Puerperální sepse
Feedback

Z WikiSkript

Verze z 4. 11. 2013, 14:28, kterou vytvořila Natyf (Diskuse | příspěvky) (členění)

Puerperální sepse (horečka omladnic) je septický stav vznikající z endometridy (hnisavé nebo hnilobné) navazující na porod nebo potrat – endometritis post partum, abortum.

Původci

Nejčastějším původcem je β-hemolytický streptokok, dále stafylkoky nebo anaeroby (Clostridium welchii, C. tetani).

Cesta vstupu infekce

Nejčastější cestou průniku infekce je ascendentně děložním hrdlem, nejčastěji u neodborně vedených porodů nebo u kriminálního potratu.

Patogeneze

Po odchodu placenty se vnitřní plocha děložní dutiny jeví jako rozsáhlá otevřená rána pokrytá koaguly – snadno se v ní uchytí a pomnoží bakterie za vzniku hnisavé infekce (makroskopicky je děloha zvětšená, sliznice hemoragická, povleklá hnisem, s nekrózami, při hnilobné (putridní) endometritidě je pokryta zapáchajícími šedozelenými hmotami, při infekci plynotvornými anaeroby (Clostridium perfringens seu welchii) se plyn hromadí v děložní dutině – tzv. physometra)

Zánět se dále může šířit:

  • do svaloviny dělohy – myometritis (flegmona hladké svaloviny, někdy tvorba abscesů), dále do parametria a perimetria – ve všech vrstvách jsou postiženy cévy krevní a lymfatické a to vede k periferní pyemii
  • do tuby – hnisavá salpingitis – z ní do peritoneální dutiny (v mírnější podobě pelveoperitonitis, v těžké formě difusní peritonitida)

Komplikace

  1. resorpce toxinů a hnilobných rozpadových produktů
  2. generalisace infekce (septikopyemie až sepse)
  3. peritonitis

Odkazy

Související články

Použitá literatura