Průmyslové látky
Feedback

Z WikiSkript

Verze z 13. 3. 2012, 21:50, kterou vytvořil Cemnotar (Diskuse | příspěvky) (table)

Hlavními zdroji antropogenního znečištění ovzduší jsou:

  • spalování fosilních paliv
  • automobilová doprava
  • výrobní procesy v petrochemickém a hutním průmyslu
  • lesní požáry a sopečná činnost

Mnoho průmyslových zemí reguluje předpisy maximální povolenou koncentraci vybraných polutantů v atmosféře.

Tvorba smogu:

Zimní smog – typický pro zimní období, kdy se intenzivně topí (v teplárnách, v domácnostech). Vzniká v období inverzního počasí. Spaliny zůstávají v přízemní vrstvě atmosféry.

Letní (ozónový smog) – vytváří se zejména ve městech s hustým automobilovým provozem při horkém letním počasí s intenzivním slunečním zářením. Hlavní příčinou jsou výfukové plyny, které obsahují oxidy dusíku a zbytky organických sloučenin. Za těchto podmínek vzniká ozón.

Škodlivé sloučeniny vznikající ve spalovacích procesech (Horák et al. 2004)
Produkt spalování Podmínky ovlivňující tvorbu Účinek
CO2 Vzniká vždy. Je netoxický, běžná součást atmosféry, ovlivňuje skleníkový efekt.
H2O Vznik závisí na obsahu vodíku v palivu. Neškodná součást paliva.
CO Obsah závisí na přebytku vzduchu a na úrovni řízení spalovacího procesu. Váže se na krevní barvivo a snižuje schopnost krve přenášet kyslík, je škodlivou složkou výfukových plynů.
NOx Vznikají reakcí vzdušného N s kyslíkem, vzniklé množství je závislé na teplotě a režimu spalování. Při vysoké teplotě jich vzniká více. Jsou dráždivou složkou spalin, jsou složkou způsobující tvorbu zimního i letního smogu. V ovzduší přecházejí na kyselinu dusičnou a jsou složkou kyselých dešťů.
SO2 Vzniká ze sloučenin síry přítomných v palivu, do spalin přejde prakticky veškerá síra v palivu. Je dráždivou součástí spalin, v ovzduší přechází rychle na kyselinu sírovou, jednou ze součástí způsobující tvorbu zimního smogu. Je základní složkou kyselých dešťů.
Zbytky paliva Zbytky nespálených a nedokonale spálených organických sloučenin. Mají dráždivé vlastnosti. Jsou součástmi způsobujími tvorbu zimního i letního smogu.
Prachové částice Tvořeny popílkem a zbytky nespálených látek, jejich vznik je závislý na použitém palivu. Mají dráždivé účinky. Spolupůsobí při tvorbě zimního i letního smogu. Někdy obsahují karcinogenní kondenzované PAH.