Metroragie: Porovnání verzí
Feedback

Z WikiSkript

(zrušení hesla, přepracování článku)
(úprava textu atd.)
Řádek 1: Řádek 1:
'''Acyklické nepravidelné děložní krvácení''' různé intenzity. Nejčastěji se objevuje po menarche (juvenilní metroragie) a před menopauzou. Může být příznakem vážných patologií ('''endokrinopatie''', '''záněty''', '''nádorová onemocnění'''), z toho důvodu je podstatná pečlivá diagnostika. Diagnostikujeme hysteroskopií a separovanou abrazí endometria s histologickým vyšetřením.  
__notoc__
 
'''Acyklické nepravidelné [[menstruační cyklus|děložní krvácení]]''' různé intenzity. Nejčastěji se objevuje po [[menarche]] (juvenilní metroragie) a před menopauzou. Může být příznakem vážných patologií ('''endokrinopatie''', '''záněty''', '''nádorová onemocnění'''), z toho důvodu je podstatná pečlivá diagnostika. Diagnostikujeme hysteroskopií a separovanou abrazí endometria s histologickým vyšetřením.  


===Juvenilní metroragie===
===Juvenilní metroragie===
Specifický typ metroragie, podmíněný věkem pacientek (vzniká do 2. roku od [[menarche]]). Mezi příčiny patří '''nedokonalé odlučování''' proliferovaného, ale netransformovaného endometria, které vzniká v důsledku častých anovulačních cyklů při dozrávání regulační vazby hypothalamo-hypofyzárně-ovariální osy. Další příčinou jsou '''poruchy hemokoagulace''' a '''záněty endometria'''.  
[[File:Hysteroscopy.png|right|thumb|350px|Hysteroskopie]]
Specifický typ metroragie, podmíněný věkem pacientek (vzniká do 2. roku od menarche). Mezi příčiny patří '''nedokonalé odlučování''' proliferovaného, ale netransformovaného endometria, které vzniká v důsledku častých anovulačních cyklů při dozrávání regulační vazby hypothalamo-hypofyzárně-ovariální osy. Další příčinou jsou '''poruchy hemokoagulace''' a '''záněty endometria'''.  


Obvykle se objeví půl roku po menarche, často jí předchází oligomenorea. Projevuje se jako '''velmi silné krvácení''' (i 20 vložek denně, prokrvácení lůžka přes noc), trvající i několik týdnů. Může být doprovázeno bolestí břicha a zvracením.
Obvykle se objeví půl roku po menarche, často jí předchází oligomenorea. Projevuje se jako '''velmi silné krvácení''' (i 20 vložek denně, prokrvácení lůžka přes noc), trvající i několik týdnů. Může být doprovázeno bolestí břicha a zvracením.


Při diagnostice se snažíme zvolit, co nejméně invazivní metody. Léčba spočívá v '''zástavě krvácení''', kterou provádíme podáním malé dávky estrogenů a gestagenů (navození transformace a odloučení dysfunkčního endometria). Hemostáza nastane do 2 dnů, po několika dalších dnech dojde k odlučování sliznice. Opětovný nárůst normální sliznice endometria nazýváme jako '''hormonální kyretáž'''. Dále upravujeme vzniklou '''anémii''' (substituce železa, podání kyseliny listové). '''Prevence recidiv''' řešíme cyklickou '''aplikací progesteronu v 2. fázi cyklu''', nejméně po dobu 3 měsíců.  
Při diagnostice se snažíme zvolit, co nejméně invazivní metody. Léčba spočívá v '''zástavě krvácení''', kterou provádíme podáním malé dávky [[estrogeny|estrogenů]] a [[progesteron|gestagenů]] (navození transformace a odloučení dysfunkčního endometria). Hemostáza nastane do 2 dnů, po několika dalších dnech dojde k odlučování sliznice. Opětovný nárůst normální sliznice endometria nazýváme jako '''hormonální kyretáž'''. Případně vzniklou '''anémii''' léčíme substitucí železa a podáním kyseliny listové, v kritických případech aplikujeme transfuzní terapii. '''Prevenci recidiv''' řešíme cyklickou '''aplikací progesteronu v 2. fázi cyklu''', nejméně po dobu 3 měsíců.  
 
<noinclude>
<noinclude>
== Odkazy ==
== Odkazy ==

Verze z 13. 10. 2021, 06:15

Acyklické nepravidelné děložní krvácení různé intenzity. Nejčastěji se objevuje po menarche (juvenilní metroragie) a před menopauzou. Může být příznakem vážných patologií (endokrinopatie, záněty, nádorová onemocnění), z toho důvodu je podstatná pečlivá diagnostika. Diagnostikujeme hysteroskopií a separovanou abrazí endometria s histologickým vyšetřením.

Juvenilní metroragie

Hysteroskopie

Specifický typ metroragie, podmíněný věkem pacientek (vzniká do 2. roku od menarche). Mezi příčiny patří nedokonalé odlučování proliferovaného, ale netransformovaného endometria, které vzniká v důsledku častých anovulačních cyklů při dozrávání regulační vazby hypothalamo-hypofyzárně-ovariální osy. Další příčinou jsou poruchy hemokoagulace a záněty endometria.

Obvykle se objeví půl roku po menarche, často jí předchází oligomenorea. Projevuje se jako velmi silné krvácení (i 20 vložek denně, prokrvácení lůžka přes noc), trvající i několik týdnů. Může být doprovázeno bolestí břicha a zvracením.

Při diagnostice se snažíme zvolit, co nejméně invazivní metody. Léčba spočívá v zástavě krvácení, kterou provádíme podáním malé dávky estrogenů a gestagenů (navození transformace a odloučení dysfunkčního endometria). Hemostáza nastane do 2 dnů, po několika dalších dnech dojde k odlučování sliznice. Opětovný nárůst normální sliznice endometria nazýváme jako hormonální kyretáž. Případně vzniklou anémii léčíme substitucí železa a podáním kyseliny listové, v kritických případech aplikujeme transfuzní terapii. Prevenci recidiv řešíme cyklickou aplikací progesteronu v 2. fázi cyklu, nejméně po dobu 3 měsíců.

Odkazy

Související články

Zdroje

  • POVÝŠIL, Ctibor a Ivo ŠTEINER, et al. Speciální patologie. 2. vydání. Praha : Galén, 2007. 430 s. ISBN 978-807262-494-2.
  • HÁJEK, Zdeněk, Evžen ČECH a Karel MARŠÁL, et al. Porodnictví. 3. vydání. Praha : Grada, 2014. 538 s. ISBN 978-80-247-4529-9.