Diskuse:Dopplerovský průtokoměr/Archiv
Z WikiSkript
Kontrola článku[editovat zdroj]
- Pro detekci hlouběji uložených cév se využívají sondy s frekvencí 4 nebo 5 MHz, pro vyšetření povrchových cév obvykle frekvence 8 nebo 10 MHz. – možná by se hodil nějaký odkaz na souvislost UZ frekvence a penetrací
- Rychlost pohybujících se částic (změna frekvence) - je dána střední rychlostí, která je určena z nejpomalejšího toku krve (u stěn cévy) a nejrychlejšího (ve středu lumina cévy). Člověka, který vyšetřoval dopplerovské spektrum na praktiku, musí nutně napadnout otázka, proč se střední hodnota takto nepřesně odhaduje pouze z maximální a minimální rychlosti a proč se namísto toho nepočítá jako integrál dopplerovského spektra?
- Měření průměru cévy: Podle daného popisu by měl být UZ paprsek kolmý (či alespoň přibližně kolmý) k průběhu vyšetřované cévy; v takovém uspořádání by se ale dopplerovský úhel blížil hodnotě 90°, což je nepoužitelná hodnota pro dopplerovské vyšetření. Jak je tedy principielně možné jednu a tu samou sondu v jenom uspořádání použít zároveň pro měření průměru cévy a pro měření rychlosti toku?
-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 10.12.2013, 23:58
O.K., díky.
-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 12.12.2013, 20:56
-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 12.12.2013, 20:56