Potenciál
(přesměrováno z Elektrický potenciál)
Potenciál obecně[upravit | editovat zdroj]
Potenciál je skalární veličina vyjadřující schopnost určitého fyzikálního pole působit na hmotné body, popřípadě náboje v něm umístěné.
Hodnota potenciálu je relativní, vztahuje se k určitému místu se zvoleným nulovým potenciálem (např. u elektrického pole je za nulový potenciál obvykle zvolena zem, u gravitačního pole je nulový potenciál v nekonečnu, u termodynamických potenciálů v rovnovážném stavu soustavy).
Konzervativní fyzikální pole[upravit | editovat zdroj]
Konzervativní pole je fyzikální pole vektorového charakteru určité síly, pro které existuje skalární funkce – potenciál – splňující vztah . (Skalární součin, je polohový vektor určující dané místo v prostoru) Obráceně, velikost intenzity fyzikálního pole lze určit pomocí gradientu potenciálu: . Konzervativní fyzikální pole lze tedy v každém jeho bodě charakterizovat skalárním potenciálem , který má v každém bodě určitou číselnou hodnotu. Díky zavedení potenciálu lze vektorové pole popisovat skalární veličinou.
Potenciální energie[upravit | editovat zdroj]
Potenciální, čili polohová energie je energie, kterou má každé těleso nacházející se v potenciálovém poli určité síly.
Změna potenciální energie je definována jako , kde a jsou potenciální energie příslušící původní a výsledné poloze v potenciálovém poli. Pokud tato změna proběhla po směru potenciálového gradientu, potenciální energie se snížila a soustava podle zákona zachování energie vykonala práci . Pokud se poloha změnila proti směru gradientu, potenciální energie se zvýšila a soustavě musela být dodána vnější silou energie o velikosti .
Velikost změny potenciální energie nezáleží na způsobu, kterým se soustava dostala ze stavu výchozího do stavu konečného, pouze na hodnotě počáteční a výsledné potenciální energie. Z toho vyplývá, že hodnota výsledné změny potenciální energie při kruhovém ději je nulová.
Potenciální energie je, stejně jako potenciál, relativní a vztahuje se k určitému zvolenému bodu s nulovou potenciální energií. Může tedy také nabývat kladných i záporných hodnot.
Druhy potenciálů[upravit | editovat zdroj]
Podle druhu potenciálového pole rozlišujeme hned několik druhů potenciálů.
Elektrický potenciál[upravit | editovat zdroj]
Elektrický potenciál je skalární veličina popisující potenciální energii jednotkového náboje v neměnném konzervativním elektrickém poli. Je definován jako množství energie potřebné k přenesení náboje z daného bodu, do bodu s nulovým potenciálem. Jako bod s nulovým potenciálem se obvykle volí povrch Země.
Elektrický potenciál se značí , jeho jednotkou je .
Hodnotu elektrického potenciálu lze vypočítat:
- , kde je práce potřebná k přenesení náboje .
- V poli bodového náboje pro potenciál platí vztah , kde je konstanta závislá na permitivitě prostředí, velikost náboje vyvolávajícího elektrické pole a vzdálenost od něj.
- Diferenciální nárůst elektrického potenciálu lze spočítat jako .
- Intenzita elektrického pole je záporným gradientem elektrického potenciálu .
Z biofyzikálního hlediska má elektrický potenciál zásadní význam jakožto složka elektrochemického potenciálu protonů v dýchacím řetězci, či jako složka klidového membránového potenciálu a akčního potenciálu.
Skalární magnetický potenciál[upravit | editovat zdroj]
Statické magnetické pole, tj. pole vytvářené nepohybujícím se permanentním magnetem, nebo vodičem s konstantním proudem lze označit za pole potenciálové a přiřadit mu skalární potenciál. Jeho jednotkou je . Jeho velikost lze vypočítat:
- V případě vodiče s konstantním proudem , kde je proud protékající vodičem a prostorový úhel, pod kterým je vodič vidět z daného bodu.
- V případě permanentního magnetu se magnetický potenciál vypočítá jako , kde je vektor magnetického momentu, polohový vektor bodu v magnetickém poli a vzdálenost od dipólu.
- Diferenciální nárůst magnetického potenciálu lze spočítat jako .
- Intenzita magnetického pole je záporným gradientem skalárního magnetického potenciálu , respektive , kde představuje permeabilitu prostředí.
Proměnlivé magnetické pole není konzervativní a proto je popsáno vektorovým potenciálem.
Gravitační potenciál[upravit | editovat zdroj]
Gravitační potenciál je skalární veličina popisující potenciální energii tělesa o jednotkové hmotnosti v gravitačním poli ostatních těles. Jelikož je dosah gravitační síly nekonečný, je bod s nulovým potenciálem zvolen v nekonečnu, a proto je hodnota gravitačního potenciálu záporná.
Gravitační potenciál se značí , jeho jednotkou je , respektive . Velikost lze vypočítat:
- V gravitačním poli hmotného bodu nebo kulovitého tělesa vztahem , kde je gravitační konstanta, je hmotnost tělesa a vzdálenost od něj.
- V homogenním gravitačním poli vztahem , kde je velikost vektoru intenzity gravitačního pole (odpovídá gravitačnímu zrychlení v daném místě) země a výška nad povrchem Země.
- Diferenciální nárůst gravitačního potenciálu lze spočítat jako .
- Intenzita gravitačního pole je záporným gradientem gravitačního potenciálu .
Termodynamické potenciály[upravit | editovat zdroj]
Termodynamické potenciály jsou veličiny s rozměrem energie využívané především v termodynamických a chemických výpočtech k ustanovení podmínek dynamické rovnováhy reakcí. Jednotlivé potenciály se mezi sebou liší svými přirozenými proměnnými, proto je každá vhodná pro výpočty při reakcích probíhajících v různých podmínkách.
Název termodynamické potenciály je užíván jako analogie k potenciálům silových polí, jelikož pomocí nich lze určit důležité veličiny (stavové veličiny, tepelné kapacity,…) daných soustav. Mají také formálně stejné vlastnosti jako potenciální energie.
- Závisí pouze na poloze (prostoru).
- Existuje jejich úplný diferenciál.
- Velikost jejich změny nezáleží na způsobu, pouze na počátečním a výsledném stavu.
- Při kruhovém ději je jejich změna nulová.
- V rovnovážném stavu nabývají svého minima.
Užívané termodynamické potenciály:
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]
- BEDNAŘÍK, Michal. Fyzika 1. 1. vydání. V Praze : České vysoké učení technické, 2011. ISBN 978-80-01-04834-4.
- KŘÍHA, Vítězslav. Intenzita a potenciál [online]. České vysoké učení technické, [cit. 2013-11-29]. <http://fyzika.feld.cvut.cz/~kriha/VirtLab/IntPot.pdf>.
- RUSŇÁK, Karel. Konzervativní pole [online]. Západočeská univerzita, [cit. 2013-11-29]. <https://kfy.zcu.cz/export/sites/kfy/dokumenty/FYA2/dalsi.vlast.konz.pole.pdf>.
- KREMPASKÝ, Július. Magnetické pole [online]. Slovenská technická univerzita v Bratislave, [cit. 2013-11-30]. <http://kf.elf.stuba.sk/KrempaskyFyzika/21.pdf>.
- RUSŇÁK, Karel. Magnetický dipól [online]. Západočeská univerzita, ©2006. [cit. 2013-11-29]. <https://kfy.zcu.cz/export/sites/kfy/dokumenty/FYA2/mg.dipol.pdf>.
- RUSŇÁK, Karel. Termodynamické potenciály [online]. Západočeská univerzita, ©2006. Poslední revize 2007, [cit. 2013-11-29]. <https://kfy.zcu.cz/export/sites/kfy/dokumenty/FYI1/term.potencialy.pdf>.