Fórum:Testy/Abstrakt

Z WikiSkript

Souhrn

Kniha se zabývá konstrukcí a analýzou testů, se zvláštním zřetelem k potřebám testování znalostí na lékařských fakultách. Je míněna jako praktická pomůcka a návod pro pedagogy, kteří sami znalostní testy vytvářejí a využívají, nebo se k tomu chystají. Kniha se snaží být také uceleným vodítkem pro vedení fakult, které o koncepci testování rozhoduje na vyšší úrovni, například pro potřeby přijímacích testů nebo atestací.

Testování znalostí je klíčovým momentem v procesu vzdělávání. V mnoha případech rozhoduje o dalším osudu studenta, o tom, zda je či není přijat na danou vysokou školu či zda získá či nezíská akademický titul. Testy jsou ale důležité také pro samotnou vzdělávací instituci a celou společnost: na jejich základě mohou být vybíráni ti nejvhodnější adepti pro studium medicíny a pro výkon lékařské praxe. Význam správně sestavených testů není zanedbatelný ani na úrovni jednotlivých vyučovaných kurzů a samotného vzdělávacího procesu: často právě forma a obsah testu rozhoduje o tom, na které znalosti či dovednosti se student zaměří a naučí se je. Dobře připravené testy jsou proto důležitým nástrojem kvalitní výuky.

Kniha se podrobně věnuje způsobům hodnocení znalostí, do detailu rozebírá možnosti, které poskytuje písemné či elektronické zkoušení. Popisuje tvorbu testů a jednotlivé druhy položek, jejich výhody i rizika použití. Velký prostor je věnován novým formátům otázek, které umožňují zkoušet nejen izolovanou znalost faktů, ale i míru pochopení látky. V zorném poli však není jen tvorba otázek, ale i celý cyklus přípravy testu: stanovení cílů výuky a plánování testu, příprava položek, jejich oponování a pilotního odzkoušení, vyhodnocování kvality položek a celého testu, standardizace a převod výsledků testů do formy klasifikace.

Pro přípravu kvalitních otázek a testů je nezbytná koordinovaná spolupráce týmu odborníků, jejichž vynaložený čas se promítá do prostředků vynaložených na položku. Jako cesta ke snížení nákladů na tvorbu položek a testů jsou v publikaci popsány možnosti zabezpečeného sdílení otázek pomocí položkových bank včetně příkladů úspěšných sítí pro sdílení testových položek a jejich organizačních a technických řešení. Probrány jsou i vybrané softwarové nástroje pro testování a pro hodnocení kvality testů a jejich položek.

Kniha čtenáři zodpoví, kdy zkoušet ústně a kdy písemně, kdy je vhodné počítačové testování a jak jej lze zavést. Poradí, jak správně nastavit klasifikační stupnici, poskytuje návod, jak numericky zhodnotit obtížnost i kvalitu testu a jeho položek, nebo pomůže odhalit, zda některé položky či celé testy nebyly studentům předem známy. Přestože je zaměřená především na testování znalostí v oblasti medicíny, metody a principy obsažené v publikaci naleznou své uplatnění na celém širokém poli znalostního i psychologického testování.

Spolupráce autorů z více vysokých škol na tomto tématu odráží společné úsilí zavést moderní metody testování do praxe vlastních pracovišť i poskytnout odrazový můstek ostatním, kteří se o tuto tématiku zajímají.