Skalární a vektorové veličiny
Feedback

Z WikiSkript

Verze z 27. 1. 2025, 22:38, kterou vytvořil Dean (Diskuse | příspěvky) (související článek)

Skalární veličiny jsou veličiny k jejichž úplnému určení postačí stanovit číselnou hodnotu a jednotku (např. čas, délka, hustota). Patří sem též většina fyzikálních veličin zkoumaných v medicíně jako je teplota, tlak, koncentrace, atd. U vektorových veličin je třeba k jejich úplnému určení stanovit kromě číselné hodnoty a jednotky ještě směr a působiště. Mezi vektorové veličiny řadíme např. rychlost, tíhu či dostředivé zrychlení.

Příklad

Síla a zrychlení jsou vektory, hmotnost je skalár.

Rozdíl mezi vektory a skaláry možno ukázat na druhém Newtonovém zákonu. Síla působící na těleso o hmotnosti způsobí jeho zrychlení . Matematicky:

nebo častěji:

Vektorové veličiny jsou tady síla a zrychlení - ptáme se nejen jak jsou veliké, ale též v jakém směru působí. To naznačujeme šipkou nad značkou příslušné fyzikální veličiny. Naopak hmotnost je "jen" skalární veličina (číslo). Nemá smysl se ptát, ve kterém směru těleso váží kolik kilogramů.

Odkazy

Související články

Zdroje

  • SVOBODA, Emanuel, Milan BEDNÁŘ a Miroslava ŠIROKÁ. Fyzika pro gymnázia : Mechanika. 7. vydání. [Praha] : Prometheus, 2023. ISBN 978-80-7196-543-5.