Báze
Z WikiSkript
(přesměrováno z Zásady)
- Báze jsou látky, které ve vodném roztoku odštěpují hydroxidové ionty (OH−) za vzniku louhů. Při neutralizaci kyselinami tvoří soli. Vznikají obvykle reakcí oxidů kovů s vodou. Jejich chemické vzorce začínají atomem kovu, pak následuje jeden nebo více hydroxidových iontů podle oxidačního čísla kovu.
- Podle Brönsteda jsou báze všechny látky schopné vázat protony. K tomu je třeba, aby báze měla volný elektronový pár.
- Rozlišujeme
- neutrální báze (bez náboje), např.: NH3, H2O
- aniontové báze (záporně nabité), např.: Cl−, HSO−4, NO−3
- kationtové báze (kladně nabité), např.: [Fe(OH)2. (H2O)4]+.
- Některé sloučeniny tvoří hydroxidové ionty teprve reakcí s vodou. Jsou to soli slabých kyselin, které na proton molekuly vody působí tak silně, že ho odtrhnou. Přitom vzniká hydroxidový ion, který je odpovědný za alkalickou reakci. Takové soli jsou např.: uhličitany a fosforečnany.
- Organické báze obsahují v uhlovodíkovém skeletu např.: atomy dusíku, které mohou svým volným elektronovým párem vázat proton, a tak tvořit solím podobné sloučeniny; např.: aminy nebo heterocyklické sloučeniny.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
Zdroj[upravit | editovat zdroj]
- GÄRTNER, Harald. Kompendium chemie : vzorce, pravidla a principy - úlohy a jejich řešení - periodická soustava prvků - výkladový slovník. 1. vydání. [Praha] : Euromedia Group - Knižní klub, 2007. 542 s. ISBN 978-80-242-2012-3.