Obecná anatomie mízního systému
![]() | Článek byl označen za rozpracovaný, od jeho poslední editace však již uplynulo více než 30 dní | |||
Chcete-li jej upravit, pokuste se nejprve vyhledat autora v historii a kontaktovat jej. Podívejte se také do diskuse. | ||||
Pokud vše nasvědčuje tomu, že původní autor nebude v editacích v nejbližší době pokračovat, odstraňte šablonu {{Pracuje se}} a stránku upravte. | ||||
Stránka byla naposledy aktualizována v úterý 20. prosince 2011 v 18:30. | ||||
Mízní systém je systém drobných kapilár a mízovodů, společně s několika lymfatickými orgány. Probíhá zde míza, která je produktem tkáňového moku. Aby se dostala míza zpět do oběhu, musí se 2–3 l/den této tekutiny dostat cestou krevních kapilár do krevního systému.
Lymfatické cévy
Začátek mízních kapilár pozorujeme slepě ve vmezeřeném vazivu u téměř všech orgánů (kromě těch, které jsou i bez krevního zásobení – např. epitel kůže). Mízní kapiláry se spojují vzájemnými anastomosami v sítě, ze kterých se sbírají mízní kolektory. Kolektory se už podobají cévám (označovány také jako vasa lymfatica). Tyto kolektory většinou vedou mízu do přilehlých mízních uzlin, jakéhosi kontrolního stanoviště. Odsud odstupují konečné mízní kmeny, které ústí do větších kolektorů nebo žil.
Stavba jednotlivých úseků
Mízní kapiláry jsou se svou jednou vrstvou endothelu podobné krevním kapilárám, jsou však výrazně propustnější díky absenci nebo nedokonalosti lamina basalis. Díky velkým štěrbinám je tak schopna lymfatická kapilára pojmout i velké molekuly neprostupné pro kapiláry (např. chylomikra) a tím zajišťuje další transportní funkci lymfatického systému.
Mízní kolektory jsou větší cévy obsahující charakteristické ve dvojicích uspořádané chlopně, které zabraňují ve fyziologických případech retrográdnímu toku lymfy. Samotná stěna mízního kolektoru již obsahuje tunicu intimu, medii a adventicii a podobá se tak krevním cévám.
Kmeny mízní jsou již podobné malým žilám.
Lymfa
Míza je bezbarvým produktem tkáňového moku, do kterého přestupuje jednak filtrát krevních kapilár (díky zvýšené filtraci a snížené reabsorbci v průběhu kapiláry) a jednak tekutina s metabolity buněk. Obsahuje tak složení krevní plazmy s obsahem bílkovin kolem 20 g/l. Toto ovšem neplatí v mízním řečišti střev, kde se do mízy dostávají absorbované tuky. Díky tomu je míza bělavá až zažloutlá s obsahem bílkovin až 60 g/l; označuje se názvem chylus.
Dále míza obsahuje množství lymfocytů, v zásadě na každém dalším úseku (zejména po mízní uzlině) vzestupující počet.
Pohyb lymfy je zařizován speciálními mechanismy:
- kontrakcí hladké svaloviny v medii lymfatických cév
- kontrakcí přilehlých kosterních svalů
- dýchacími pohyby, peristaltikou střev, činností srdce
Lymfatické orgány
Mezi lymfatické orgány se řadí mízní uzliny, lymfatické tkáně v orgánech, tonsily, slezina, brzlík.
Stavba mízních uzlin
Jedná se o imunitní orgány vejčitého tvaru o různých velikostech, tvořící síť po celém těle. Fungují jako filtry pro průtok mízy a vychytávají různé cizorodé částice, jako například prach, choroboplodné zárodky, nádorové buňky.
Vstup do lymfatické uzliny se označuje jako hilum nodi lymphatici, zde vstupují cévy vyživující orgán. Také zde vystupuje vas efferens – odvodná céva pro mízu z uzliny, jejím opakem je několik vas afferens, které mízu do uzliny naopak přivádějí.
Na povrchu uzliny najdeme vazivové pouzdro capsula nodi lymphatici. Pod kapsulou se nalézá samotná stěna s trámci vaziva – trabeculae s četnými makrofágy. Tyto trámce se ponořují do vnitřku uzliny a přitom dělí vnitřní tkáň na neúplně uzavřené oddíly. Z trámců odstupuje síť retikulárních buněk a vláken (retikulum), které ve svých prostorech utváří uzlinové sinusy pro průtok lymfy. Tyto prostory jsou vyplněné lymfocyty a utvářejí tak imunitní centra folliculi lymphatici.
Uzlina je v zásadě rozdělena na tři prostory:
- cortex s folliculi lymphatici – tvořící obvod uzliny
- parakortikální zóna – oblast mezi kůrou a dření
- medulla – dřeň mezi parakortikální zónou a hilem uzliny. Zde přechází medulární sinusy v konečné, terminální sinusy, které pokračují do vas efferens.
Výživu uzliny zastupuje tepna vstupující do hilu, přecházející v kapilární síť. Z hilu vystupuje žíla.
Lymfatická tkáň v orgánech
Folliculi lymphatici jsou roztroušené uzlíky lymfatické tkáňě především v trávicí trubici, horních cestách dýchacích a močových cestách. Nejběžnějším příkladem jsou nodi lymphatici solitarii a nodi lymphatici aggregati v tenkém střevě. Stavbou se podobají lymfatickým uzlíkům ve velké uzlině. Převážné zástupce lymfocytů představují B-lymfocyty.
Systém těchto uzlíků je labilní s možností se stále přestavovat a měnit.
Tonsillae
Slezina
Orgán funkční pro krevní oběh i imunitu organismu.
Funkce lymfatického systému
- drenážní systém pro mízu z tkáňového moku a metabolity buněk
- díky propustnosti kapilár mohou vést lymfatické cévy i makromolekulární látky, např. chylomikra z trávicí soustavy
- systém obsahuje mnoho imunitních center, přispívá tak výrazně imunitní funkcí
Lymfatický systém je častou cestou pro metastáze nádorových buněk
Odkazy
Související články
Použitá literatura
- ČIHÁK, Radomír a Miloš GRIM. Anatomie 3. 2., upr. a dopl vydání. Praha : Grada, 2004. 673 s. sv. 3. s. 172-178. ISBN 80-247-1132-X.
- TROJAN, Stanislav, et al. Lékařská fyziologie. 4. vydání. Praha : Grada, 2003. 772 s. s. 261. ISBN 80-247-0512-5.