Komisurální spoje v mozku: Porovnání verzí
Feedback

Z WikiSkript

m (redakce)
 
(Není zobrazeno 6 mezilehlých verzí od 4 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
Komisurální spoje spojují pravou a levou stranu mozku. Tím umožňují přenos vzruchů z jedné [[Mozek|hemisféry]] do druhé a součinnost obou hemisfér. Komisurální spoje jsou ''homotropní'' – spojují stejné okrsky levé a pravé hemisféry, a ''heterotropní'' – spojují různé okrsky hemisfér. [[Neurony]] vysílající komisurální vlákna jsou uloženy ve III. vrstvě [[Cytoarchitektonika mozkové kůry|kůry]], neurony v protilehlé hemisféře, u nichž tato vlákna končí jsou převážně ve IV. kůře. Komisurální vlákna mozkových hemisfér jsou sdružena ve tři makroskopické útvary vláken: ''corpus callosum, commisura anterior a commissura fornicis''.
'''Komisurální spoje''' spojují pravou a levou stranu [[Mozek|mozku]]. Tím umožňují přenos vzruchů z jedné [[Mozek|hemisféry]] do druhé a součinnost obou hemisfér. Komisurální spoje jsou ''homotropní'' spojují stejné okrsky levé a pravé hemisféry, a ''heterotropní'' – spojují různé okrsky hemisfér. [[Neurony]] vysílající komisurální vlákna jsou uloženy ve '''III. vrstvě''' [[Cytoarchitektonika mozkové kůry|kůry]], neurony v '''protilehlé hemisféře''', u nichž tato vlákna končí jsou převážně ve '''IV. vrstvě'''. Komisurální vlákna mozkových hemisfér jsou sdružena ve tři makroskopické útvary vláken: ''corpus callosum, commisura anterior a commissura fornicis''.
[[Soubor:Gray715.png|thumb|230px|Komisurální spoje]]
[[Soubor:Gray715.png|thumb|300px|Komisurální spoje]]


===Corpus callosum===
=== Corpus callosum ===


Je největší mozkovou komisurou. Spojuje hemisféry v neokortexu a obsahuje 200 až 300 milionů vláken. Vzájemně spojují frontální, parietální a okcipitální laloky hemisfér, zatímco z temporálních laloků spojují vlákna corpus callosum jen sluchové korové oblasti. Preparovatelná vlákna spojující čelní lalok jdou obloukovitě dopředu pod názvem ''forceps anterior''. Obdobná vlákna vzadu, která spojují okcipitální lalok, se označují jako ''forceps posterior''. Vlákna '''corpus callosum''' vytvářející strop okcipitálního rohu [[Komorový systém mozku|postranní komory]] se označují jako ''tapetum''. Komisurální vlákna chybějí v motorických a sensitivních okrscích kůry pro distální části horních a dolních končetin a v části zrakové korové oblasti určené pro periferii zorného pole. Nejčastější komisurální spojení mají asociační korové oblasti, premotorická a suplementární motorická oblast, jakož i zraková korová oblast pro střed zorného pole. Četnější komisurální spoje mají i motorické a sensitivní oblasti pro hlavu, trup a proximální části končetin.
Je největší mozkovou komisurou. Spojuje hemisféry v '''neokortexu''' a obsahuje '''200 až 300 milionů''' vláken. Vzájemně spojují frontální, parietální a okcipitální [[Mozek#Telencephalon|laloky]] hemisfér, zatímco z temporálních laloků spojují vlákna corpus callosum jen sluchové [[Funkční korové oblasti|korové oblasti]]. Preparovatelná vlákna spojující čelní lalok jdou obloukovitě dopředu pod názvem ''forceps anterior''. Obdobná vlákna vzadu, která spojují okcipitální lalok, se označují jako ''forceps posterior''. Vlákna '''corpus callosum''' vytvářející strop okcipitálního rohu [[Komorový systém mozku|postranní komory]] se označují jako ''tapetum''. Komisurální vlákna chybějí v motorických a sensitivních okrscích kůry pro distální části horních a dolních končetin a v části zrakové korové oblasti určené pro periferii zorného pole. Nejčastější komisurální spojení mají asociační korové oblasti, premotorická a suplementární motorická oblast, jakož i zraková korová oblast pro střed zorného pole. Četnější komisurální spoje mají i motorické a sensitivní oblasti pro hlavu, trup a proximální části končetin.


===Commisura anterior===
=== Commisura anterior ===


Je silný svazek vláken přiléhající před columnae fornicis k lamina terminalis III. mozkové komory. Soubor předních vláken této komisury, označovaný jako ''pars anterior'', byl původně komisurou paleokortexu. V definitivním stavu spojuje čichové korové oblasti obou hemisfér. Soubor zadních vláken komisury, označován jako ''pars posterior'', směřuje laterálně a dolů pod nucleus lentiformis a spojuje kůru obou temporálních laloků, kromě sluchových korových oblastí, jejichž komisurální vlákna jsou obsažena v corpus callosum a kromě kůry gyrus hippocampi a [[Limbický systém|hippokampové formace]], odkud jdou komisurální vlákna v samotné commisura fornicis.
Je silný svazek vláken přiléhající před ''columnae fornicis'' k ''lamina terminalis'' III. mozkové komory. Soubor předních vláken této komisury, označovaný jako ''pars anterior'', byl původně komisurou paleokortexu. V definitivním stavu spojuje '''čichové korové oblasti''' obou hemisfér. Soubor zadních vláken komisury, označován jako ''pars posterior'', směřuje laterálně a dolů pod [[nucleus lentiformis]] a spojuje kůru obou temporálních laloků, kromě sluchových korových oblastí, jejichž komisurální vlákna jsou obsažena v corpus callosum a kromě kůry gyrus hippocampi a [[Limbický systém|hippokampové formace]], odkud jdou komisurální vlákna v samotné commisura fornicis.


===Commisura fornicis===
=== Commisura fornicis (lyra Davidis) ===


Jsou to příčná vlákna trojúhelníkovité ploténky, rozepjatá mezi rozestupujícími se crura fornicis pod splenium corporis callosi. Vlákna této komisury spojují gyrus hippocampi a složky hippokampové formace obou hemisfér.
Jsou to příčná vlákna trojúhelníkovité ploténky, rozepjatá mezi rozestupujícími se ''crura fornicis'' pod ''splenium corporis callosi''. Vlákna této komisury spojují gyrus hippocampi a složky [[Limbický systém|hippokampové formace]] obou hemisfér.
 
{{Doplňte zdroj}}
[[Kategorie: Neurologie]]
 
[[Kategorie: Anatomie]]


{{Doplňte zdroj}}
[[Kategorie:Neurologie]]
[[Kategorie:Anatomie]]

Aktuální verze z 29. 10. 2022, 22:30

Komisurální spoje spojují pravou a levou stranu mozku. Tím umožňují přenos vzruchů z jedné hemisféry do druhé a součinnost obou hemisfér. Komisurální spoje jsou homotropní – spojují stejné okrsky levé a pravé hemisféry, a heterotropní – spojují různé okrsky hemisfér. Neurony vysílající komisurální vlákna jsou uloženy ve III. vrstvě kůry, neurony v protilehlé hemisféře, u nichž tato vlákna končí jsou převážně ve IV. vrstvě. Komisurální vlákna mozkových hemisfér jsou sdružena ve tři makroskopické útvary vláken: corpus callosum, commisura anterior a commissura fornicis.

Komisurální spoje

Corpus callosum[upravit | editovat zdroj]

Je největší mozkovou komisurou. Spojuje hemisféry v neokortexu a obsahuje 200 až 300 milionů vláken. Vzájemně spojují frontální, parietální a okcipitální laloky hemisfér, zatímco z temporálních laloků spojují vlákna corpus callosum jen sluchové korové oblasti. Preparovatelná vlákna spojující čelní lalok jdou obloukovitě dopředu pod názvem forceps anterior. Obdobná vlákna vzadu, která spojují okcipitální lalok, se označují jako forceps posterior. Vlákna corpus callosum vytvářející strop okcipitálního rohu postranní komory se označují jako tapetum. Komisurální vlákna chybějí v motorických a sensitivních okrscích kůry pro distální části horních a dolních končetin a v části zrakové korové oblasti určené pro periferii zorného pole. Nejčastější komisurální spojení mají asociační korové oblasti, premotorická a suplementární motorická oblast, jakož i zraková korová oblast pro střed zorného pole. Četnější komisurální spoje mají i motorické a sensitivní oblasti pro hlavu, trup a proximální části končetin.

Commisura anterior[upravit | editovat zdroj]

Je silný svazek vláken přiléhající před columnae fornicis k lamina terminalis III. mozkové komory. Soubor předních vláken této komisury, označovaný jako pars anterior, byl původně komisurou paleokortexu. V definitivním stavu spojuje čichové korové oblasti obou hemisfér. Soubor zadních vláken komisury, označován jako pars posterior, směřuje laterálně a dolů pod nucleus lentiformis a spojuje kůru obou temporálních laloků, kromě sluchových korových oblastí, jejichž komisurální vlákna jsou obsažena v corpus callosum a kromě kůry gyrus hippocampi a hippokampové formace, odkud jdou komisurální vlákna v samotné commisura fornicis.

Commisura fornicis (lyra Davidis)[upravit | editovat zdroj]

Jsou to příčná vlákna trojúhelníkovité ploténky, rozepjatá mezi rozestupujícími se crura fornicis pod splenium corporis callosi. Vlákna této komisury spojují gyrus hippocampi a složky hippokampové formace obou hemisfér. [zdroj?]