Vznik nových genů v evoluci: Porovnání verzí
Feedback

Z WikiSkript

(původ chromosomů XY jako vhodný bod k otázce "Evoluce genomu")
 
Řádek 22: Řádek 22:


== Původ chromosomů XY ==
== Původ chromosomů XY ==
Lidské pohlavní chromosomy XY vznikaly postupnými mutacemi z páru klasických autosomů, které se vyskytovaly před stamiliony let v předcích savců. V určitém bodě vznikl gen SRY, determinující mužské pohlaví, na chromosomu dnes známém jako Y. Aby určování pohlaví zůstalo sjednocené (tedy aby se gen SRY nepřenesl na X chromosom), bylo evolučně výhodnější zamezit rekombinaci mezi X a Y - to také vedlo k postupné specializaci a mizení genů z chromosomu Y. Vlivem této skutečnosti si dnes ch. X zachovává svoji původní velikost*, kdežto ch. '''Y''' '''ztratil většinu svých genů''', zbývá jich okolo padesáti. Ačkoliv nelze vyvrátit hypotézu o možném budoucím vymizení chromozomu Y, je nutné holdovat faktu, že si ch. Y zachovává již několik desítek milionů let stabilní stav. Pokračující degenerace by totiž vedla ke ztrátě nepostradatelných genů, např. genů řídících spermatogenezi, což by znemožnilo reprodukci druhu.  
Lidské pohlavní chromosomy XY vznikaly postupnými mutacemi z páru klasických autosomů, které se vyskytovaly před stamiliony let v předcích savců. V určitém bodě vznikl gen SRY, determinující mužské pohlaví, na chromosomu dnes známém jako Y. Aby určování pohlaví zůstalo sjednocené (tedy aby se gen SRY nepřenesl na X chromosom), bylo evolučně výhodnější zamezit rekombinaci mezi X a Y - to také vedlo k postupné specializaci a mizení genů z chromosomu Y. Vlivem této skutečnosti si dnes ch. X zachovává svoji původní velikost*, kdežto ch. '''Y''' '''ztratil většinu svých genů''', zbývá jich celkem okolo padesáti. Ačkoliv nelze vyvrátit hypotézu o možném budoucím vymizení chromozomu Y, je nutné holdovat faktu, že si ch. Y zachovává již několik desítek milionů let stabilní stav. Pokračující degenerace by totiž vedla ke ztrátě nepostradatelných genů, např. genů řídících spermatogenezi, což by znemožnilo reprodukci druhu.  


<nowiki>*</nowiki>chromosom X totiž rekombinuje v ženském karyotypu XX, tudíž si zachovává svoji variabilitu  
<nowiki>*</nowiki>chromosom X totiž rekombinuje v ženském karyotypu XX, tudíž si zachovává svoji variabilitu  

Aktuální verze z 10. 2. 2025, 18:12

Nové geny se vyvíjejí z genů stávajících. Duplikacemi a postupnými diverzifikacemi genů docházelo ke vzniku vzájemně podobných skupin, které nazýváme genové rodiny a nadrodiny. Typickým příkladem genové rodiny jsou geny kódující globinové jednotky, kdy z pravděpodobného společného předka, kódujícího "jednoduchý globin", vznikly geny specializovanější, kódující zejm. hemoglobin a myoglobin.

Geny mohou vznikat těmito mechanismy:

  1. přeskupování exonů
  2. duplikace genů
  3. retrotranspozice
  4. fúze a štěpení genů

Přeskupování exonů[upravit | editovat zdroj]

  • exony různých genů mohou být spojeny za vzniku nového genu

Duplikace genů[upravit | editovat zdroj]

  • nerovnoměrný crossing-over, nerovnoměrná výměna mezi sesterskými chromatidami, sklouznutí DNA-polymerázy
  • duplikace genů je základem diverzifikace
  • duplikován může být celý gen, jeho část nebo i cluster genů
  • pokud je gen v genomu jenom ve dvou kopiích (na chromosomu od otce a od matky), pak mutace v něm obvykle způsobí ztrátu jeho funkce, a tudíž jsou pro svého nositele nevýhodné. V takovémto případě může nanejvýš nastat mutace, která původní funkci vylepší, ale nemůže vzniknout funkce nová, protože tím by se ztratila ta stará. Pokud je však gen duplikován, a to třeba i mnohonásobně, mohou vést mutace v jeho kopích ke vzniku nové funkce, což může být evolučně výhodné a proto preferované. Tak se mutace v duplikovaném genu rozšíří v populaci.
  • duplikace genů mění mutace zakázané na tolerované

Retrotranspozice[upravit | editovat zdroj]

  • "kopíruj a vlož"
  • přemisťování úseků DNA v genomu

Původ chromosomů XY[upravit | editovat zdroj]

Lidské pohlavní chromosomy XY vznikaly postupnými mutacemi z páru klasických autosomů, které se vyskytovaly před stamiliony let v předcích savců. V určitém bodě vznikl gen SRY, determinující mužské pohlaví, na chromosomu dnes známém jako Y. Aby určování pohlaví zůstalo sjednocené (tedy aby se gen SRY nepřenesl na X chromosom), bylo evolučně výhodnější zamezit rekombinaci mezi X a Y - to také vedlo k postupné specializaci a mizení genů z chromosomu Y. Vlivem této skutečnosti si dnes ch. X zachovává svoji původní velikost*, kdežto ch. Y ztratil většinu svých genů, zbývá jich celkem okolo padesáti. Ačkoliv nelze vyvrátit hypotézu o možném budoucím vymizení chromozomu Y, je nutné holdovat faktu, že si ch. Y zachovává již několik desítek milionů let stabilní stav. Pokračující degenerace by totiž vedla ke ztrátě nepostradatelných genů, např. genů řídících spermatogenezi, což by znemožnilo reprodukci druhu.

*chromosom X totiž rekombinuje v ženském karyotypu XX, tudíž si zachovává svoji variabilitu

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Zdroj[upravit | editovat zdroj]

  • přednášky Biologie a genetika, 1.LF UK