Autoimunitní pankreatitida
(přesměrováno z AIP)
Autoimunitní pankreatitida (AIP) je zřídka se vyskytující autoimunitní onemocnění. Představuje 2–4 % všech chronických pankreatitid. Vyskytuje se ve dvou formách lišících se geografickým rozšířením, histologickým obrazem i dalšími charakteristikami:
- AIP 1. typu (lymfoplazmocytární sklerotizující pankreatitida) je IgG4 asociovaná nemoc lokalizovaná v pankreatu. Postihuje spíše starší pacienty.
- AIP 2. typu postihuje spíše mladší pacienty, riziko relapsu je podstatně nižší než u AIP 1. typu. Bývá asociován s idiopatickými střevními záněty.
Pro oba typy je charakteristický nebolestivý ikterus, náhle vzniklý diabetes mellitus, radiologicky prokazatelné zvětšení pankreatu a autoimunitní porucha v anamnéze. Oba typy velmi dobře reagují na terapii kortikoidy.
Diagnostická kritéria HISORt z Mayo Clinic (2006) pro autoimunitní pankreatitidu jsou stanovena tak, že pro diagnózu AIP musí být splněna alespoň jedna ze skupin příznaků.
Histopatologický nález: musí být splněno alespoň jedno z následujících:
- lymfoplazmocytární infiltrát se storiformně uspořádanou fibrotizací a obliterativní flebitida
- lymfoplazmocytární infiltrát se storiformně uspořádanou fibrotizací a nejméně 10 IgG4+ plazmatických buněk na největší zvětšení
Klinický nález: musí být splněna všechna kritéria
- CT resp. MR zobrazí difúzně zvětšený pankreas s oddáleným a periferním zesílením
- difúzně zvětšený a nepravidelný ductus pancreaticus
- hladina IgG4 přesáhne hodnotu 1,4 g/l
Terapeutický pokus: musí být splněna všechna kritéria
- nevysvětlené onemocnění pankreatu po vyloučení ostatních známých příčin
- elevace sérového IgG4 nebo histologicky potvrzené postižení jiného orgánu s infiltrací IgG4+ buňkami
- ústup obtíží nebo výrazné zlepšení pankreatických a/nebo mimopankreatických obtíží po terapii kortikoidy
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
Literatura[upravit | editovat zdroj]
- DITE, P., H. NECHUTOVA a M. UVIROVA, et al. Autoimmune pancreatitis. Biomed Pap Med Fac Univ Palacky Olomouc Czech Repub [online]. 2014, vol. 158, no. 1, s. 17-22, dostupné také z <http://biomed.papers.upol.cz/pdfs/bio/2014/01/03.pdf>. ISSN 1213-8118.
- SUGUMAR, A. a S. CHARI. Autoimmune pancreatitis: an update. Expert Rev Gastroenterol Hepatol. [online]. 2009, vol. 3, no. 2, s. 197-204, dostupné také z <https://www.medscape.com/viewarticle/708921_1>. ISSN 1747-4132.