Holoprozencefalie
Holoprozencefalie je vývojová vada charakterizovaná chyběním středových kraniofaciálních struktur, která může mít variabilní expresivitu (je přítomen pouze jeden přední zub, jedna společná dutina nosní, jedno oko (kyklopismus); splynutí mozkových hemisfér (alobární holoprozencefalie); nebo chybí bulbus olfactorius a tractus olfactorius a corpus callosum)
Příčiny holoprozencefalie
a. poškození teratogeny v době zárodečné listy, např. alkohol – selektivní zabíjení buněk středových struktur (v době kdy matka většinou ještě ani neví, že je těhotná)
b. trizomie 13 nebo trizomie 18 (vzácněji)
c. poruchy biosyntézy cholesterol (Smith-Lemli-Opitz syndrom), výsledkem je narušení signalizace SHH, pro kterou je cholesterol nezbytný
d. mutace genu Sonic hedgehog, který je exprimován v notochord, prechordální ploténka a taky spodině nervové trubice a ovlivňuje vývoj především předního mozku (SHH indukuje expresi NKX2.1 pro přední mozek; SHH indukuje expresi PAX2 inhibujícího vliv PAX6 ve střední čáře a iniciující tak rozdělení primordia očí a přilehlé oblasti na párovou)
e. mutace genů SIX3 (sine oculis homeobox), TGIF, ZIC2