Trichinelóza

Z WikiSkript

Verze z 28. 5. 2012, 16:19, kterou vytvořil StenDy (Diskuse | příspěvky) (proklepy, clenenie, pravopis)

Trichinelóza je parazitárne ochorenie svalov a čriev, ktoré postihuje zvieratá a človeka. Jedná sa o helmintozoonózu. Na Slovensku sa vyskytuje málo, väčší výskyt má Poľsko. Hlavným rezervoárom je diviak, medveď, pes, ošípaná. Larvy sú odolné aj voči mrazu, dokážu prežiť aj v mrazenom mäse (do troch týždňov).

Etiopatogenéza

Pôvodcom tohto ochorenia je parazit rodu Trichinella - Trichinella spiralis (oválny červ bielej farby, 1.5 - 4 x 0.06 mm). Svalovec sa do tela človeka dostáva vo forme lariev konzumáciou mäsa z diviny. V žalúdku sa uvoľňuje a putuje do čreva, kde dochádza ku kopulácii samčeka so samičkou. Po kopulácii samček hynie a samička rodí nové larvy, ktoré sa dostávaju do krvného riečiska a krvou do svalov v ľudskom tele. Tento proces trva cca 6 týždňov.

Parazity

Trichinella spiralis Trichinella nativa Trichinella britovi Trichinella nelsoni Trichinella pseudospiralis Trichinella murrelli Trichinella papuae

Klinický obraz

Inkubačná doba trva 2 - 7 dní. Klinický obraz možme rozdelit do dvoch štádii:

  • Črevne štádium - kým je ešte larva v čreve už počas prvého tyždňa ochorenia sa možu vyskytovať príznaky, ktoré sa prejavujú črevným kataraktom, vracaním a podobnou symptomatológiou ako týfus.
  • Svalové štádiu - teploty, prudké bolesti svalov, celková schvátenosť, bolesti hlavy.

Môžu vznika komplikácie zo strany kardiovaskulárneho, nervového a respiračného systemu ako aj zo strany očí. Stupeň ťažkosti závisí od infekčnej dávky. Pri veľkom množstve parazitov sa ochorenie môže končiť smrtelne.

Životní cyklus.
Larva ve svale.

Diagnostika

So serologických metód sa využíva ELISA a Wetern Blot. Ďalej elektromyografia a aktivita svalových enzýmov. Biopticka diagnostika kostrového svalstva in vivo a v branicovom svalo post mortum. V krvnom nátere sa vyskytuje vyrazna eozinofília. Dostupne su aj imunodiagnostické metódy.

Diferenciálna diagnostika

Bolesť svalov, eozinofília, teploty, celková slabosť môžu viesť k predpokladu, že ide o kolagenózu.

Terapia

Tiabendazol (Mintezol) p.o. 25 - 50 mg/kg počas 10 - 14 dní. Alternativne mebendazol a albendazol.

Prevencia

Dokonalá tepelná úprava mäsa.

Odkazy

Související články

Použitá literatura

  • BÁLINT, O, et al. Infektológia a antiinfekčná terapia. 2. vydání. Martin : Osveta, 2007. 590 s. ISBN 80-8063-222-7.
  • JURÁŠEK, V., et al. Veterinárna parazitológia. 2. vydání. Martin : Osveta, 1993. 382 s. ISBN 80-07-00603-6.