Zvětšení mikroskopu: Porovnání verzí
Feedback

Z WikiSkript

m (vložení schématického obrázku)
(Formulace části Účinky zvětšení, sjednocení v rámci kategorie a odkázání na Abbeho teorii, kde je detailnější popis, eliminace tvrzení mimo kontext. Přidání odkazů.)
Řádek 3: Řádek 3:
– vypracování [[Portál:Otázky z biofyziky (2. LF UK, VL)|zkouškových otázek z biofyziky]])}}
– vypracování [[Portál:Otázky z biofyziky (2. LF UK, VL)|zkouškových otázek z biofyziky]])}}


'''Zvětšení mikroskopu''' jakožto údaj nalezneme na [http://www.wikiskripta.eu/index.php/Konstrukce_a_funkce_sv%C4%9Bteln%C3%A9ho_mikroskopu#Okul.C3.A1rov.C3.A1_optick.C3.A1_soustava_.5B10.5D okuláru] a [http://www.wikiskripta.eu/index.php/Konstrukce_a_funkce_sv%C4%9Bteln%C3%A9ho_mikroskopu#Objektivov.C3.A1_optick.C3.A1_soustava objektivu] [[Mikroskop|mikroskopu]]. Za znalosti těchto údajů lze vypočítat [http://www.wikiskripta.eu/index.php/Zv%C4%9Bt%C5%A1en%C3%AD_mikroskopu#Celkov.C3.A9_zv.C4.9Bt.C5.A1en.C3.AD_sv.C4.9Bteln.C3.A9ho_mikroskopu celkové zvětšení mikroskopu].
'''Zvětšení mikroskopu''' jakožto údaj nalezneme na [http://www.wikiskripta.eu/index.php/Konstrukce_a_funkce_sv%C4%9Bteln%C3%A9ho_mikroskopu#Okul.C3.A1rov.C3.A1_optick.C3.A1_soustava_.5B10.5D okuláru] a [http://www.wikiskripta.eu/index.php/Konstrukce_a_funkce_sv%C4%9Bteln%C3%A9ho_mikroskopu#Objektivov.C3.A1_optick.C3.A1_soustava objektivu] [[Mikroskop|mikroskopu]]. Za znalosti těchto údajů lze vypočítat celkové zvětšení mikroskopu.


== Celkové zvětšení světelného mikroskopu ==
== Celkové zvětšení světelného mikroskopu ==
odpovídá součinu příčného zvětšení [http://www.wikiskripta.eu/index.php/Konstrukce_a_funkce_sv%C4%9Bteln%C3%A9ho_mikroskopu#Objektivov.C3.A1_optick.C3.A1_soustava objektivu] (Z<sub>ob</sub>) a úhlového zvětšení [http://www.wikiskripta.eu/index.php/Konstrukce_a_funkce_sv%C4%9Bteln%C3%A9ho_mikroskopu#Okul.C3.A1rov.C3.A1_optick.C3.A1_soustava_.5B10.5D okuláru] (β<sub>ok</sub>). Pro jeho výpočet tedy platí vztah  
Celkové zvětšení mikroskopu odpovídá součinu příčného zvětšení [http://www.wikiskripta.eu/index.php/Konstrukce_a_funkce_sv%C4%9Bteln%C3%A9ho_mikroskopu#Objektivov.C3.A1_optick.C3.A1_soustava objektivu] (Z<sub>ob</sub>) a úhlového zvětšení [http://www.wikiskripta.eu/index.php/Konstrukce_a_funkce_sv%C4%9Bteln%C3%A9ho_mikroskopu#Okul.C3.A1rov.C3.A1_optick.C3.A1_soustava_.5B10.5D okuláru] (β<sub>ok</sub>). Pro jeho výpočet tedy platí vztah  
[[File:Opticke zobrazeni mikroskop.svg|thumb|Znázornění ohniskových vzdáleností a optického intervalu na schématu optického mikroskopu.]]
[[File:Opticke zobrazeni mikroskop.svg|thumb|Znázornění ohniskových vzdáleností a optického intervalu na schématu optického mikroskopu.]]
::<math>\Gamma = Z_{ob}\cdot\beta_{ob} = \frac{250 \Delta }{f_{ok}\cdot f_{ob}}</math>
::<math>\Gamma = Z_{ob}\cdot\beta_{ob} = \frac{250 \Delta }{f_{ok}\cdot f_{ob}}</math>
Řádek 18: Řádek 18:




Vztah pro zvětšení mikroskopu lze také odvodit ze zákonů [https://cs.wikipedia.org/wiki/Geometrick%C3%A1_optika geometrické optiky]. V praxi je možné jej vypočítat jako součin jednotlivých zvětšení uvedených na [http://www.wikiskripta.eu/index.php/Konstrukce_a_funkce_sv%C4%9Bteln%C3%A9ho_mikroskopu#Okul.C3.A1rov.C3.A1_optick.C3.A1_soustava_.5B10.5D okuláru] a [http://www.wikiskripta.eu/index.php/Konstrukce_a_funkce_sv%C4%9Bteln%C3%A9ho_mikroskopu#Objektivov.C3.A1_optick.C3.A1_soustava objektivu]. Maximální užitečné zvětšení mikroskopu je mezi 1500-2000. (Další již není možné vzhledem k vlnové povaze světla omezující rozlišovací schopnost mikroskopu).
Vztah pro zvětšení mikroskopu lze také odvodit ze zákonů [https://cs.wikipedia.org/wiki/Geometrick%C3%A1_optika geometrické optiky], nakolik v praxi je možné jej vypočítat jako součin jednotlivých zvětšení uvedených na [http://www.wikiskripta.eu/index.php/Konstrukce_a_funkce_sv%C4%9Bteln%C3%A9ho_mikroskopu#Okul.C3.A1rov.C3.A1_optick.C3.A1_soustava_.5B10.5D okuláru] a [http://www.wikiskripta.eu/index.php/Konstrukce_a_funkce_sv%C4%9Bteln%C3%A9ho_mikroskopu#Objektivov.C3.A1_optick.C3.A1_soustava objektivu].


=== Prázdné zvětšení ===
== Účinky zvětšení ==
Podle [[Abbeho teorie]] je prázdným zvětšením nazýváno takové, při kterém nedochází k pozorování nových detailů zkoumaného předmětu, dojde pouze ke zvětšení obrazu.
Žádoucím výsledkem zvětšení získaného [http://www.wikiskripta.eu/index.php/Konstrukce_a_funkce_sv%C4%9Bteln%C3%A9ho_mikroskopu#Okul.C3.A1rov.C3.A1_optick.C3.A1_soustava_.5B10.5D okulárem] a [http://www.wikiskripta.eu/index.php/Konstrukce_a_funkce_sv%C4%9Bteln%C3%A9ho_mikroskopu#Objektivov.C3.A1_optick.C3.A1_soustava objektivem] je pozorování zkoumaného předmětu s možností pozorovat více detailů. Při nevhodných kombinacích [http://www.wikiskripta.eu/index.php/Konstrukce_a_funkce_sv%C4%9Bteln%C3%A9ho_mikroskopu#Okul.C3.A1rov.C3.A1_optick.C3.A1_soustava_.5B10.5D okuláru] a [http://www.wikiskripta.eu/index.php/Konstrukce_a_funkce_sv%C4%9Bteln%C3%A9ho_mikroskopu#Objektivov.C3.A1_optick.C3.A1_soustava objektivu] však může docházet ke zvětšením, které nám více detailů nezobrazí. Více podrobností na toto téma lze nalézt v článku o [[Abbeho teorie|Abbeho teorii]], ve kterém jsou tyto vztahy podrobněji popsány.
 
Z praktického hlediska je pro pozorovatele optimální dosáhnout '''zvětšení užitečné celkové''', které vede k pozorování nových podrobností.
 
Naopak v případě, že se zvětšením nepozorujeme žádné nové detaily, ale pouze zvětšený obraz, jedná se o '''prázdné zvětšení.'''


== Odkazy ==
== Odkazy ==
* http://dml.cz/bitstream/handle/10338.dmlcz/139719/PokrokyMFA_41-1996-1_1.pdf
=== Související články ===
=== Související články ===
* [[Optický mikroskop]]
* [[Optický mikroskop]]
* [[Princip zobrazení optickým mikroskopem]]
* [[Princip zobrazení optickým mikroskopem]]
* [[Hloubka ostrosti mikroskopu]]
* [[Hloubka ostrosti mikroskopu]]
* [[Abbeho teorie]]


[[Kategorie:Biofyzika]]
[[Kategorie:Biofyzika]]

Verze z 29. 11. 2015, 10:40


Zvětšení mikroskopu jakožto údaj nalezneme na okuláru a objektivu mikroskopu. Za znalosti těchto údajů lze vypočítat celkové zvětšení mikroskopu.

Celkové zvětšení světelného mikroskopu

Celkové zvětšení mikroskopu odpovídá součinu příčného zvětšení objektivu (Zob) a úhlového zvětšení okuláruok). Pro jeho výpočet tedy platí vztah

Znázornění ohniskových vzdáleností a optického intervalu na schématu optického mikroskopu.

přičemž platí, že


Vztah pro zvětšení mikroskopu lze také odvodit ze zákonů geometrické optiky, nakolik v praxi je možné jej vypočítat jako součin jednotlivých zvětšení uvedených na okuláru a objektivu.

Účinky zvětšení

Žádoucím výsledkem zvětšení získaného okulárem a objektivem je pozorování zkoumaného předmětu s možností pozorovat více detailů. Při nevhodných kombinacích okuláru a objektivu však může docházet ke zvětšením, které nám více detailů nezobrazí. Více podrobností na toto téma lze nalézt v článku o Abbeho teorii, ve kterém jsou tyto vztahy podrobněji popsány.

Z praktického hlediska je pro pozorovatele optimální dosáhnout zvětšení užitečné celkové, které vede k pozorování nových podrobností.

Naopak v případě, že se zvětšením nepozorujeme žádné nové detaily, ale pouze zvětšený obraz, jedná se o prázdné zvětšení.

Odkazy

Související články