Nápověda:Google dokumenty disk Google
Součástí balíčku Google aplikací jsou i Google dokumenty a disk Google. Následující text vám prozradí, proč je dobré tyto materiály používat a především jak na to!
Co umí a k čemu se dají využít
Google dokumenty jsou obdobou klasických dokumentů, které normální člověk většinou vytváří pomocí Microsoft Office. Od nich se však liší tím, že nejsou uloženy na pevném disku počítače, nýbrž někde na internetu, v tzv. cloudu - podobně jako fotky nahrané na Facebook.
Z toho plyne několik výhod:
- Google dokumenty se velmi snadno sdílí s kolegy či kamarády - stačí jim zkrátka poslat odkaz,
- Google dokumenty může upravovat více lidí a to i zároveň (výhodné například při přednáškách).
A jaké typy Google dokumentů si můžete zřídit? Základními a nejdůležitějšími jsou:
- dokument (obdoba Wordu),
- prezentace (obdoba PowerPointu),
- tabulka (obdoba Excelu),
- formulář a
- kresba.
Mezi další typy dokumentů patří dynamická tabulka a skript.
Dokumenty vs. disk
Google disk je nástroj, který umožňuje snadnou správu Google dokumentů. Pokud se rozhodnete Google disk si založit, software, který si nainstalujete vytrhne z vašeho pevného disku 5 GB dat a ta nahraje na internet - do toho výše zmíněného cloudu. Tato operace způsobí, že se ke svým nejdůležitějším datům dostanete z jakéhokoli počítače připojeného k internetu.
Jak na ně
A pomaličku se prokousáváme k těm opravdu užitečným informacím.
Složka WikiSkripta
Nejlepším místem, kde se začít v Google dokumentech rozkoukávat je naše WikiSkripťácká složka, která však obsahuje cenné materiály i pro naprosté GoogleMazáky. Najdete zde Havarijní plán (dlouhou i krátkou verzi), seznam členů WikiTýmu nebo třeba Zápisy z WikiVíkendů. A jak jste jistě pochopili, stačí kliknout na výše zmíněný odkaz a jste tam ;-).
Do WikiSložky se dostane naprosto každý, kdo na ni má odkaz a každý v ní také může zakládat dokumenty, nebo se probírat literárními poklady, které složka skýtá.
A ještě poslední poznámka: pokud zakládáte dokument ve složce, nastavení jeho přístupnosti bude shodné s nastavením oné složky, v našem případě tedy i dokument si bude kdokoli moci nejen přečíst, ale i upravovat. Toto nastavení se dá změnit pro jednotlivé dílčí dokumenty měnit, ale o tom si povíme až dále.
Registrace
Pokud chcete s Google dokumenty opravdu pracovat, tedy zakládat, sdílet a jednoduše spravovat, je nanejvýš vhodné se zaregistrovat. A tady se nám instrukce budou trochu rozpadat:
- Uživatelé, kteří požívají gmail či jinou služku od Google, ti to mají jednoduché, zkrátka se v prvém horním rohu přihlásí pomocí svého e-mailu a hesla.
- Uživatelé, kteří nemají registrovaný účet na gmailu či jiné službě od Google se musí do systému zaregistrovat. Ten po vás při registraci bude chtít e-mail, ale nemějte strach, není třeba si kvůli tomu gmail zakládat. Stačí vyplnit svůj snatdardní mail, ať už je na Seznamu, Centrumu či školní, zvolit si heslo a jste tam.