Septický šok: Porovnání verzí
Feedback

Z WikiSkript

Bez shrnutí editace
značka: revertováno
Bez shrnutí editace
značka: revertováno
Řádek 15: Řádek 15:
Častěji vzniká u osob se sníženou imunitou. Po [[kardiogenní šok|kardiogenním šoku]] jde o nejčastější typ šoku způsobující úmrtí v nemocnicích.  
Častěji vzniká u osob se sníženou imunitou. Po [[kardiogenní šok|kardiogenním šoku]] jde o nejčastější typ šoku způsobující úmrtí v nemocnicích.  


<big>'''Septický'''</big> {{Video | url=https://youtu.be/ySbh1_gD8EY?t=1525}}
<big>'''Septický šok'''</big> {{Video | url=https://youtu.be/ySbh1_gD8EY?t=1525}}


== Příčina ==
== Příčina ==

Verze z 27. 7. 2024, 12:39

Septický šok je sepse s cirkulačními, buněčnými a metabolickými abnormalitami, které jsou natolik závažné, že zvyšují její smrtnost.[1]

Jedná se o druh cirkulačního šoku a vyznačuje se arteriální hypotenzí, která je způsobená generalizovaným poklesem periferní rezistence. Jde ve své podstatě o šok distribuční. Častěji vzniká u osob se sníženou imunitou. Po kardiogenním šoku jde o nejčastější typ šoku způsobující úmrtí v nemocnicích.

Septický šok


Příčina

Septický šok vzniká na podkladě bakteriémie. Zpravidla Gramm negativní bakterie, které se dostanou do cirkulace − působí endotoxinem (lipopolysacharid jejich zevního obalu). Může jít ale i o Gramm pozitivy − působí exotoxin, případně Candidy (kvasinky).

Úloha prozánětlivých cytokinů TNF a IL-1, spolu s endotoxinem působí expresi genu pro iNOS.

Charakteristika

Patologická generalizovaná vazodilatace (nesouvisí s nutričními potřebami tkání, ani s termoregulací) – Nekontrolovaná tvorba NO způsobená expresí genu pro inducibilní formu NO-syntázy (i-NOS) v makrofázích a endoteliích.

Vysoká horečka a generalizovaný zánět => zvýšená úroveň buněčného metabolismu.

Zvýšený srdeční výdej – Menší afterload => větší ejekční frakce, tachykardie (sympato-adrenální aktivace), septický šok = "hypercirkulační šok".

Další vývoj

Snížená výkonnost a kontraktilita myokardu vede ke zhoršení arteriální hypotenze. Zvýšená propustnost kapilár, tvorba edémů, pokles cirkulujícího objemu vedou také ke zhoršení hypotenze. Možný rozvoj diseminované intravaskulární koagulace (DIC).

Terapie

Léčba musí být intenzivní a musí být zahájena včas!

  • Doplňování cirkulujícího objemu infúzemi,
  • podpora dýchání,
  • nasazení antibiotik.


Odkazy

Související články

Externí odkazy

Použitá literatura

  • NEČAS, Emanuel. Patologická fyziologie orgánových systémů, část I. 2. vydání. Praha : Nakladatelství Karolinum, 2007. ISBN 978-80-246-1291-1.
  • GUYTON, Arthur C a John E HALL. Textbook of Medical Physiology. 11. vydání. Elsevier, 2006. 0 s. 11; ISBN 978-0-7216-0240-0.

Reference

  1. HOLUB, M. Nová definice sepse [online]. Společnost infekčního lékařství, ©2016. Poslední revize 2016-09-19, [cit. 2017-03-10]. <https://www.infekce.cz/zprava16-24.htm>.