KIT: Porovnání verzí
Feedback

Z WikiSkript

m (pravopis)
m (členění)
Řádek 39: Řádek 39:
Receptor c-Kit má četné funkce během embryonálního vývoje i v dospělosti.  
Receptor c-Kit má četné funkce během embryonálního vývoje i v dospělosti.  


==== Krvetvorba ====
*'''Krvetvorba''' – Receptor je exprimován v buňkách časných stádií krvetvorby, během vyzrávání exprese mizí. Signalizace z receptoru c-Kit je důležitým signálem podporujícím proliferaci a přežívání. V případě [[Žírná buňka|žírných buněk]] a [[Dendritická buňka|dendritických buněk]] je receptor přítomen i u zralých buněk.
Receptor je exprimován v buňkách časných stádií krvetvorby, během vyzrávání exprese mizí. Signalizace z receptoru c-Kit je důležitým signálem podporujícím proliferaci a přežívání. V případě [[Žírná buňka|žírných buněk]] a [[Dendritická buňka|dendritických buněk]] je receptor přítomen i u zralých buněk.
*'''Pigmentace''' – Signalizace zprostředkovaná c-Kit receptorem podmiňuje přežívání, proliferaci a migraci melanocytů během embryogeneze.  
 
*'''Reprodukce''' – Signalizace zprostředkovaná receptorem c-Kit chrání zárodečné buňky před apoptózou, zprostředkovává jejich migraci a proliferaci. Signalizace c-Kit významným způsobem interaguje se signalizací ve dráze [[PI3K]]/[[Akt]].  
==== Pigmentace ====
*'''Gastrointestinální trakt''' – Signalizace c-Kit je klíčová pro Cajalovy intestinální buňky, bez dostatečné signalizace tyto buňky mizí a dochází k poruchám střevní motility.
Signalizace zprostředkovaná c-Kit receptorem podmiňuje přežívání, proliferaci a migraci melanocytů během embryogeneze.  
*'''Nervový systém''' – V pokusech na myších s porušenou funkcí receptoru c-Kit, resp. s mutací růstového faktoru SCF, byla prokázána porucha učení. Fyziologicky je KIT exprimován v oblastech neuroproliferace.  
 
*'''Kardiovaskulární systém''' – Signalizace SCF hraje roli v řadě fyziologických i patologických procesů zahrnujících diferenciaci srdečních kmenových buněk i konečnou diferenciaci kardiomyocytů a vaskulární proliferaci.   
==== Reprodukce ====
*'''Plíce''' – U pokusných myší s defektním genem KIT se spontánně vyvíjí emfyzém a mění se mechanické vlastnosti plic. Příčina prozatím není známá, ale předpokládá se, že jde o vliv regulace zprostředkované c-Kit na úrovni plicního epitelu.
Signalizace zprostředkovaná receptorem c-Kit chrání zárodečné buňky před apoptózou, zprostředkovává jejich migraci a proliferaci. Signalizace c-Kit významným způsobem interaguje se signalizací ve dráze [[PI3K]]/[[Akt]].  
 
==== Gastrointestinální trakt ====
Signalizace c-Kit je klíčová pro Cajalovy intestinální buňky, bez dostatečné signalizace tyto buňky mizí a dochází k poruchám střevní motility.
 
==== Nervový systém ====
V pokusech na myších s porušenou funkcí receptoru c-Kit, resp. s mutací růstového faktoru SCF, byla prokázána porucha učení. Fyziologicky je KIT exprimován v oblastech neuroproliferace.  
 
==== Kardiovaskulární systém ====
Signalizace SCF hraje roli v řadě fyziologických i patologických procesů zahrnujících diferenciaci srdečních kmenových buněk i konečnou diferenciaci kardiomyocytů a vaskulární proliferaci.   
 
==== Plíce ====
U pokusných myší s defektním genem KIT se spontánně vyvíjí emfyzém a mění se mechanické vlastnosti plic. Příčina prozatím není známá, ale předpokládá se, že jde o vliv regulace zprostředkované c-Kit na úrovni plicního epitelu.


   
   

Verze z 14. 5. 2014, 11:00

KIT je gen pro tyrozinkinázový receptor (CD117, SCFR, c-Kit) pro růstový faktor SCF. Zároveň jde o protoonkogen, který má i svůj virový protějšek v-Kit (virus sarkomu koček FeSV-4). Receptor c-Kit hraje důležitou úlohu v krvetvorbě, tvorbě melaninu, fertilitě a pohyblivosti střev. Poruchy signalizace zprostředkované receptorem c-Kit byly popsány v řadě patologický stavů, zejm. u některých nádorů a alergií, ale také např. u piebaldismu (parciální albinismus). Receptor c-Kit je možno farmakologicky blokovat.

Molekulární biologie

Gen KIT

Gen KIT se nachází na chromosomu 4 v segmentu 4q11. Gen je dlouhý více než 34 kb DNA, skládá se z 21 exonů. První exon kóduje inicializační sekvence, druhý až devátý exon kódují extracelulární část receptoru, desátý exon kóduje transmembránovou část receptoru a zbývající exony kódují intracelulární část receptoru. Promotorové sekvence genu KIT obrahují místa vázající regulační proteiny AP-2, bHLH, Sp1, Ets, Ets-2 a Myb.

Dalšími regulačními faktory podílejícími se na regulaci exprese genu KIT jsou miRNA (miR-221 a miR-222).

Struktura receptoru

Receptor c-Kit je tyrozinkináza typu III, sruktura je velmi podobná ostatním receptorům této skupiny. Receptor prochází jednou přes membránu, extracelulárně je jeho N-terminální konec. Na receptoru lze rozlišit následující domény (postupně od N-terminálního konce):

  • pět imunoglobulinových domén
  • GNNK sekvence (Gly-Asn-Asn-Lys sekvence)
  • transmembránová doména
  • juxtamembránová doména
  • tyrozinkinázová doména 1
  • do kinázy vložená sekvence
  • tyrozinkinázová doména 2
  • C-terminální konec

Alternativní sestřih mRNA vede k existenci několika variant receptoru. K alternativnímu sestřihu dochází ve dvou místech:

  • GNNK sekvence může být přítomna nebo nepřítomna
  • v sekvenci vložené do kinázy může být vložen serinový zbytek

Tedy existují nejmnéně čtyři isoformy receptoru. V postmeiotických zárodečných buňkách je dále přítomen výrazně zkrácený transkript tr-Kit, který je tvořen pouze druhou tyrozinkinázovou doménou a C-terminálním koncem.

Aktivace receptoru

Model aktivovaného receptoru SCFR. Zeleně je vyznačen ligand, šedě dvojice proteinů c-Kit.

Receptor se aktivuje dimerizací. Ligand se musí navázat na imunoglobulinové domény 1-3. Tím se imunoglobulinové domény 4-5 přiblíží natolik, že mohou interagovat a navzájem se navázat. Následné přiblížení transmembránových domén a zřejmě i indukce změn v konformaci vedou k vzájemné fosforylaci tyrozinových zbytků juxtamembránových domén, sekvence vložené do kinázy a C-terminálního konce proteinu.


Deaktivace receptoru

K deaktivaci receptoru slouží následující tři mechanismy:

  • odstranění receptoru z buněčného povrchu a následná degradace
  • inaktivace tyrozinkinázové domény fosforylací na serinových zbytcích
  • defosforylace tyrozinových zbytků


Fyziologická funkce

Receptor c-Kit má četné funkce během embryonálního vývoje i v dospělosti.

  • Krvetvorba – Receptor je exprimován v buňkách časných stádií krvetvorby, během vyzrávání exprese mizí. Signalizace z receptoru c-Kit je důležitým signálem podporujícím proliferaci a přežívání. V případě žírných buněk a dendritických buněk je receptor přítomen i u zralých buněk.
  • Pigmentace – Signalizace zprostředkovaná c-Kit receptorem podmiňuje přežívání, proliferaci a migraci melanocytů během embryogeneze.
  • Reprodukce – Signalizace zprostředkovaná receptorem c-Kit chrání zárodečné buňky před apoptózou, zprostředkovává jejich migraci a proliferaci. Signalizace c-Kit významným způsobem interaguje se signalizací ve dráze PI3K/Akt.
  • Gastrointestinální trakt – Signalizace c-Kit je klíčová pro Cajalovy intestinální buňky, bez dostatečné signalizace tyto buňky mizí a dochází k poruchám střevní motility.
  • Nervový systém – V pokusech na myších s porušenou funkcí receptoru c-Kit, resp. s mutací růstového faktoru SCF, byla prokázána porucha učení. Fyziologicky je KIT exprimován v oblastech neuroproliferace.
  • Kardiovaskulární systém – Signalizace SCF hraje roli v řadě fyziologických i patologických procesů zahrnujících diferenciaci srdečních kmenových buněk i konečnou diferenciaci kardiomyocytů a vaskulární proliferaci.
  • Plíce – U pokusných myší s defektním genem KIT se spontánně vyvíjí emfyzém a mění se mechanické vlastnosti plic. Příčina prozatím není známá, ale předpokládá se, že jde o vliv regulace zprostředkované c-Kit na úrovni plicního epitelu.


Molekulární patologie

Nádorová onemocnění

Mutace genu KIT byla prokázána u četných nádorů:

  • malobuněčný karcinom plic
  • maligní melanom
  • kolorektální karcinom
  • gastrointestinální stromální tumor
  • testikulární karcinom
  • mastocytóza
  • akutní myeloidní leukémie

Imunitní poruchy

Protože exprese genu KIT zůstává zachována u žírných buněk a u dendritických buněk, představuje signalizace zprostředkovaná c-Kit jeden z faktorů, který se může podílet na rozvoji astma a alergie, případně který může být zajímavým terapeutickým cílem.

Využití v histopatologii

Protože je KIT mutován a/nebo změněným způsobem exprimován v celé řadě nádorů, jeho imunohistochemický průkaz je v některých případech cenným diagnostickým vodítkem. Histochemicky lze rozlišit několik vzorů barvení:

  • barvení membrán: řada nádoru, např. seminom
  • cytoplazmatické barvení: gastrointestinální stromální tumor
  • perinukleární tečkování (barvení Golgiho aparátu): gastrointestinální stromální tumor, seminom
  • povrch lumin: adenoidně cystický karcinom


Odkazy

Literatura

  • LENNARTSSON, J. a L. RÖNNSTRAND. Stem cell factor receptor/c-Kit: from basic science to clinical implications. Physiol Rev. [online]. 2012, vol. 92, no. 4, s. 1619-49, dostupné také z <http://physrev.physiology.org/content/92/4/1619>. ISSN 1522-1210. 


Externí odkazy