Zonula adherens: Porovnání verzí
Feedback

Z WikiSkript

m (návrh na kontrolu)
Bez shrnutí editace
Řádek 1: Řádek 1:
{{Zkontrolovat|Doc. MUDr. Petr Hach, CSc.}}
{{Zkontrolovat|Doc. MUDr. Petr Hach, CSc.}}
== Charakteristika ==  
== Charakteristika ==  
'''Zonula adherens''' (angl. adherent junction) je jedním z typů '''buněčných spojení'''. Vytváří kontinuální pásek kolem celé buňky, popř. se objevují jako bodovitá připojení k extracelulární matrix ('''adhezní plaky'''). Podobné spojení lze najít také mezi [[Myokard (histologický preparát, HE)|kardiomyocyty]] v podobě '''fascia adherens''', která má strukturálně stejnou podobu, ale neobkružuje celé buňky. <ref>{{Citace
'''Zonula adhaerens''' (angl. adherent junction) je jedním z typů '''buněčných spojení'''. Vytváří kontinuální pásek kolem celé buňky, popř. se objevují jako bodovitá připojení k extracelulární matrix ('''macula adhaerens'''). Podobné spojení lze najít také mezi [[Myokard (histologický preparát, HE)|kardiomyocyty]] v podobě '''fascia adherens''', která má strukturálně stejnou podobu, ale neobkružuje celé buňky. <ref>{{Citace
| korporace = Wikipedia: The Free Encyclopedia
| korporace = Wikipedia: The Free Encyclopedia
| typ = web
| typ = web

Verze z 12. 4. 2011, 16:26

Charakteristika

Zonula adhaerens (angl. adherent junction) je jedním z typů buněčných spojení. Vytváří kontinuální pásek kolem celé buňky, popř. se objevují jako bodovitá připojení k extracelulární matrix (macula adhaerens). Podobné spojení lze najít také mezi kardiomyocyty v podobě fascia adherens, která má strukturálně stejnou podobu, ale neobkružuje celé buňky. [1]

Zonula adherens se nachází obvykle v apikální oblasti buněk bezprostředně pod zonula occludens. Ve světelném mikroskopu lze pozorovat takzvanou terminální lištu, která sestává ze zonula occludens a zonula adherens. V oblasti zonula adherens jsou buňky u sebe na vzdálenost přibližně 20 nm.

Schéma stavby zonula adherens.

Stavba

V zonula adherens se vyskytují především četné transmembránové glykoproteiny cadheriny. Jejich extracelulární části se vážou na sebe navzájem, intracelulární části se vážou na protein catenin. Catenin je prostřednictvím aktin-vážících proteinů (α-aktinin, vinkulin, tropomyozin) připojen k aktinovým mikrofilamentům, které zde tvoří terminální síť.

Funkce

Odkazy

Související články

Reference

  1. Wikipedia: The Free Encyclopedia. Adherens junction [online]. Poslední revize 2011-02-26, [cit. 2011-03-12]. <http://en.wikipedia.org/wiki/Adherens_junction>.
  2. W. KIMBALL, John. Junctions Between Cells [online]. Poslední revize 2011-02-17, [cit. 2011-03-12]. <http://users.rcn.com/jkimball.ma.ultranet/BiologyPages/J/Junctions.html#adherens>.

Použitá literatura

  • JUNQUEIRA, Luiz Carlos Uchôa a Anthony L MESCHER. Junqueira’s basic histology : Text and atlas. 12. vydání. 2010. 467 s. ISBN 978-0-07-160431-4.
  • KONRÁDOVÁ, Václava, et al. Funkční histologie. 2. vydání. H + H, 2000. 291 s. ISBN 978-80-86022-80-2.