Thalidomid: Porovnání verzí
Feedback

Z WikiSkript

m (+ šab zdroj)
(dopsala zdroje a upravila chyby)
Řádek 3: Řádek 3:
__notoc__
__notoc__


'''THALIDOMID''' je chemická látka, od 50. let 20. století do začátku 60. let 20. st. byl používán jako uklidňující (sedativum) a uspávací látka (hypnotikum) pro těhotné ženy. Ale pak bylo zjištěno, že má obrovské teratogenní učinky.
'''THALIDOMID''' je chemická látka, od 50. let 20. století do začátku 60. let 20. st. byl používán jako uklidňující ([[sedativum]]) a uspávací látka ([[hypnotikum]]) pro těhotné ženy. Ale pak bylo zjištěno, že má obrovské [[teratogenní účinky]].


=== Chemická struktura thalidomidu ===
=== Chemická struktura thalidomidu ===
Řádek 12: Řádek 12:




Thalidomid je původcem poškození různých častí těla. Mezi nejčastější vnější projevy se patří vady nebo nepřítomnost horních či dolních končetin, nepřítomnost uší, poruchy očí a mimických svalů. Navíc thalidomid ovlivňuje tvorbu vnitřních orgánů, destruktivně působí na srdce, játra, ledviny, trávicí a genitourinární systémy a může v některých případech vést i ke vzniku dětí s mentálním postižením, epilepsií, autismem. Defekty končetin se nazývají fokomelie a amélie, způsobeno tím, že blokuje bílkovinu cereblon, jež je nutná pro vývoj končetin.   
Thalidomid je původcem poškození různých částí těla. Mezi nejčastější vnější projevy se patří vady nebo nepřítomnost horních či dolních končetin, nepřítomnost uší, poruchy očí a mimických svalů. Navíc thalidomid ovlivňuje tvorbu vnitřních orgánů, destruktivně působí na srdce, játra, ledviny, trávicí a genitourinární systémy a může v některých případech vést i ke vzniku dětí s mentálním postižením, epilepsií, autismem. Defekty končetin se nazývají [[fokomelie]] a [[amélie]], způsobeno tím, že blokuje bílkovinu [[cereblon]], jež je nutná pro vývoj končetin.   
Teratogenní S isomer klíčí do buněčné DNA na místech bohatých na vazby G-C a zasahuje do normálního procesu DNA replikace, který je nezbytný pro rozdělení buněk a vývoj embrya.
Teratogenní S isomer klíčí do buněčné [[DNA]] na místech bohatých na vazby G-C a zasahuje do normálního procesu [[DNA]] replikace, který je nezbytný pro rozdělení buněk a vývoj embrya.
Po dlouhou dobu proto byl zakazan, ale od roku 1998 býl schválen jako lék na léčbu houbných nádorů, lepry, vředů vyvolaný nemocí AIDS, tuberkulózy kůže.
Po dlouhou dobu proto byl zakazan, ale od roku 1998 býl schválen jako lék na léčbu houbných nádorů, [[lepra|lepry]], vředů vyvolaných nemocí [[AIDS]], [[tuberkulóza kůže|tuberkulózy kůže]].


<noinclude>
<noinclude>
== Odkazy ==
== Odkazy ==
=== Související články ===
=== Související články ===
=== Externí odkazy ===
* [[Fokomelie]]
=== Převzato z ===
 
=== Použitá literatura ===
=== Použitá literatura ===
=== Reference ===
 
<references />
{{Citace
</noinclude>
| typ = kniha
{{zdroj}}
| příjmení1 = W. Sadler
| jméno1 = Thomas
| titul = Landmanova lékařská embriologie
| podnázev =
| vydání = Překlad 10.
| vydavatel = GRADA Publishing
| rok = 2011
| isbn = 9788024726403
| rozsah = 409
| strany =
}}

Verze z 17. 4. 2018, 13:04


THALIDOMID je chemická látka, od 50. let 20. století do začátku 60. let 20. st. byl používán jako uklidňující (sedativum) a uspávací látka (hypnotikum) pro těhotné ženy. Ale pak bylo zjištěno, že má obrovské teratogenní účinky.

Chemická struktura thalidomidu

Chemicky jde o 2-(2,6-dioxo-3-piperidinyl)-1H-isoindole-1,3(2H)-dione. Vyskytuje se ve dvou izomerech S a R.

Chemická struktura thalidomidu

Mechanismus působení thalidomidu na plod

Thalidomid je původcem poškození různých částí těla. Mezi nejčastější vnější projevy se patří vady nebo nepřítomnost horních či dolních končetin, nepřítomnost uší, poruchy očí a mimických svalů. Navíc thalidomid ovlivňuje tvorbu vnitřních orgánů, destruktivně působí na srdce, játra, ledviny, trávicí a genitourinární systémy a může v některých případech vést i ke vzniku dětí s mentálním postižením, epilepsií, autismem. Defekty končetin se nazývají fokomelie a amélie, způsobeno tím, že blokuje bílkovinu cereblon, jež je nutná pro vývoj končetin. Teratogenní S isomer klíčí do buněčné DNA na místech bohatých na vazby G-C a zasahuje do normálního procesu DNA replikace, který je nezbytný pro rozdělení buněk a vývoj embrya. Po dlouhou dobu proto byl zakazan, ale od roku 1998 býl schválen jako lék na léčbu houbných nádorů, lepry, vředů vyvolaných nemocí AIDS, tuberkulózy kůže.


Odkazy

Související články

Použitá literatura

W. SADLER, Thomas. Landmanova lékařská embriologie. Překlad 10. vydání. GRADA Publishing, 2011. 409 s. ISBN 9788024726403.