Fórum diskuse:Seminární práce/Biofyzika/2. LF/2014-15/Kruh 7: Porovnání verzí

Z WikiSkript
m (LQT archiv)
m (Přesunutí archivu LQT na podstránku)
značka: nahrazeno
Řádek 1: Řádek 1:
 
Archiv původní diskuse naleznete [[Fórum diskuse:Seminární práce/Biofyzika/2. LF/2014-15/Kruh 7/Archiv|ZDE]].
 
== Archiv původní diskuse ==
 
=== Volba tématu ===
<div class='lqtItemStyle'>Pro informaci ostatních studentů z kruhu přepisuji svůj náhled na věc z mého posledního e-mailu [[U%C5%BEivatel:Sunnyyanik|Sunnyyanik]], dále je zde možno pokračovat v diskusi na toto téma:
[[F%C3%B3rum:Semin%C3%A1rn%C3%AD_pr%C3%A1ce/Biofyzika/2._LF/2013-14/Kruh_3|3. kruh vloni]] vypracovával podotázky na téma [[Bioenergetika_bu%C5%88ky|Bioenergetika buňky]], ale nedotáhnul svou práci do konce, protože ta shrnující stránka [[Bioenergetika_bu%C5%88ky|Bioenergetika buňky]] tam chyběla, byla červená. Nemyslím si, že by to byla práce pro celý váš kruh, ale několik lidí z Vašeho kruhu se toho může ujmout.
Stejně tak téma [[Nukle%C3%A1rn%C3%AD_magnetick%C3%A1_rezonance|Nukleární magnetická rezonance]] bylo na Wikiskriptech zpracováno studenty jiných fakult ještě dříve, než jsme to zadali jako téma ke zpracování, a z tohoto pohledu ještě pro naše potřeby není kompletní, takže i tady je volné pole k působnosti.
Jak jsme říkali v úvodní hodině, není nutno pracovat na zcela novém tématu, je možné si práci rozdělit a dovést k dokonalosti různé nedodělky, které by se daly nalézt i u množství dalších témat.
Další možností je zpracovat na Wikiskriptech nějké konkrétní úlohy z našich biofyzikálních praktik.
To znamená, že do té přehledné tabulky můžete uvést více témat, např:
"[https://www.wikiskripta.eu/index.php?title=Port%C3%A1l:Praktikum/Biofyzika/2._LF/Audiometrie&amp;action=edit&amp;redlink=1 Portál:Praktikum/Biofyzika/2. LF/Audiometrie];  dopracování: [[Bioenergetika_bu%C5%88ky|Bioenergetika buňky]], [[Nukle%C3%A1rn%C3%AD_magnetick%C3%A1_rezonance|Nukleární magnetická rezonance]], ... atd.
V tomto smyslu jsem ten záznam pro váš kruh v tabulce upravil, další témata si můžete dopsat pod něj.<br>-- [[User:Kychot|Kychot]] (Petr Heřman, 2. LF UK) 23.10.2014, 08:14</div>
<div class='lqtItemStyle' style='margin-left:30px;'>Pane lektore,
vysvetlite mi, prosim, jeste jednu nesrozumitelnost?
Jak velka tedy ma byt prace celeho kruhu na clanku pro WikiSkripta, aby se povazovala za prinosnou a dostatecnou?
Pochopila jsem, ze pro tema Nuklearni magneticka rezonance je treba:
- napsat uceleny uvod
- doplnit clanek o oddily:
atomové jádro v magnetickém poli
fyzikální princip NMR
longitudinální a transverzální relaxační čas
signál různých tkání
použití kontrastních látek
MRI
Využití v medicíně
Podle me to vypada, ze to je prace akorat pro nas kruh, kde kazda ze 4 skupin zpracuje 2 oddily. Bylo by to dostatecny?
Znepokojuje me jen jedno - ze clanek MRI jiz existuje a rozebira tam podobne oddily jako jsou treba doplnit. Ma - li tedy vubec smysl zacinat s novym clankem Nuklearni magneticka rezonance?
Moc dekuji.
Jana Slesarenko<br>[[Uživatel:Sunnyyanik|Sunnyyanik]] ([[Diskuse s uživatelem:Sunnyyanik|diskuse]]) 26.10.2014, 18:09</div>
<div class='lqtItemStyle' style='margin-left:60px;'><cite>Jak velka tedy ma byt prace celeho kruhu na clanku pro WikiSkripta, aby se povazovala za prinosnou a dostatecnou?Jak velka tedy ma byt prace celeho kruhu na clanku pro WikiSkripta, aby se povazovala za prinosnou a dostatecnou?</cite>
Jak jsem říkal v úvodní hodině, dal jsem za příklad práci Kruhu 1 z roku 2012-13 [[F%C3%B3rum:Semin%C3%A1rn%C3%AD_pr%C3%A1ce/Biofyzika/2._LF/2012-13/Kruh_1|Fórum:Seminární práce/Biofyzika/2. LF/2012-13/Kruh 1]] s tématem [[Biomechanika_tk%C3%A1n%C3%AD|Biomechanika tkání]], která se dá hodnotit jako výborná a příkladná a tím pádem to beru jako určitou nastavenou laťku kvality.
Oni měli výhodu, že zpracovávali nové téma, takže si práci mohli rozdělit do sady článků; to rozdělení tématu (zkouškové otázky) do více článků (podotázek) má praktickou výhodu, že na tom může pracovacovat celý kruh najednou, aniž by docházelo k masivním [[N%C3%A1pov%C4%9Bda:Edita%C4%8Dn%C3%AD_konflikt|editačním konfliktům]].
S tím tématem NMR je to trochu komplikované – už s tou terminologií, kdy se do medicíny zapletla politika. Když se (v době nukleárního zbrojení) mezi zobrazovací metody začala zavádět <i>Nukleární magnetická rezonance</i>, pacienti se báli na to vyšetření chodit, protože jim to asociovalo nebezpečí těch nukleárních zbraní – se kterými toho ovšem NMR nemá moc společného, takže v lékařské terminologii se od toho písmenka N či slova "nukleární" začalo upouštět a dnes se už mluví spíše jen o MR (magnetické rezonanci) anebo MRI (Magnetic Resonance Imaging = zobrazovací metody, využívající NMR).
Tím pádem na Vaši otázku <cite>Ma - li tedy vubec smysl zacinat s novym clankem Nuklearni magneticka rezonance?</cite> bych odpověděl záporně; rozhodně nemá smysl (a dokonce je spíš kontraproduktivní) začít někde psát něco, co už je jinde zpracované – totiž právě v tom článku [[Princip_magnetick%C3%A9_rezonan%C4%8Dn%C3%AD_tomografie|Princip magnetické rezonanční tomografie]]. Jako smysluplné bych proto viděl tento článek rozšířit, doplnit nebo rozvést ty věci, které v něm ještě chybí – například ty kontrastní látky (jinak ty další podotázky tam jsou asi podstatě už obsaženy, možná by se daly ještě trochu doplnit). Doporučil bych pročíst přednášku prof. Amlera "Elektřina a magnetismus", kterou máte na moodle, zejména slajdy č. 22–46, které se týkají NMR a zjistil, která témata z té přednášky ještě nejsou v tom článku [[Princip_magnetick%C3%A9_rezonan%C4%8Dn%C3%AD_tomografie|Princip magnetické rezonanční tomografie]] zpracovaná, a ta do tohoto článku doplnit.
Článek [[Nukle%C3%A1rn%C3%AD_magnetick%C3%A1_rezonance|Nukleární magnetická rezonance]] bych v tuto chvíli vůbec nerozvíjel a spíš bych ho později sloučil s tím článkem [[Princip_magnetick%C3%A9_rezonan%C4%8Dn%C3%AD_tomografie|Princip magnetické rezonanční tomografie]].
Ale jak už jsem psal, nemyslím si, že to rozšíření článku [[Princip_magnetick%C3%A9_rezonan%C4%8Dn%C3%AD_tomografie|Princip magnetické rezonanční tomografie]] by byla práce pro celý kruh – už z toho praktického důvodu, že 16 lidí nemůže technicky najednou editovat jeden článek kvůli problémům se vznikem [[N%C3%A1pov%C4%9Bda:Edita%C4%8Dn%C3%AD_konflikt|editačních konfliktů]]. Takže reálnější vidím, jak už jsem psal výše, že další část kruhu si vezme např. tu [[Bioenergetika_bu%C5%88ky|Bioenergetiku buňky]] anebo nějaké nové téma, například z těch praktik.
Snad už je ta problematika teď jasnější?<br>-- [[User:Kychot|Kychot]] (Petr Heřman, 2. LF UK) 26.10.2014, 22:13</div>

Verze z 17. 7. 2019, 09:54

Archiv původní diskuse naleznete ZDE.