Dobře diferencovaný uroteliální papilokarcinom (preparát): Porovnání verzí
Feedback

Z WikiSkript

m (Odstranění šablony)
m (poznamka, typo)
Řádek 15: Řádek 15:
</div>
</div>
-----
-----
'''[[Karcinom močového měchýře|Uroteliální papilokarcinom]]''' je exofyticky rostoucí [[nádory epitelové|epitelový nádor]] nacházející se ve vývodných cestách močových (ledvinná pánvička, ureter, močový měchýř a vzácně uretra). Podle stupně diferenciace je posuzována malignita (G0-G3). Benigně vyhlížející papilom se nově označuje jako papilokarcinom G0, vzhledem k jeho potenciálu recidivovat a postupně se dediferencovat.
<div class="poznamka">'''[[Karcinom močového měchýře|Uroteliální papilokarcinom]]''' je exofyticky rostoucí [[nádory epitelové|epitelový nádor]] nacházející se ve vývodných cestách močových (ledvinná pánvička, ureter, močový měchýř a vzácně uretra). Podle stupně diferenciace je posuzována malignita (G0-G3). Benigně vyhlížející papilom se nově označuje jako papilokarcinom G0, vzhledem k jeho potenciálu recidivovat a postupně se dediferencovat.</div>


=== Histologie ===
=== Histologie ===
Řádek 23: Řádek 23:


=== Makroskopie ===
=== Makroskopie ===
Papilárně uspořádaný, exofyticky rostoucí nádor nejčastěji lokalizovaný v močovém měchýři. Papily jsou tenké a "plavou" ve vodním proudu.
'''Papilárně''' uspořádaný, '''exofyticky''' rostoucí nádor nejčastěji lokalizovaný v močovém měchýři. Papily jsou tenké a "plavou" ve vodním proudu.


=== Mikroskopie ===
=== Mikroskopie ===
Dobře diferencovaný papilokarcinom vzniká zpravidla jako ''carcinoma in situ'' (bez prorůstání skrze bazální membránu) stupně G1-G2. Centra papil jsou tvořena tenkou fibrovaskulární stromální stopkou nenádorového původu. Nádorový epitel velmi blízce napodobuje normální urotel (přechodnobuněčný víceřadý epitel), ale ve stádiu G1 nacházíme více než 6 vrstev buněk. Během postupné dediferenciace stoupá výskyt jaderné polymorfie, hyperchromazie a mitóz.
Dobře diferencovaný papilokarcinom vzniká zpravidla jako ''carcinoma in situ'' (bez prorůstání skrze bazální membránu) stupně G1–G2. Centra papil jsou tvořena tenkou fibrovaskulární stromální stopkou nenádorového původu. Nádorový epitel velmi blízce napodobuje normální urotel (přechodnobuněčný víceřadý epitel), ale ve stádiu G1 nacházíme více než 6 vrstev buněk. Během postupné dediferenciace stoupá výskyt jaderné polymorfie, hyperchromazie a mitóz.


=== Diferenciální diagnostika ===
=== Diferenciální diagnostika ===
U nízce diferencovaných uroteliálních karcinomů připadá v úvahu i primární hluboce infiltrující nádory ze sousedních orgánů ([[karcinom prostaty|prostata]], [[karcinom cervixu|cervix uteri]], [[kolorektální karcinom|rektum]]).
U nízce diferencovaných uroteliálních karcinomů připadá v úvahu i primární hluboce infiltrující nádory ze sousedních orgánů ([[karcinom prostaty|prostata]], ''[[karcinom cervixu|cervix uteri]]'', [[kolorektální karcinom|rektum]]).


=== Prognóza a komplikace ===
=== Prognóza a komplikace ===
Jemné papily se mohou na konci "odlamovat" a z otevřených kapilár dochází k mikroskopickému krvácení (důležité v diagnostice). Zároveň lze využít i cytologii moči.
Jemné papily se mohou na konci "odlamovat" a z otevřených kapilár dochází k mikroskopickému '''krvácení''' (důležité v diagnostice). Zároveň lze využít i cytologii moči.
Lokalizace nádoru rozhoduje o symptomech – v ureteru může i malý tumor způsobit obstrukci lumen a následnou [[hydronefróza|hydronefrózu]], naopak i velký tumor v močovém měchýři může být velmi dlouho asymptomatický. Průběh je většinou indolentní, po odstranění se může objevit recidiva (i opakovaná), vedoucí k postupné dediferenciaci tumoru a s tím spojeným nebezpečím agresivního chování, infiltrace okolních struktur, metastáz apod.
Lokalizace nádoru rozhoduje o symptomech – v ureteru může i malý tumor způsobit '''obstrukci''' lumen a následnou [[hydronefróza|hydronefrózu]], naopak i velký tumor v močovém měchýři může být velmi dlouho asymptomatický. Průběh je většinou indolentní, po odstranění se může objevit recidiva (i opakovaná), vedoucí k postupné dediferenciaci tumoru a s tím spojeným nebezpečím agresivního chování, infiltrace okolních struktur, metastáz apod.


=== Výskyt ===
=== Výskyt ===
Muži jsou postiženi až 3x častěji. Nejvyšší incidence je ve 3. dekádě života.
'''Muži''' jsou postiženi až 3x častěji. Nejvyšší incidence je ve 3. dekádě života.


<noinclude>
<noinclude>
Řádek 42: Řádek 42:
=== Související články ===
=== Související články ===
* [[Močový měchýř]]
* [[Močový měchýř]]
=== Externí odkazy ===
* [[Karcinom močového měchýře]]
=== Reference ===
=== Reference ===
<references />
<references />

Verze z 8. 11. 2017, 17:12

Přehledné zobrazení
Přehledné zobrazení
Zvětšení
Zvětšení
Detail
Detail

Uroteliální papilokarcinom je exofyticky rostoucí epitelový nádor nacházející se ve vývodných cestách močových (ledvinná pánvička, ureter, močový měchýř a vzácně uretra). Podle stupně diferenciace je posuzována malignita (G0-G3). Benigně vyhlížející papilom se nově označuje jako papilokarcinom G0, vzhledem k jeho potenciálu recidivovat a postupně se dediferencovat.

Histologie

Informace.svg Podrobnější informace naleznete na stránce Močový měchýř (preparát).

Příčina

Etiologicky významný vliv má především kouření, expozice anilinovým barvivům, určitá léčiva (např. cyklofosfamid) a schistosomiáza.

Makroskopie

Papilárně uspořádaný, exofyticky rostoucí nádor nejčastěji lokalizovaný v močovém měchýři. Papily jsou tenké a "plavou" ve vodním proudu.

Mikroskopie

Dobře diferencovaný papilokarcinom vzniká zpravidla jako carcinoma in situ (bez prorůstání skrze bazální membránu) stupně G1–G2. Centra papil jsou tvořena tenkou fibrovaskulární stromální stopkou nenádorového původu. Nádorový epitel velmi blízce napodobuje normální urotel (přechodnobuněčný víceřadý epitel), ale ve stádiu G1 nacházíme více než 6 vrstev buněk. Během postupné dediferenciace stoupá výskyt jaderné polymorfie, hyperchromazie a mitóz.

Diferenciální diagnostika

U nízce diferencovaných uroteliálních karcinomů připadá v úvahu i primární hluboce infiltrující nádory ze sousedních orgánů (prostata, cervix uteri, rektum).

Prognóza a komplikace

Jemné papily se mohou na konci "odlamovat" a z otevřených kapilár dochází k mikroskopickému krvácení (důležité v diagnostice). Zároveň lze využít i cytologii moči. Lokalizace nádoru rozhoduje o symptomech – v ureteru může i malý tumor způsobit obstrukci lumen a následnou hydronefrózu, naopak i velký tumor v močovém měchýři může být velmi dlouho asymptomatický. Průběh je většinou indolentní, po odstranění se může objevit recidiva (i opakovaná), vedoucí k postupné dediferenciaci tumoru a s tím spojeným nebezpečím agresivního chování, infiltrace okolních struktur, metastáz apod.

Výskyt

Muži jsou postiženi až 3x častěji. Nejvyšší incidence je ve 3. dekádě života.


Odkazy

Související články

Reference

Použitá literatura

  • POVÝŠIL, Ctibor, Ivo ŠTEINER a Jan BARTONÍČEK, et al. Speciální patologie. 2. vydání. Praha : Galén, 2007. 430 s. ISBN 978-807262-494-2.
  • BRYCHTOVÁ, Svetlana a Alice HLOBILKOVÁ. Histopatologický atlas. 1. vydání. Praha : Grada, 2008. 112 s. ISBN 978-80-247-1650-3.