Schizoafektivní poruchy: Porovnání verzí
Feedback

Z WikiSkript

m (překlepy)
m (externí odkazy, drobnosti)
Řádek 25: Řádek 25:


== Příznaky ==
== Příznaky ==
Součástí schizoafektivní poruchy jsou [[bludy]] s podivným obsahem a '''paranoidní představy'''; nálada postiženého může být chorobně zvýšená nebo také skleslá. První případ doprovází expanzivní chování, zvýšené sebevědomí mnohdy spojené s podrážděností až chybějící sebekritičností. V opačném případě dochází k útlumu, pacient mívá [[bludy|autoakuzační bludy]], cítí se bezradně a stav může vést až k suicidiálním tendencím.
Součástí schizoafektivní poruchy jsou [[bludy]] s podivným obsahem a '''paranoidní představy'''. Nálada postiženého může být chorobně zvýšená nebo také skleslá. První případ doprovází expanzivní chování, zvýšené sebevědomí mnohdy spojené s podrážděností až chybějící sebekritičností. V opačném případě dochází k útlumu, pacient mívá [[bludy|autoakuzační bludy]], cítí se bezradně a stav může vést až k suicidiálním tendencím.


== Diagnostika ==
== Diagnostika ==
Pro správnou diagnostiku je potřebná přítomnost znaků charakteristických pro schizofrenii. Jedná se především o '''nesouvislé ambivalentní myšlení''' doprovázené '''intrapsychickými halucinacemi'''. Dalšími méně typickými příznaky, které jsou dávány v souvislost se schizoafektivními poruchami jsou '''zmatenost''', [[delirium|neklidné delirium]] a [[oneiroidní stav]]y. Ataky bývají zřetelně ohraničené a přicházejí bez zřetelných reziduálních symptomů. Prognózy těchto poruch bývají zpravidla příznivější než u schizofrenie.
Pro správnou diagnostiku je potřebná přítomnost znaků charakteristických pro schizofrenii. Jedná se především o '''nesouvislé ambivalentní myšlení''' doprovázené '''intrapsychickými halucinacemi'''. Dalšími méně typickými příznaky, které jsou dávány v souvislost se schizoafektivními poruchami jsou '''zmatenost''', [[delirium|neklidné delirium]] a [[oneiroidní stav]]y. Ataky bývají zřetelně ohraničené a přicházejí bez zřetelných reziduálních symptomů. Dochází k menším změnám v osobnosti než u schizofrenie a prognóza těchto poruch bývá zpravidla příznivější.


Klasifikace rozlišuje na 3 typy těchto poruch:
Klasifikace rozlišuje na 3 typy těchto poruch:
Řádek 42: Řádek 42:
* [[Schizofrenie]]
* [[Schizofrenie]]
* [[Emoce]]
* [[Emoce]]
=== Externí odkazy ===
* [https://www.nami.org/Learn-More/Mental-Health-Conditions/Schizoaffective-Disorder Schizoaffective Disorder – National Alliance on Mental Illness]
* [http://www.bohnicebezhranic.cz/cs/pribehy-nemoci/schizoefektivni-porucha/popis-nemoci/ Schizoafektivní porucha – Bohnicebezhranic.cz]
=== Použitá literatura ===
=== Použitá literatura ===
<references/>
<references/>


[[Kategorie:Psychiatrie]]
[[Kategorie:Psychiatrie]]

Verze z 7. 11. 2018, 15:20

Schizoafektivní poruchy
Schizoaffective disorder
Rizikové faktory THC
Klinický obraz schizofrenní i afektivní symptomy
Klasifikace a odkazy
MKN F20-F29
MeSH ID D011618
OMIM 181500
MedlinePlus 000930
Medscape 294763

Schizoafektivní porucha je onemocnění, které se jeví jako poruchy nálad a schizofrenní poruchy zároveň. Mívá zpravidla krátký průběh, který dosahuje nanejvýš několika dní. [1]

Příznaky

Součástí schizoafektivní poruchy jsou bludy s podivným obsahem a paranoidní představy. Nálada postiženého může být chorobně zvýšená nebo také skleslá. První případ doprovází expanzivní chování, zvýšené sebevědomí mnohdy spojené s podrážděností až chybějící sebekritičností. V opačném případě dochází k útlumu, pacient mívá autoakuzační bludy, cítí se bezradně a stav může vést až k suicidiálním tendencím.

Diagnostika

Pro správnou diagnostiku je potřebná přítomnost znaků charakteristických pro schizofrenii. Jedná se především o nesouvislé ambivalentní myšlení doprovázené intrapsychickými halucinacemi. Dalšími méně typickými příznaky, které jsou dávány v souvislost se schizoafektivními poruchami jsou zmatenost, neklidné delirium a oneiroidní stavy. Ataky bývají zřetelně ohraničené a přicházejí bez zřetelných reziduálních symptomů. Dochází k menším změnám v osobnosti než u schizofrenie a prognóza těchto poruch bývá zpravidla příznivější.

Klasifikace rozlišuje na 3 typy těchto poruch:

  •  depresivní,
  •  manický,
  •  smíšený.

Léčba

Během léčby se prolíná léčba psychózy a léčba poruchy nálad, obvykle se jedná o podávání antipsychotik v kombinaci s antidepresivy. Z první skupiny se používají antipsychotika II. generace, tzv. atypická antipsychotika, jakými jsou risperidonMediately: risperidon nebo olanzapinMediately: olanzapin. Ze skupiny antidepresiv patří k hodně užívaným fluoxetinMediately: fluoxetin, fluvoxaminMediately: fluvoxamin a citalopramMediately: citalopram. Užitečné v terapii může být také podávání tymoprofylaktik s obsahem lithia, která brání novým atakám.

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Použitá literatura

  1. ZVOLSKÝ PETR a RABOCH JIŘÍ. Psychiatrie. 1. vyd. Praha: Galén, c2001, xxvii, 622 s.