histologicky slovnik?
Júlia Koperdáková --
redakce WikiSkript 6.3.2016, 21:45
Nie, príde mi zbytočné písať duplicitné články, keď sú tu plnohodnotné. Prelinkovať do slovníku články, ja si pod pojmom slovník vysvetlujem abecedný zoznam a to to spĺňa, už aké dlhé budú články je jedno a hlavne každý dobrý článok má definíciu na začiatku, takže si prečítam len to a idem ďalej.
Milan Mikuš --
redakce WikiSkript 6.3.2016, 21:50
To je sice pravda, ale nie kazdy clanok ma definiciu na zaciatku a hladat strucne vysvetlenie je niekedy obtiazne a zdlhave. Ja si osobne slovnik predstavujem ako subor hesiel, nie clankov, ale ak ste za to viaceri, mozeme to urobit aj tak. Mala som sice inu predstavu, ale ak vam to pride zbytocne, tak to nebudem robit.
Júlia Koperdáková --
redakce WikiSkript 6.3.2016, 21:57
Ved ale je to slovnik histologie :) histologie :) nech sa ucia prvaci, je to fakt dolezite, mazat to nemusis, za to zs traja s tym nesuhlasime, tak sa to moze dakomu pacit, zaspamovali sme posledne zmeny, hadam si to niekto vsimne a vyjadri sa
Milan Mikuš --
redakce WikiSkript 6.3.2016, 22:04
Ok. Tak hadam sa niekto vyjadri :). Pripadne to mozeme prediskutovat na wikivikende, ten je ale dost neskoro. Ja sa budem snazit zatial tvorit hesla, ktore este neexistuju ako clanky.
Júlia Koperdáková --
redakce WikiSkript 6.3.2016, 22:13
Pánové, to, co se děje s heslama, není, že nevíme co s volným časem a tak děláme duplicitní hesla. Je to jeden z dílků jak zkompletovat histologii na WS.
My, co se "specializujeme" na histo, jsme měli schůzku i s panem Dr. Vejražkou a probrali jsme jak a kam to bude dál spět.
Portály Slovník histologie tu byly nejmíň 2 (možná i 3), my jsme nechali ten nejmladší a nejhezčí a i ten je z roku 2012. 3 roky tu leží hesla na histologii, leckteré duplicitní ke článkům a nikdo to neřešil.
Ty hesla mají ale svůj smysl
1) slouží jako stavební bloky pro další články, takže např. Lubko, který bude psát erytropoesu už napíše víceméně jen úvod a zbytek může vložit z mojí práce. A to platí i pro duplicitní hesla, která se teda dají vložit jako ten úvod do článku. (klidně se toho chopte)
2) u prváků, kterých se naše práce nejvíc týká, jsou ty hesla velmi populární a to i ty duplicitní (ty dokonce možná nejvíc). Pač jim jde jen o to gró, který je někdy v jejich učebnicích uplně ztracený. A dokud to oni budou považovat za užitečný, tak se to vyplatí dělat.
3) bylo by fajn mít ten slovník co nejkompletnější, když už tu něco je, tak ať pořádně, nebo vůbec.
Takže suma sumarum, já chápu, co vám vadí, ale my, co se o tu sekci staráme, si tím navzájem jakoby pomáháme a prváci to oceňují.
A jen tak FYO, je tu mimochodem i slovník fyziologie, na který se určitě vztahují vaše připomínky.
Tpmirchi (
diskuse) 6.3.2016, 23:32
2) je urcite validni argument. Dovedu si predstavit, ze to prvakovi pomuze, kdyz to potrebuje jenom tak rychle najit, co to znamena. Bod 3) je taky urcite pravda, cervene odkazy jsou urcite hloupe. Prvni bod je prave zaroven i kamen urazu. Velmi casto se mi na WikiSkriptech stava, ze najdu tri clanky o tom samem, ale v kazdem je to receno trochu jinak, neco heslo, neco lf2, neco nejaky modul, neco zkouskova otazka, neco normalni clanek... Stava se z toho gulas, ve kterem se velmi tezko orientuje...
Urcite souhlasim s tim, aby na zacatku kazdeho clanku bylo heslovite shrnuti, podle me je tedy resenim, aby uvodni odstavec splnoval parametry hesla a zbytek clanku byl pod prvnim nadpisem.
A nebud urazenej, ze to resime zrovna tady, to neznamena, ze by nam to vadilo jenom u histoly :-D
David.Mirth (
diskuse),
redakce WikiSkript 7.3.2016, 07:51
To, že tu předtím ležely duplicitní články a nikdo to neřešil je těžko důvod k tomu, aby nové duplicity vznikaly.
Příklad erytropoézy a stavebních bloků je dobrý, ale platí pro něj stále totéž, že není důvod mít článek obsahující část a další zvlášť, do kterého tuto část vložím, stejného výsledku co se týče obsahu docílíte tím, že rozšíříte existující článek.
To, že prváky zajímá gró článku, které se může ztratit v článku samotném je chyba toho článku, který má souhrn obsahovat v úvodním odstavci a také není důvodem k rozštěpení článku na 2. Přeházení textu se dá udělat velice jednoduše, netvoříme tu papírové médium. Argument, že "prváci považují za užitečný nejvíc duplicitní hesla" těžko obstojí, když místo duplicity bude jeden kompletní článek, který úvodem uspokojí prváky (nejen je) a rozvedením problematiky každého, který má o to zájem.
Zkompletovat slovník (nebo jakýkoliv projekt na ws) je záslužné a to, že kritizujeme jakým způsobem to děláte není nic osobního, ta kritika je snad konstruktivní (návrh řešení ve více příspěvcích) a cílí na to, abyste nedělali zbytečnou práci (netvořily kandidáty na sloučení).
Zef d|
p 7.3.2016, 12:00
Presne tak, je rozhodne dulezite udelat zacatky stranek kvalitne, potom podle me nebude heslo potreba. Tohle tema uz na programu WV je, takze se tam budeme moci pohadat ve velkem :-D S pribyvajicim obsahem napriklad diky nekterym vlozenym celym dilum se zacina podle me system stranek lehce zneprehlednovat, slucovani je tedy podle me casto na miste.
David.Mirth (
diskuse),
redakce WikiSkript 7.3.2016, 12:59
Ja som si preto všimol histológiu, lebo to bol nový článok a je pravda, že nové články sú najviac editované a s tým nič nespravíme, ale je to aj dobré, lebo nové články sú poväčšine dobré, asi preto som si nevšimol nejaký slovník fyziológie, lebo tam nič nepribúda, tak to neber osobne, skôr by som bol to bral ako pochvaľu, že sa niekto zaujíma o vašu prácu, lebo každá kritika a hlavne tá konštruktívna, ktorú sme určite ja, david a jonáš chceli vytvoriť (ak si to tak nepochopil, tak sa za to ospravedlňujem v mene všetkých), je k niečomu dobrá. Chceli sme poukázať na to, čo písal Jonáš, že nie je v prospech veci vytvárať duplicitné heslá, ale ak sme vašu prácu nejak hanobili, tak sa ti ospravedlňujeme. Nikto to nemyslel v zlom.
Milan Mikuš --
redakce WikiSkript 7.3.2016, 16:35
Obecně bych řekl, že je fyziola na WS prozatím dosti tragická :D Takže to je rozhodně pochvala, s histolou se teď hodně hýbe díky vaší práci :) Ale ustupovat nebudu v tom, že je lepší mít dobrý úvod do článku než duplicitní heslo :D
David.Mirth (
diskuse),
redakce WikiSkript 7.3.2016, 17:43
Ďakujeme za pripomienky. Keďže je toho z histológie ešte mnoho, čo nie je vytvorené ako článok, som za kompromis - tvoriť v slovníku heslá, ale také, ktoré ešte nie sú vytvorené. Okrem toho, články typu rôznych druhov buniek (napr. Sertoliho bunky) je podľa mňa lepšie tvoriť ako heslo obsahujúce základný tvar, vlastnosti a funkciu, pretože dlhý článok je v tomto prípade ťažko napísať, a tak sa človek aspoň rýchlo dozvie to, čo o tej bunke potrebuje vedieť, bez toho, aby to musel hľadat v článku (v našom prípade napr. varle).
Takže podľa mňa heslá nie sú zbytočná záležitosť, zvyšuje to prehľadnosť, a ak človek chce vedieť niečo viac, preklikne sa na súvisiaci článok. Ak nechcete duplicitné články typu fagocytóza, môžeme sa o tom porozprávať aj s ostatnými v hist. skupine a dohodneme sa, či dávať do slovníka aj dlhé články, ktoré majú základný popis na začiatku. Mne sa to osobne nepáči, ale ak za to budú viacerí, som ochotná sa prispôsobiť. A kľudne zmažte článok fagocytóza (heslo).
Tak dúfam, že som to napísala zrozumiteľne :D :).
Júlia Koperdáková --
redakce WikiSkript 8.3.2016, 18:42
Júlie,
nikdo ti nebrání psát krátké články, říkej jim klidně hesla nebo jinak. Pochybuji, že se o jednom druhu buňky dá napsat dlouhý článek, proto je v pořádku o jednom druhu buňky napsat článek krátký, to nikdo nerozporuje. Nikde není stanoveno jak dlouhý článek má být a uměle natahovat články je také proto nesmysl.
Není žádný důvod "schovávat" důležité věci o tématu (Sertoliho buňce) hluboko do článku.
Hesla ve formě duplicitního článku, ať už natažená šablonou heslo, nebo ne, jsou zbytečná záležitost. Články (i krátké!), které nejsou duplicitami již existujícího, jsou žádoucí.
Zef d|
p 8.3.2016, 19:01
Dobre ja ti ukážem príklad tvojej prehľadnosti. Vytvorila si článok
Trofoblast (heslo) ale článok
Trofoblast tu je a je úplne o niečom inom a ako sa kukám ani nie je moc o trofoblaste. Tvoja prehľadnosť si ani neprečítala článok trofoblast a hned prehľadne si vytvorila Trofoblast (heslo), ktorý je o trofoblaste. Lebo zrušiť ten REDIRECT z toho článku
První týden vývoje zárodku, je asi nad rámec vašej pracovnej skupiny. Založím asi skupinu oprava po histologickej skupine.
Milan Mikuš --
redakce WikiSkript 8.3.2016, 19:09
Už jsem to napravil Milane, nyní je Trofoblast na svém místě.
Zakládat skupinu na opravy určitě nebude nutné (byl to, předpokládám, sarkasmus), bude lepší se vzájemně učit, jak dělat věci lépe a dělat to neodrazující formou. Nechceš přece histologickou skupinku demotivovat od psaní dalších článků, ne?
Zef d|
p 8.3.2016, 19:20
Díky Juli za pěkný názor 😊 V podstatě s tebou souhlasím, akorát bych pro ty články nepoužíval implicitně rozlišovač (heslo), každy sám pozná, jestli je článek krátký nebo ne 😊 Jinak naprosto souhlasím s Jonášem 😊
David.Mirth (
diskuse),
redakce WikiSkript 8.3.2016, 19:48
Chlapci, moja predosla sprava bola snaha o uzmierenie a kompromis, nechcela som vas vyprovokovat k tomu, aby ste mi tu takto ,,milo,, pisali. Ano, suhlasim a ospravedlnujem sa, s tym trofoblastom som to nedomyslela, napriek tomu, ze ten redirect som si vsimla, aj clanok som citala, Milan. Kedze som na WS prvy rok, nenapadlo ma presuvat clanky alebo nieco rusit. Teraz uz viem, ze taketo stranky mam rusit. Dakujem, ale nabuduce to staci povedat normalne, bez sarkazmu o tvoreni opravy pre hist.skupinu. Ja sa rada nieco nove naucim. Co sa tyka duplicitnych hesiel, uz som povedala, ze ich robit nebudem, len som podotkla, ze sa mi nepaci, aby v slovniku boli clanky, ale po dohode s ostatnymi som ochotna sa prisposobit.
Júlia Koperdáková --
redakce WikiSkript 9.3.2016, 20:20