Holoprozencefalie
Feedback

Z WikiSkript

Verze z 19. 1. 2011, 16:19, kterou vytvořil Ready (Diskuse | příspěvky) (úprava patičky dle WikiSkript; ještě je nutné článek zakategorizovat!)

Holoprozencefalie je vývojová vada charakterizovaná chyběním středových kraniofaciálních struktur, která může mít variabilní expresivitu (je přítomen pouze jeden přední zub, jedna společná dutina nosní, jedno oko (kyklopismus); splynutí mozkových hemisfér (alobární holoprozencefalie); nebo chybí bulbus a tractus olfactorius a corpus callosum).

Příčiny holoprozencefalie

a. poškození teratogeny v době gastrulace, např. alkohol – selektivní zabíjení buněk středových struktur (v době kdy matka většinou ještě ani neví, že je těhotná)
b. trizomie 13 nebo trizomie 18 (vzácněji)
c. poruchy biosyntézy cholesterolu (Smith-Lemli-Opitz syndrom), výsledkem je narušení signalizace SHH, pro kterou je cholesterol nezbytný
d. mutace genu SHH, který je exprimován v notochordu, prechordální ploténce a taky spodině nervové trubice a ovlivňuje vývoj především předního mozku (SHH indukuje expresi NKX2.1 pro telencefalon; SHH indukuje expresi PAX2 inhibujícího vliv PAX6 ve střední čáře a iniciující tak rozdělení primordia očí a přilehlé oblasti na párovou)
e. mutace genů SIX3 (sine oculis homeobox), TGIF, ZIC2


Odkazy

Použitá literatura

  • SADLER, Thomas W. Langmanova lékařská embryologie : Překlad 10. vydání. 1. vydání. Praha : Grada Publishing, a.s, 2011. 432 s. ISBN 978-80-247-2640-3.