Fórum:Testy/Proč
Velmi často zkoušíme, abychom zjistili, zda student dostatečně zvládl náplň daného předmětu, případně zda může či nemůže postoupit do dalšího stupně studia. Tento typ zkoušení se označuje jako výstupní neboli sumativní a jeho primárním výstupem je hodnocení výkonu studenta (splnil/nesplnil, známka, počet bodů či umístění v rámci testované skupiny).
Různé formy zkoušení však také mohou sloužit jako zdroj zpětné vazby pro učitele či studenty. Například nás může zajímat, nakolik studenti v průběhu výuky vstřebávají a chápou předkládaný obsah, či které oblasti jim činí největší potíže a kde tedy jako učitelé musíme přidat. Můžeme také studenty testovat proto, aby oni sami našli svoje slabé stránky a mohli na nich zapracovat. Tomuto typu zkoušení se říká průběžné, nebo též formativní.
V rámci jednoho předmětu, kurzu či ročníku je možné a vhodné tyto dva typy zkoušení kombinovat, zejména na začátku studia a u rozsáhlejších předmětů. Účel zkoušení nám také pomůže určit požadovanou úroveň znalostí – jinak přísní budeme u jednoho z mnoha průběžných testů a jinak u závěrečné zkoušky, která může rozhodnout o ukončení studia.