Průvodce:Infekce (LFP UK)

Z WikiSkript

V pátém ročníku probíhá pouze bloková výuka. Každá skupina má jiné pořadí bloků. Odpoledne jsou pak společné, nepovinné přednášky pro všechny studenty. Blok Infekce trvá 6 dní a je zakončen zkouškou skládající se z počítačového testu, praktické (vyšetření pacienta) a ústní části (trojkombinace).

Výuka[upravit | editovat zdroj]

Výuka probíhá ve FN Bory na Infekční klinice, pavilon 2 (mapa areálu). Vchod je dole, tam kde jsou ambulance (poznáte podle klecové verandy). Vyuka začína v 8.00 na medikárne (místnost určená pro mediky na prízemí vedle automatu na kafe) a obvykle prvý študent, ktorý dorazí si požičia kľúč od sestry a potom na konci dňa ho zas vráti. Každé dopoledne probíhá teoretická a praktická výuka (vyšetřování pacientů, seznamování se s chorobopisy a rozbor jejich chorob). Po přestávce na oběd pak následuje od 12.45 - 14.45 seminář s výkladem. Rozpis bloku (co se který den přednáší) visí v šatně na nástěnce. První den dostane každý student jednu tému, kterou pak musí odprezentovat na konci bloku. Studenti nosí na praktikách speciální zelené oblečení, které dostanou na klinice. Na teoretické semináře není třeba žádné nemocniční oblečení. Ale prezuvky sa doporučujú. Dále probíhá na podzim cyklus přednášek pro celý ročník, kde si, ač není povinná, zapisují docházku. Na začátku bloku pak docent Sedláček zkoumá a předčítá, kdo ze skupiny na přednášky chodil a kdo ne. Ale následky pro zkoušku neúčast na přednáškách nemá.

Výuka je velmi přínosná. Přidělení asistenti se studentům ochotně věnují.

Absence: 1 možná. A další se vám omlouvá v případě, že se zúčastníte některého z Večerů infekční kliniky.

Dobré vědět: Při výuce i přípravě na zkoušku věnujte zvýšenou pozornost infekční mononukleoze, borelioze, klíšťové encefalitidě a HIV/AIDS. Kdo nezná tato témata zevrubně, bude od zkoušky nemilosrdně vyhozen.

Zápočet[upravit | editovat zdroj]

Zápočet se získává za účast a odprezentování zadané choroby.

Zkouška[upravit | editovat zdroj]

Skládá se ze 3 částí.

  • Test Počítačový test, který se píše přímo na klinice. Jsou zde pouze dva počítače, tudíž při větším počtu studentů je nutnost čekat. Jsou otázky, kde je jedna správná ale jsou i s více správnými možnostmi. Nevýhoda testu - po odkliknutí otázky není možné se k ní zpět vrátit. Vyhodnocení okamžitě provede asistent, takže hned víte na čem jste. Po absolvování testu jdete hned na praktickou zkoušku. Pokud test nenapíšete, odebírá se vám pokus a musíte přijít na další termín.
  • Praktická část Každý dostane jednoho pacienta. Úkolem je udělat anamnézu, provést fyzikální vyšetření a stanovit diagnózu nebo alespoň diferenciální diagnozu. Na požádání je možné nahlédnout do karty a získat tak výsledky krevních a jiných testů. Když skončíte s pacientem, sejdete se v seminární místnosti, kde vás asistent vyzkouší z pacienta i jeho choroby. Zkoušení je velmi podrobné, na jeho konci si budete připadat, že jste prošli ústní částí nebo pouze orientační. Pokud neprojdete, ztrácíte pokus a je nutné se přihlásit na jiný termín.
  • Ústní zkouška Následuje ihned po praktické části. Tahá se kombinace 3 otázek. Na přípravu máte tolik času, kolik budete potřebovat. Kdo je vyhozen od ústní části, ztrácí pokus a musí se přihlásit na další termín. V dalším termínu už jde přímo k ústní zkoušce.


Důležité: Pokud budete nuceni zkoušku opakovat, přihlašujte se na další termíny normálně přes počítač a nespoléhejte na to, že vám sekretářka místo podrží mimo systém (i když vám to slíbí).

  • Seznam otázek ke zkoušce naleznete zde

Doporučená literatura[upravit | editovat zdroj]

  • online stud. materiály 1.lf
  • Dostál, V. a kol.: Infekční lékařství. Učebnice pro lékařské fakulty. Praha Karolinum 2004 (asi nejvhodnější, nejsou zde ale zpracované některé otázky)
  • Beneš, J. a spol.: Infekční lékařství. Praha Galén 2009 (obsáhlé, ale najdete tam vše)

Odkazy[upravit | editovat zdroj]