HIPEC: Porovnání verzí
Feedback

Z WikiSkript

(pokračování)
(pokračování v článku)
Řádek 9: Řádek 9:
# Chemoterapie – Při systémové chemoterapii jsou cytostatika dodávána přímo do krevního oběhu. U HIPEC chemoterapie je vymezenou oblastí peritoneální dutina. Díky tomu je daleko větší část cytostatika využita pro své účely a nenásleduje tolik vedlejších účinků jako u systémové chemoterapie.
# Chemoterapie – Při systémové chemoterapii jsou cytostatika dodávána přímo do krevního oběhu. U HIPEC chemoterapie je vymezenou oblastí peritoneální dutina. Díky tomu je daleko větší část cytostatika využita pro své účely a nenásleduje tolik vedlejších účinků jako u systémové chemoterapie.
==Průběh HIPEC==
==Průběh HIPEC==
Do břišní dutiny se zavedou teplotní čidla a lavážní drény (laváž= proplachování s léčebným či diagnostickým účinkem). Břišní dutina je poté dočasně uzavřena a naplněna 3-4 litry fyziologického roztoku zahřívaného na 42°C. Při dosažení cirkulace ohřátého roztoku je do něj přidáno cytostatikum. Takto je břišní dutina proplachována po dobu asi 90 minut.
Do břišní dutiny se zavedou teplotní čidla a lavážní drény (laváž= proplachování s léčebným či diagnostickým účinkem). Břišní dutina je poté dočasně uzavřena a naplněna 3-4 litry fyziologického roztoku zahřívaného na 42°C. Při dosažení cirkulace ohřátého roztoku je do něj přidáno cytostatikum. Takto je břišní dutina proplachována po dobu asi 90 minut.  V průběhu se zvenku může jemně potřást břichem, aby došlo k lepšímu promíchání roztoku a cytostatikum se dostalo na všechna místa. Na konci se roztok vypustí.

Verze z 23. 3. 2019, 17:13

HIPEC nebo IPHC (hyperthermic intraperitoneal chemotherapy/Intraperitoneal hyperthermic chemoperfusion) je metoda která představuje možnost léčby pacientů s diagnostikovanou pokročilou peritoneální karcinomatózou. Je to druh hypertermické léčby. Tato metoda se kombinuje s cytoredukční chirurgií (CRS) se záměrem odstranění co největšího množství nádorové hmoty. Tyto zákroky mohou prodloužit život pacientů s touto nemocí a zvyšují pravděpodobnost uzdravení pacienta. Mezi nejpoužívanější cytostatika patří: mitomycin-C, oxaliplatin a cisplatin.

Postup

HIPEC se dá rozdělit do 3 fází:

  1. Chirurg otevře pacienta a zhodnotí peritoneální rakovinu.
  2. Debulking (cytoredukce) – viditelné části tumoru jsou vyjmuty. Mikroskopické části tumoru, jeho buňky, však mohou přetrvat.
  3. Chemoterapie – Při systémové chemoterapii jsou cytostatika dodávána přímo do krevního oběhu. U HIPEC chemoterapie je vymezenou oblastí peritoneální dutina. Díky tomu je daleko větší část cytostatika využita pro své účely a nenásleduje tolik vedlejších účinků jako u systémové chemoterapie.

Průběh HIPEC

Do břišní dutiny se zavedou teplotní čidla a lavážní drény (laváž= proplachování s léčebným či diagnostickým účinkem). Břišní dutina je poté dočasně uzavřena a naplněna 3-4 litry fyziologického roztoku zahřívaného na 42°C. Při dosažení cirkulace ohřátého roztoku je do něj přidáno cytostatikum. Takto je břišní dutina proplachována po dobu asi 90 minut. V průběhu se zvenku může jemně potřást břichem, aby došlo k lepšímu promíchání roztoku a cytostatikum se dostalo na všechna místa. Na konci se roztok vypustí.