Diskuse:Diferenciální zesilovač/Archiv

Z WikiSkript

Připomínky[editovat zdroj]

... invertujícího a neinvertujícího vstupu (oba vztažené k zemnímu potenciálu);. No právě že ne. Právě že to zesiluje pouze ten rozdíl, aniž by se to muselo vztahovoat k zemnímu potenciálu anebo k čemukoliv jinému. Zem klidně může "plavat" (v určitých mezích, samozřejmě). To nevím, kde jste vzala ten obrázek. Ta zem a to ucm mi tam přijde dost matoucí. To je z diplomky Vašeho tatínka nebo strýčka? No tak to bych si s ním rád o tom podiskutoval. No možná to tam měl jako nějaké teoretické zdůvodnění funkce DZ, tak to bych asi možná ještě bral. Je fakt, že ten pacient by měl mít nějakou zemnící elektrodu, aby to všechno "neulítlo" moc daleko, mimo rozsah vstupu, ale přijde mi, že pro "běžného medika" by se ty dvě věci nemusely dávat dohromady: Prostě jedna věc je pacienta propojit se zemí těch operáků, aby to všechno neuplavalo někam do ztracena, a pak už uvažovat jen a pouze ten rozdíl vstupních napětí. O tom to všechno, myslím, je: že pro zásadní pochopení principu stačí (po splnění výše uvedených podmínek) už uvažovat právě jen ten rozdíl (diferenci) bez vztahu k zemi.

... aby co nejvíce eliminovala nežádoucí akční potenciály. No ono nejde jenom o ty AP. ... EMG je evokováno v oblasti předloktí. Spíš z oblasti předloktí, bych asi řekl. Anebo lépe spíš, že když se stimulační elektroda přikládá na předloktí. Takže to jakoby "odstíní" tu stimulaci od odpovědi; i když ten stimulus artefact tam vždycky bude (což je v tomto případě dobře). No, celkově vzato, pro potřeby Vašich kolegů mediků asi až zbytečně moc detailní a odborně psané, i když spousta věcí tam je docela důležitých, aby také věděli. Ale jinak to má alespoň (na rozdíl od řady jiných příspěvků) hlavu a patu a celkem dobře se to drží zadaného tématu.

Poslední věc, kterou bych prosil ještě doplnit, by byly opět ty linky – i když tady jich asi moc nebude, ale alespoň nějaké medicínské by se určitě našly – EMG, ABR, EEG aj.
-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 29.12.2012, 20:43
Abych na Vás nebyl moc zlej: Tatínek (nebo strýček) má samozřejmě pravdu, o to se teď nehádám. Když někdo o tom DZ píše diplomku, tak je zapotřebí tam ty věci zmínit. Podobně, jako kdybych psal diplomku o analytických vahách, tak asi budu zkoumat momenty, kterými působí obě misky vah na rameno vah a jaká je pak výsledná síla na břit nebo na závěs vah. Ale pro praxi toho, kdo je užívá, je důležité vypíchnout hlavně to zjištění, že když na jednu misku dám předmět o hmotnosti 5,001 g a na druhou misku závaží 5 g, tak že mi ty váhy spolehlivě zaregistrují právě ten rozdíl 1 mg, bez ohledu na takové věci, jakými je třeba velikost tíhového zrychlení právě v tom místě, kde jsou váhy postaveny – i když každá z obou věcí na každé z misek má svou vlastní váhu vůči Zemi. A je samozřejmě nutné obsluhu poučit o tom, že když dá na jednu misku kus olova 5,000001 kg a na druhou závaží 5 kg, tak i když teoreticky by měl být výsledek vážení stejný, tak že ty analytické váhy už možná navždy dovážily... Tak s tím DZ je to asi trochu podobné. (Až na to, že jejich vstupy jsou na tom dnes – ve srovnání s váživostí analytických vah – o něco lepší a že ani náhodný elektrostatický výboj by je nemusel hned odprásknout – ale moc často by se to zkoušet nemělo.)
-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 29.12.2012, 21:03
Dobrý den, tak jsem článek opravila dle vašich připomínek. Celý text, který je zde napsán z diplomové práce pouze vychází. Rozhodně se nejedná o její přepsané části. Pouze obrázky jsou z ní vypůjčené. K obrázku jsem doplnila vysvětlivku a také jsem doplnila linky. Ale jak píšete o zemní elektrodě, zdá se mi, že zmínit ji je docela důležité.
Eliska Henychova 2.1.2013, 09:09
Rozhodně se nejedná o její přepsané části – OK, z toho jsem Vás nikdy nepodezíral. Já to oceňuji, když studenti zpracují látku, která je jim nějak přátelská a přitom čerpají ze svého okolí, o čem vědí něco sami anebo jejich blízcí. Už jsem Vám na to dal "štempl".
-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 3.1.2013, 19:40