Diskuse s uživatelem:Fabera.petr
![]() |
Vítáme Vás ve WikiSkriptech,
|
ve světě, který vzniká spoluprací. Tvořte ho s námi. |
Jak začít?
- Se začátky ve WikiSkriptech Vám poradí nápověda.
- Potřebujete-li si nanečisto vyzkoušet editace, můžete využít svoje Pískoviště.
- Jestliže Vám něco nebude jasné, bez obav se zeptejte na stránce Ptáte se.
- O spolupráci můžete požádat i mailem redakce@wikiskripta.eu, nebo napsat vzkaz na diskusní stránku někoho z redakce.
Nebojte se editovat!
I kdyby se Vám to hned napoprvé nepovedlo, redaktoři Vám s pochopením pomohou.
Přejeme Vám příjemnou práci s WikiSkripty a pěkný den!
--Azrael (Antonín Šípek) 10. 3. 2010, 14:04 (UTC)
Hezký den!
Doslechla jsem se, že jste se upsal k práci v terminálovně. Ráda bych Vám pomohla zorientovat se v práci redaktora ve WikiSkriptech - mrkněte na Fórum:Pokyny pro redaktory - najdete zde podrobnou instuktáž. Pokud Vám cokoli z toho nebude jasné, ráda se Vám to pokusím vysvětlit a případně Vám pomohu. Bohužel nejsem k dispozici osobně, ale můžete mi napsat do diskuse nebo poslat e-mail.
V současné době máme ve Wikiskriptech poměrně mnoho článků, které je potřeba dodělat a zařadit do portálů (vytvořit na ně v příslušných portálech odkazy). Záleží ale hlavně na Vás, jakým způsobem máte chuť ve WikiSkriptech pracovat. Osobně bych Vám doporučila vyhledat (například pomocí příslušné kategorie) obor, který Vás zajímá, a články v něm zařazené pročíst, ověřit jejich původ (nejedná se o copyvio?), opravit pravopis a typografii, upravit nadpisy a členění, doplnit kategorie, vytvořit na ně přesměrování synonym a odkazy z příslušných portálů, zkompletovat parametry šablony redakce,.... Na druhou stranu, pokud máte chuť aktivně psát nové články, jsou taktéž vítány. Jenom při tom nezapomínejte také na práci redaktora : )
Máte-li jakýkoliv dotaz, jsem tu pro Vás. S pozdravem --Valtameri 16. 3. 2010, 16:50 (UTC)
Crohnova choroba
Crohnova choroba je spolu s ulcerózní kolitidou poměrně vzácným typem zánětu trávící trubice. Závažnost a problematická léčitelnost ale z Crohnovy nemoci činí chorobu hodnou delší zmínky. Tímto zánětem může být postižena kterákoliv část trávící trubice, nejčastěji to však bývá konec tenkého střeva. Nemoc se objevuje spíše u mladých lidí ve věku mezi 20 až 30 lety.
Příčina: To je první zvláštnost Crohnovy choroby. Klasický střevní zánět je způsoben virem, bakterií nebo jejím toxinem, nemívá dlouhého trvání a lze jej léčit. Crohnova choroba je oproti tomu autoimunitní onemocnění, to znamená, že náš imunitní systém agresivně reaguje na naši vlastní tkáň, v tomto případě na tkáň střevní stěny. Takto vznikne v jejím určitém místě neinfekční zánět.
Projevy: Ve sliznici v postiženém místě střevní stěny se tvoří vředy. Onemocnění se často projevuje dlouhou dobu trvajícími průjmy, nálezem krve ve stolici, bolestmi břicha, člověk může začít hubnout a být unavený. Zánět Crohnovy choroby má bohužel také tendence se šířit do okolí a tvořit tzv. píštěle, což jsou kanálky spojující místa zánětu s jakýmkoliv jiným místem. Může se tak například vytvořit spojka střevo- močový měchýř, střevo-povrch kůže, střevo-jiná část střeva, střevo-vagina apod. Dalším problémem je, že zánětem změněná střevní stěna se může zúžit a ucpat.
Prevence: Není známá, protože důvod autoagresivity imunitního systému není vysvětlen.
Léčba:
- Chirurgická léčba se používá jen při komplikacích ucpání střeva nebo u píštělí. Jinak nemá valný smysl. Důvod je ten, že když odstraníme nemocný úsek, tak se zánět často objeví na místě jiném.
- Spektrum používaných léčiv je široké a užívají se nejrůznější protizánětlivé léky a chemoterapeutika (kortikoidy, mesalazin...).
- Novinkou je použití tzv. biologické léčby, která má své místo i v léčbě nádorů. Biologická léčba v tomto případě znamená, že do těla aplikujeme přesně cílené protilátky. V tomto případě jsou protilátky namířené proti jedné prozánětlivé látce tvořené naším imunitním systémem. Dochází díky tomu ke specifičtějšímu tlumení imunity.
Nekompletní citace webu. ŠTEFÁNEK, Jiří. Medicína, nemoci, studium na 1. LF UK [online]. <http://www.stefajir.cz>.