Katetrizace močového měchýře u dospělých

V jiných jazycích
Močová cévka napojená na sběrný sáček

Katetrizace močového měchýře se spočívá v zavedení sterilní cévky močovou trubicí do močového měchýře.

Indikace[upravit | editovat zdroj]

Katetrizace se provádí pouze v nejnutnějších případech kvůli hrozícímu riziku zanesení infekce do močových cest. Důvodem zavedení cévky mohou být poruchy tvorby nebo vylučování moče.

Poruchy tvorby moče se projevují změnami diurézy – množství moči za 24 hod (norma je asi 1 500 – 2 000 ml za den). Pokud pacient močí více než 2 500 ml za den, jde o polyurii. Pokles diurézy pod 100 ml za den se označuje jako oligurie, pod 50 ml za denanurie.

K poruchám vylučování moče patří celá řada stavů:

  • retence – člověk není schopen se vymočit ani při nadměrné náplni močového měchýře, stav doprovázený nepříjemnými, bolestivými pocity, roztažení měchýře, stagnace moče, infekce močových cest,
  • polakisurie – časté močení (například, při cystitidě),
  • nykturie – zvýšená frekvence močení během noci,
  • dysurie – obtíže při močení doprovázené bolestmi,
  • strangurie – řezání a pálení při močení,
  • enuresis nokturna – opakované noční pomočování u starších dětí,
  • inkontinence – neschopnost zadržet moč.

V případě, že žádná jiná metoda nevedla k vyprázdnění močového měchýře, je lékařem ordinováno cévkování.

Katetry a pomůcky[upravit | editovat zdroj]

Rozlišujeme močové katetry jednorázové (Nelatonův – rovný a Tiemanův – zaoblený, primárně pro muže) a permanentní (fixuje se balónkem naplněným sterilním roztokem – Folleyův katetr); cévky jsou nejčastěji ze silikonu.

Pro katetrizaci jsou nutné rukavice, čtverce, desinfekce, anestetický gel, emitní miska, buničina a stříkačka se sterilním roztokem pro nafouknutí katetru.

Katetrizace močového měchýře u ženy[upravit | editovat zdroj]

Jednorázová katetrizace[upravit | editovat zdroj]

Provádí sestra nebo porodní asistentka, nutná důkladná hygiena genitálií pacientky. Ta zaujme polohu na zádech s pokrčenými oddálenými končetinami, sestra provede desinfekci rukou a vezme si rukavice.

Emitní miska se přiloží k rodidlům pro odtok moči a druhá emitní miska se připraví na odložení použitých pomůcek. Nedominantní rukou se oddálí labia majora palcem a ukazováčkem, provede se desinfekce labia minora. Na každé straně odshora dolů, desinfikuje střed přes ústí močové trubice. Z obalu se opatrně vyjme sterilní cévka a uchopí se asi 5 cm od špičky, mezi palec a ukazováček, konec se drží nad emitní miskou, do které se bude odpouštět moč. Na špičku katetru se nanese pomocí sterilního čtverce anestetický gel a pacientka se vyzve, aby se uvolnila a zhluboka dýchala. Šetrně se zavede katetr přes ústí močové trubice do měchýře, do hloubky asi 5 až 10 cm. Po jednorázovém vycévkování se cévka šetrně vyjme a odloží do emitní misky, rodidla se očistí čtvercem buničiny. Pacientka se uvede do výchozí léčebné pohodlné polohy a následuje mytí rukou a desinfekce.

Permanentní katetrizace[upravit | editovat zdroj]

Pomůcky: sterilní Folleyova (balónková) cévka vhodné velikosti ve dvojím obalu, destička nebo fyziologický roztok, stříkačka, tampony, antiseptický prostředek na sliznice, lubrikant, dvě emitní misky, rukavice, sterilní nástroj – pinzeta nebo peán, jednorázová podložka, osuška, buničina, drenážní systém – spojovací hadice se sběrným močovým sáčkem, úchyt drenážního systému k lůžku, popřípadě zkumavku na odběr moči.

Postup: hygienické mytí a desinfekce rukou, vhodná poloha pacientky, zavěšení sběrného váček na boční konstrikci lůžka pod úroveň močového měchýře, hýždě pacientky se podloží, otevře se obal cévky, napojí se rozšířený konec katetru na sběrný sáček, zvlhčí se sterilní tampony, na sterilní čtverce se nanese mesocain gel; navléknou se sterilní rukavice. Zdravotník rozhrne nedominantní rukou labia majora i minora a mírně je povytáhne směrem ke stydké sponě. Vydesinfikuje ústí močové trubice od stydké spony třemi tahy, vyjme uretrální konec močového katetru z obalu a navlhčí jej mesocain gelem. Katetr s hrotem potřeným gelem opatrně zavede do ústí močové trubice 4 až 6 cm, načež začne vytékat moč. Zdravotník přesune ruku z labií a uchopí katetr asi 2 cm od močového vývodu a sleduje vytékající moč. Zdravotník fixuje katetr napuštěním balónku sterilním fyziologických roztokem a provede zkoušku těsnosti cévky povytažením. Nakonec očistí genitálie a upraví lůžko.

Po výkonu: nutnost zvýšené hygieny genitálu, měníme až 3 týdny nebo dle potřeby (silikonové i 2 až 3 měsíce), sběrný váček měníme 1-2 krát denně.

Komplikace: zanesení infekce, moč může obtékat katetr, svraštění močového měchýře a zmenšení jeho kapacity, zúžená močová trubice – nemožnost zavedení, poškození močových cest, vytažení katetru.

Katetrizace močového měchýře u muže[upravit | editovat zdroj]

Zacévkovaná močová trubice u muže

Cévkuje lékař, sestra asistuje. Odlišné od cévkování ženy.

Postup: mytí a desinfekce rukou, poloha na zádech a další úkony podobné katetrizaci močového měchýře ženy; sterilní rukavice. Tampony se zvlhčí v desinfekčním prostředku a lékař nedominantní rukou uchopí pevně penis pod glans penis, druhou rukou provede desinfekci od ústí močové trubice k okraji, na každý stěr nový tampon. Lékař zdvihne penis kolmo k tělu a mírně vytahuje směrem nahoru, aplikuje anestetický gel do močové trubice. Pomalu se zavede katetr, asi do hloubky 15 cm, než začne vytékat moč. Sestra stiskne ústí katetru směrem nahoru a po zavedení cévky do močového měchýře skloní katetr nad emitní misku, do které zachytí moč. Po vycévkování lékař šetrně vyjme katetr a buničinou vatou očistí zevní ústí močové trubice.

Komplikace: perforace dolních močových cest, uroinfekce, parafimóza (po stažení předkožky přes glans penis a jeho následným uskřinutí), poranění svěrače močové trubice.

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • JIRKOVSKÝ, Daniel, et al. Ošetřovatelské postupy a intervence: učebnice pro bakalářské a magisterské studium. 1. vydání. Praha : Fakultní nemocnice v Motole, 2012. 411 s. ISBN 978-80-87347-13-3.