Zvětšení mikroskopu: Porovnání verzí
Feedback

Z WikiSkript

m (úprava formátové kompozice)
m (Oprava citace a odkazu.)
Řádek 28: Řádek 28:


== Odkazy ==
== Odkazy ==
* http://dml.cz/bitstream/handle/10338.dmlcz/139719/PokrokyMFA_41-1996-1_1.pdf
 
=== Související články ===
=== Související články ===
* [[Optický mikroskop]]
* [[Optický mikroskop]]
Řádek 35: Řádek 35:
* [[Abbeho teorie]]
* [[Abbeho teorie]]


=== Použitá literatura ===
JAROMÍR, Plášek. <i>DML-CZ - Czech Digital Mathematics Library: Nové metody optické mikroskopie</i>. Praha, 1996, 25 s. Dostupné také z: http://dml.cz/bitstream/handle/10338.dmlcz/139719/PokrokyMFA_41-1996-1_1.pdf . Jednota českých matematiků a fyziků.
[[Kategorie:Biofyzika]]
[[Kategorie:Biofyzika]]

Verze z 29. 11. 2015, 22:27


Zvětšení mikroskopu jakožto údaj nalezneme na okuláru a objektivu mikroskopu. Za znalosti těchto údajů lze vypočítat celkové zvětšení mikroskopu.

Celkové zvětšení světelného mikroskopu

Znázornění ohniskových vzdáleností a optického intervalu na schématu optického mikroskopu.

Celkové zvětšení mikroskopu odpovídá součinu příčného zvětšení objektivu (Zob) a úhlového zvětšení okuláruok). Pro jeho výpočet tedy platí vztah

přičemž platí, že


Vztah pro zvětšení mikroskopu lze také odvodit ze zákonů geometrické optiky, nakolik v praxi je možné jej vypočítat jako součin jednotlivých zvětšení uvedených na okuláru a objektivu.

Účinky zvětšení

Žádoucím výsledkem zvětšení získaného okulárem a objektivem je pozorování zkoumaného předmětu s možností pozorovat více detailů. Při nevhodných kombinacích okuláru a objektivu však může docházet ke zvětšením, které nám více detailů nezobrazí. Více podrobností na toto téma lze nalézt v článku o Abbeho teorii, ve kterém jsou tyto vztahy podrobněji popsány.

Z praktického hlediska je pro pozorovatele optimální dosáhnout zvětšení užitečné celkové, které vede k pozorování nových podrobností.

Naopak v případě, že se zvětšením nepozorujeme žádné nové detaily, ale pouze zvětšený obraz, jedná se o prázdné zvětšení.

Odkazy

Související články

Použitá literatura

JAROMÍR, Plášek. DML-CZ - Czech Digital Mathematics Library: Nové metody optické mikroskopie. Praha, 1996, 25 s. Dostupné také z: http://dml.cz/bitstream/handle/10338.dmlcz/139719/PokrokyMFA_41-1996-1_1.pdf . Jednota českých matematiků a fyziků.