Korekce refrakčních vad
(přesměrováno z Léčba refrakčních vad)
Pro správné vidění je nutné, aby na sítnici vznikl ostrý obraz dostatečné velikosti pro registraci, a aby obrazy vzniklé na sítnicích obou očí měly stejnou velikost.
Dobrá korekce má zajistit emetropii při zachování co největších obrazů na sítnici, navíc musí brát v úvahu konvergenci očí, zrakové a zorné pole. Zrakové pole je soubor všech směrů v prostoru určovaných při pohledu oka na fixní bod a je výrazem citlivosti periferní sítnice. Zorné pole je soubor směrů v prostoru, které může vidět volně se pohybující oko, a závisí na pohyblivosti oka kolem jeho geometrického centra.
Správnou korekci krátkozrakosti zabezpečuje rozptylka o optimální optické mohutnosti, při které vyšetřovaný vidí ostře do nekonečna. Dalekozrakost se koriguje spojkou o nejmenší optické mohutnosti, při které vyšetřovaný vidí ostře písmena ve vzdálenosti 25 cm. Astigmatismus se koriguje torickými (cylindrickými) skly.
Korekce refrakčních vad se provádí brýlemi, jejichž čočky jsou umístěny asi 12 mm před rohovkou, nebo kontaktními čočkami přiloženými na rohovku.
Výhodou kontaktních čoček je rozšíření zorného pole a menší zkreslení při pohledu do stran. Čočky jsou vyráběny z vysoce hydrofilního materiálu. Dnes se využívají především měkké kontaktní čočky na korekci myopie, hypermetropie, astigmatismu (torické) a presbyopie (bifokální). Tvrdé (plynopropustné) kontaktní čočky, které se dříve používaly, jsou dnes indikovány jen v ojedinělých případech. Čočky jsou podle typu určeny k různé době nošení. Jsou čočky na denní nošení (do 18 hodin), ale i čočky na kontinuální nošení (až 30 dní nepřetržitě).
Refrakční vady se dají korigovat též operační cestou s využitím vysokovýkonných laserů.
U dalekozrakosti se provádí laserová termoplastika, kdy laserem ozářená periferní vlákna
rohovky se smršťují, čímž se dosáhne vyklenutí centrální optické zóny. U korekce krátkozrakosti
a astigmatismu se využívá zejména excimérových laserů, které dokáží odstranit setiny milimetru
tenké vrstvy rohovky (radiální keratotomie), a tím změnit zakřivení přední plochy oka.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
Zdroj[upravit | editovat zdroj]
- KYMPLOVÁ, Jaroslava. Katalog metod v biofyzice [online]. [cit. 2012-09-20]. <https://portal.lf1.cuni.cz/clanek-793-katalog-metod-v-biofyzice>.