Magnetické signály tkání: Porovnání verzí
Feedback

Z WikiSkript

m (Robot: kosmetické úpravy)
m (úprava textu)
 
(Není zobrazeno 5 mezilehlých verzí od 5 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
__NOTOC__
__NOTOC__
== Magnetické vlastnosti tkanív ==
== Magnetické vlastnosti tkání ==
Podľa teórie elektromagnetického poľa vzniká pri pohybe elektrických nábojov indukované [[magnetické pole]]. Môžeme teda predpokladať, že magnetické pole sa bude vytvárať aj pri elektrickej aktivite živých systémov, a to ako dôsledok iónových prúdov, vznikajúcich pri [[Depolarizace|depolarizácii]] a [[Repolarizace|repolarizácii]] buniek nervového a svalového tkaniva. Tieto magnetické polia sú veľmi slabé a preto boli vypracované metódy pre registráciu magnetických signálov srdca, kostrových svalov a mozgu, v záujme získania nových poznatkov o príslušných orgánoch.  
Podle ''teorie elektromagnetického pole'' vzniká při pohybu elektrických nábojů '''indukované [[magnetické pole]]'''. Můžeme tedy předpokládat, že magnetické pole se bude vytvářet také při elektrické aktivitě živých systémů, a to jako důsledek iontových proudů vznikajících při [[Depolarizace|depolarizaci]] a [[Repolarizace|repolarizaci]] buněk nervové a svalové tkáně. Tato magnetická pole jsou velmi slabá, a proto byly vypracovány metody pro registraci magnetických signálů srdce, kosterní svaloviny a mozku, v zájmu získání nových poznatků o příslušných orgánech.  


== Detekcia slabých magnetických polí ==
== Detekce slabých magnetických polí ==
Dôvodom prečo sme sa o magnetických aktivitách orgánov dozvedeli o 60 rokov neskôr ako o tých elektrických je fakt, že meranie magnetickej aktivity si vyžaduje detektor s citlivosťou 10<sup>-14</sup> T (indukcia magnetického poľa Zeme je rádovo 10<sup>-5</sup> T a veľkosť jeho zmien je 10<sup>-7</sup> T; indukované magnetické pole srdca a kostrových svalov je 10<sup>-11</sup> T, čo sa týka mozgu je táto hodnota nižšia ešte o 1–2 rady). Túto podmienku spĺňa supravodivý kvantový magnetometer (SQUID – superconducting quantum interference device). Pracuje pri teplote 4,2 K (−268,95&nbsp;°C), preto si vyžaduje špeciálnu Dewarovu nádobu na kvapalné hélium, ktoré udržiava uvedenú teplotu.  
Důvodem, proč jsme se o magnetických aktivitách orgánů dozvěděli o 60 let později než o těch elektrických, je fakt, že měření magnetické aktivity si vyžaduje detektor s citlivostí 10<sup>−14</sup> T (indukce magnetického pole Země je řádově 10<sup>−5</sup> T a velikost jeho změn je 10<sup>−7</sup> T; indukované magnetické pole [[Srdce|srdce]] a [[Spojení excitace a kontrakce|kosterních svalů]] je 10<sup>−11</sup> T, co se týká [[Mozek|mozku]], je tato hodnota nižší ještě o 1–2 řady). Tuto podmínku splňuje supravodivý kvantový magnetometr (''SQUID – superconducting quantum interference device''). Pracuje při teplotě 4,2 K (−268,95&nbsp;°C), proto vyžaduje speciální ''Dewarovu nádobu'' na kapalné hélium, které udržuje uvedenou teplotu.  
Snímaný magnetický tok sa do čidla privádza prostredníctvom supravodivého transformátoru magnetické toku. Podľa konštrukcie môže byť transformátor citlivý buď na intenzitu magnetického poľa alebo na jej deriváciu.
Snímaný magnetický tok je do čidla přiváděn prostřednictvím supravodivého transformátoru magnetického toku. Podle konstrukce může být transformátor citlivý buď na intenzitu magnetického pole nebo na její derivaci.
Vysoká citlivosť supravodivého magnetometru je však súčasne aj jeho nevýhodou, pretože zachycuje aj rušivé magnetické polia. Jeho konštrukcia vyžaduje použitie špeciálnych kovových materiálov s veľmi vysokou permeabilitou. SQUID detekuje jednosmernú aj striedavú zložku magnetického poľa.  
Vysoká citlivost supravodivého magnetometru je však současně také jeho nevýhodou, protože zachycuje i rušivá magnetická pole. Jeho konstrukce vyžaduje použití speciálních kovových materiálů s velmi vysokou permeabilitou. SQUID detekuje jednosměrnou i střídavou složku magnetického pole.  


== Zvláštnosti magnetických signálov tkanív ==
== Zvláštnosti magnetických signálů tkání ==
Bioelektrická a biomagnetická aktivita má spoločný pôvod v iónových tokoch vznikajúcich pri podráždení. Charakter získanej informácie aj spôsob snímania je ale odlišný. Zatiaľ čo bioelektrická aktivita je určovaná veľkosťou napäťových zmien, pre vznik magnetického signálu je rozhodujúca veľkosť prúdu pretekajúceho vnútri tkaniva. Tieto prúdy môžu tiež signalizovať poruchy v danom tkanive. Ďalším rozdielom v snímaní elektrickej a magnetickej aktivity je jeho spôsob detekovania. Magnetické signály sú snímané bezkontaktne, čo vylučuje artefakty spôsobené prechodovými odpormi medzi elektródou a tkanivom pri kontaktnom snímaní bioelektrických napätí.
Bioelektrická a biomagnetická aktivita má společný původ v iontových tocích vznikajících při podráždění. Charakter získané informace i způsob snímání je ale odlišný. Zatímco bioelektrická aktivita je určována '''velikostí napěťových změn''', pro vznik magnetického signálu je rozhodující '''velikost proudu''' protékajícího uvnitř tkání. Tyto proudy mohou též signalizovat poruchy v dané tkáni. Dalším rozdílem ve snímaní elektrické a magnetické aktivity je jeho způsob detekce. Magnetické signály jsou snímány bezkontaktně, což vylučuje artefakty způsobené přechodovými odpory mezi elektrodou a tkání při kontaktním snímaní bioelektrických napětí.
<noinclude>
<noinclude>
== Odkazy ==
== Odkazy ==
Řádek 32: Řádek 32:
</noinclude>
</noinclude>


[[Kategorie:Články ve slovenštině]]
[[Kategorie:Biofyzika]]
[[Kategorie:Biofyzika]]

Aktuální verze z 17. 7. 2023, 10:19

Magnetické vlastnosti tkání[upravit | editovat zdroj]

Podle teorie elektromagnetického pole vzniká při pohybu elektrických nábojů indukované magnetické pole. Můžeme tedy předpokládat, že magnetické pole se bude vytvářet také při elektrické aktivitě živých systémů, a to jako důsledek iontových proudů vznikajících při depolarizaci a repolarizaci buněk nervové a svalové tkáně. Tato magnetická pole jsou velmi slabá, a proto byly vypracovány metody pro registraci magnetických signálů srdce, kosterní svaloviny a mozku, v zájmu získání nových poznatků o příslušných orgánech.

Detekce slabých magnetických polí[upravit | editovat zdroj]

Důvodem, proč jsme se o magnetických aktivitách orgánů dozvěděli o 60 let později než o těch elektrických, je fakt, že měření magnetické aktivity si vyžaduje detektor s citlivostí 10−14 T (indukce magnetického pole Země je řádově 10−5 T a velikost jeho změn je 10−7 T; indukované magnetické pole srdce a kosterních svalů je 10−11 T, co se týká mozku, je tato hodnota nižší ještě o 1–2 řady). Tuto podmínku splňuje supravodivý kvantový magnetometr (SQUID – superconducting quantum interference device). Pracuje při teplotě 4,2 K (−268,95 °C), proto vyžaduje speciální Dewarovu nádobu na kapalné hélium, které udržuje uvedenou teplotu. Snímaný magnetický tok je do čidla přiváděn prostřednictvím supravodivého transformátoru magnetického toku. Podle konstrukce může být transformátor citlivý buď na intenzitu magnetického pole nebo na její derivaci. Vysoká citlivost supravodivého magnetometru je však současně také jeho nevýhodou, protože zachycuje i rušivá magnetická pole. Jeho konstrukce vyžaduje použití speciálních kovových materiálů s velmi vysokou permeabilitou. SQUID detekuje jednosměrnou i střídavou složku magnetického pole.

Zvláštnosti magnetických signálů tkání[upravit | editovat zdroj]

Bioelektrická a biomagnetická aktivita má společný původ v iontových tocích vznikajících při podráždění. Charakter získané informace i způsob snímání je ale odlišný. Zatímco bioelektrická aktivita je určována velikostí napěťových změn, pro vznik magnetického signálu je rozhodující velikost proudu protékajícího uvnitř tkání. Tyto proudy mohou též signalizovat poruchy v dané tkáni. Dalším rozdílem ve snímaní elektrické a magnetické aktivity je jeho způsob detekce. Magnetické signály jsou snímány bezkontaktně, což vylučuje artefakty způsobené přechodovými odpory mezi elektrodou a tkání při kontaktním snímaní bioelektrických napětí.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • HRAZDIRA, Ivo a Vojtěch MORNSTEIN. Lékařská biofyzika a přístrojová technika. 1. vydání. Brno : Neptun, 2001. 396 s. ISBN 80-902896-1-4.