Krev
Feedback

Z WikiSkript

Verze z 3. 5. 2013, 11:09, kterou vytvořil Kalinop (Diskuse | příspěvky) (úplné přepsání původního textu)

Krev

Krev je hlavní součástí vnitřního prostředí organismu. Krev se skládá z krevní plazmy, ve které se nacházejí formované krevní elementy - erytrocyty, leukocyty a trombocyty. V uzavřeném krevním řečišti dospělého jedince cirkuluje 5,5 - 6 l krve. Ženy mají o něco méně krve než muži, což je dáno větším podílem tukové tkáně.

Krevní plazma

Krevní plazma je nažloutlá kapalina obsahující četné anorganické a organické látky. Hodnota pH plazmy (krve) je 7,4 a je poměrně velmi stabilní. Objem plazmy u dospělého člověka je 2,8 až 3,5 litrů. Hlavním anorganickým kationtem krevní plazmy je sodík Na+, dále draslík K+, vápník Ca2+, hořčík Mg2+, anionty chloru Cl- a bikarbonátu HCO3-. Ze stopových prvků je důležité železo, jód a další (viz. tabulka).

Prvek Koncentrace v plazmě Fyziologický význam
sodík (natrium) 137 - 142 mmol/l osmotický tlak, stálost objemu,
udržení pH, hlavní kationt ECT
draslík (kalium) 3,8 - 5,1 mmol/l aktivace enzymů, dráždivost nervů a svalů,
hlavní kationt ICT
vápník (calcium) 2,25 - 2,75 mmol/l srážlivost krve, dráždivost, nervosvalový přenos,
svalová kontrakce, činnost srdce, kostní tkáň, atd.
hořčík (magnesium) 0,7 - 1,2 mmol/l aktivace enzymů, tlumivé účinky na nervový systém
chloridy 96 - 106 mmol/l spolu s Na udržuje osmolalitu, stálý objem i pH,
žaludeční šťáva
bikarbonát (HCO3-) 24 - 35 mmol/l transport CO2, udržování pH
fosfor (phosphorum) 0,6 - 1,6 mmol/ udržuje pH, kostní tkáň


Z organických látek, které jsou obsaženy v krevní plazmě, jsou na prvním místě plazmatické bílkoviny. Jejich množství je 60 - 80 g/l, v celé plazmě je jich tedy přibližně 200 g. Dělíme je na albuminy, globuliny a fibrinogen. Albuminy tvoří největší podíl plazmatických bílkovin, asi přes 40 g/l, globuliny celkem asi 26 g/l (z toho 15 - 16 g/l imunoglobuliny) a fibrinogen asi 4 g/l plazmy. Postupem času se ukázalo, že existuje mnoho dalších bílkovinných složek. Většina bílkovin, s výjimkou gama-globulinů (imunoglobulinů), se syntetizuje v játrech. Funkce plazmatických bílkovin můžeme schematicky shrnout do následujících bodů:
a) podíl na udržování stálého objemu plazmy. Bílkoviny krevní plazmy tvoří tzv. onkotický tlak (což je součást celkového osmotického tlaku krevní plazmy, který je 5150 mm Hg) a jeho hodnota se pohybuje mezi 25 - 35 mmHg. Jeho výrazné uplatnění je v kapilárách , kde na arteriálním konci krevní tlak převyšuje tento tlak onkotický a tím dochází k filtraci tekutiny z kapilár. Na venózním konci kapilár je však zmíněný onkotický tlak vyšší než krevní a tekutina se zase z intersticia nasává zpět do kapiláry.
b) transportní funkce. Plazmatické bílkoviny váží a tak transportují např. vitamíny, hormony a některé anorganické látky (železo, měď). Převážná většina lipidů v krevní plazmě je transportována ve vazbě na proteiny.