Sterilizace
Feedback

Z WikiSkript

Verze z 11. 12. 2017, 15:37, kterou vytvořil Karloska (Diskuse | příspěvky) (úprava článku)

Sterilizace jsou metody ochrany před otěhotněním, kde otěhotnění není dále možné bez pomoci metod asistované reprodukce. Výkon zabrání otěhotnění, ale nejsou odstraněny ani poškozeny samotné pohlavní žlázy. V těle muže ani ženy nedochází k žádným hormonálním změnám.

  • Sterilizaci v ČR nově upravuje zákon č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách.
  • Je to velmi spolehlivá antikoncepční metoda. Uvádí se Pearlův index 0,02.
Sterilizace ženy

Technika

Principem sterilizace u ženy je zneprůchodnění vejcovodů. Sterilizaci lze provádět laparotomicky, laparoskopicky či z vaginálního přístupu. Poslední z uvedených se dnes již nevyužívá. Laparotomický přístup je požívaný tam, kde je laparotomie prováděna z jiného důvodu (císařský řez).

  • Nejvíce se ale využívá laparoskopie. Při tomto druhu operačního přístupu je možné přerušit vejcovod elektrickým proudem, naložením kroužků či svorek nebo odstraněním celých vejcovodů (salpingektomie).

Komplikace

Zdravotní komplikací sterilizace mohou být pooperační komplikace, ale jsou velmi vzácné. Chtěná sterilizace u psychicky zdravé ženy, nemá následky psychické. Nejobávanějším rizikem je možnost, že si žena či muž následně sterilizaci rozmyslí. Je proto je velmi důležité, aby byli žadatelé dostatečně poučeni o charakteru zákroku a jeho nevratnosti. Důsledkem této chirurgické metody je trvalá neplodnost, kterou lze vyřešit již jen metodou IVF (in vitro fertilizace).

Mužská sterilizace

Provádí se podvaz chámovodů (vazektomie). Nástup neplodnosti lze očekávat po 15 ejakulacích, kontrola spermiogramu se však pro jistotu doporučuje.

Odkazy

Související články

Použitá literatura

Roztočil Aleš a kolektiv. . Moderní gynekologie. - vydání. Grada Publishing a.s., 2011. 508 s. ISBN 802472832X.

MUDR. PAŘÍZEK CSC, Antonín a Ivana AŠENBRENEROVÁ. Ženská sterilizace [online]. [cit. 2017-12-04]. <http://www.porodnice.cz/clanky/zenska-sterilizace>.