Fetální Dopplerometrie: Porovnání verzí
Feedback

Z WikiSkript

(nadpisy)
(Vnitřní odkazy)
Řádek 1: Řádek 1:
'''Fetálny Doppler''' vyvinul  Dr. Edward H. Hon v roku 1958. Fetálny doppler je ručný ultrazvukový snímač používaný na zaznamenávanie [[Tlaková amplituda|srdečného tepu]] [[plod|plodu]] pri prenatálnej starostlivosti. Využíva [[Dopplerův jev|Dopplerov efek]] k poskytnutiu zvukovej simulácie srdečného tepu. Niektoré modely dokážu zobraziť [[Srdeční revoluce|srdečný rytmus]] v úderoch za minútu (bpm- beat per minute).  
'''Fetálny Doppler''' vyvinul  Dr. Edward H. Hon v roku 1958. Fetálny doppler je ručný [[Ultrazvuk|ultrazvukový]] snímač používaný na zaznamenávanie [[Tlaková amplituda|srdečného tepu]] [[plod|plodu]] pri prenatálnej starostlivosti. Využíva [[Dopplerův jev|Dopplerov efek]] k poskytnutiu zvukovej simulácie srdečného tepu. Niektoré modely dokážu zobraziť [[Srdeční revoluce|srdečný rytmus]] v úderoch za minútu (bpm- beat per minute).  


Pôvodne bol fetálny Doppler vyvinutý pre profesionálnu starostlivosť avšak tento prístroj sa v dnešnej dobe stáva veľmi populárnym aj v rámci domácnosti a na trhu je možné nájsť tento prístroj rôznych značiek a v rôznej cenovej relácii. Existujú rôzne druhy fetálnych Doppler pre domáce použitie aj pre použitie v nemocnici, pričom v jednotlivých typoch sa vyskytujú drobné odchýlky.
Pôvodne bol fetálny doppler vyvinutý pre profesionálnu starostlivosť avšak tento prístroj sa v dnešnej dobe stáva veľmi populárnym aj v rámci domácnosti a na trhu je možné nájsť tento prístroj rôznych značiek a v rôznej cenovej relácii. Existujú rôzne druhy fetálnych doppler pre domáce použitie aj pre použitie v nemocnici, pričom v jednotlivých typoch sa vyskytujú drobné odchýlky.
Sondy môžu byť vodeodolné alebo nie. Vodeodolné sondy sa používajú pri [[porod|pôrodoch]] do vody.
Sondy môžu byť vodeodolné alebo nie. Vodeodolné sondy sa používajú pri [[porod|pôrodoch]] do vody.
Avšak domáce použitie fetálneho Dopplera nie je veľmi odporúčané, práve kvôli možnosti poškodenia vyvíjajúceho sa plodu.
Avšak domáce použitie fetálneho dopplera nie je veľmi odporúčané, práve kvôli možnosti poškodenia vyvíjajúceho sa [[Plod|plodu]].


===Srdečný rytmus plodu===
===Srdečný rytmus plodu===
Srdečný rytmus plodu začína 5. týždeň a zvyšuje sa o 3.3 bpm za deň počas ďalších mesiacov.Srdce plodu začína biť v rovnakom rytme ako srdce matky čo je väčšinou 80-85 bpm. Počas deviateho týždňa srdečný rytmus vzrastie až na 155-195 bpm v tomto bode začne srdečný rytmus plodu klesať a obvykle sa v 12. Týždni ustáli na 120-160 bpm
Srdečný rytmus plodu začína 5. týždeň a zvyšuje sa o 3.3 bpm za deň počas ďalších mesiacov. [[Krevní oběh plodu|Srdce plodu]] začína biť v rovnakom rytme ako srdce matky čo je väčšinou 80-85 bpm. Počas deviateho týždňa srdečný rytmus vzrastie až na 155-195 bpm v tomto bode začne srdečný rytmus plodu klesať a obvykle sa v 12. Týždni ustáli na 120-160 bpm


===Vyšetrenie dospelých===
===Vyšetrenie dospelých===
Řádek 17: Řádek 17:




V praxi sa ručná sonda priloží k bruchu tehotnej ženy s prevádzačovým koncom sondy smerujúcim smerom k miestu , kde sa domnievame , že by sa mohol nachádzať plod . Sonda sa aktivuje a následne je vyslaný ultrazvukový signál cez brušnú stenu . Časť tejto vlny je odrazená späť do sondy . Ak je prítomný plod , pohyby jeho [[srdce|srdca]] a pohyb krvi cez srdcové predsiene a komory sa prejaví vo frekvenčnom posuve ( " dopplerovskom posuve " ) vĺn odrazených z danej oblasti . Veľkosť a znamienko ( smer ) Dopplerovského posuvu sa mení s okamžitou rýchlosťou steny odrážajúcej [[Vlastnosti zvuku|zvukové vlny]] . Pokiaľ je teda touto stenou stena srdca plodu , dopplerovský posun odráža pohyb srdcových predsiení a komôr .
V praxi sa ručná sonda priloží k bruchu tehotnej ženy s prevádzačovým koncom sondy smerujúcim smerom k miestu , kde sa domnievame , že by sa mohol nachádzať plod . Sonda sa aktivuje a následne je vyslaný ultrazvukový signál cez [[Břišní stěna|brušnú stenu]] . Časť tejto vlny je odrazená späť do sondy . Ak je prítomný plod , pohyby jeho [[srdce|srdca]] a pohyb krvi cez srdcové predsiene a komory sa prejaví vo frekvenčnom posuve ( " dopplerovskom posuve " ) vĺn odrazených z danej oblasti . Veľkosť a znamienko ( smer ) Dopplerovského posuvu sa mení s okamžitou rýchlosťou steny odrážajúcej [[Vlastnosti zvuku|zvukové vlny]] . Pokiaľ je teda touto stenou stena srdca plodu , dopplerovský posun odráža pohyb srdcových predsiení a komôr .
Dopplerov posuv sa v základnej jednotke prevádza na počuteľný signál . Základná jednotka môže tiež sprostredkovať visuálny obraz ( napríklad digitálne zobrazenie) srdcových oziev plodu .
Dopplerov posuv sa v základnej jednotke prevádza na počuteľný signál . Základná jednotka môže tiež sprostredkovať visuálny obraz ( napríklad digitálne zobrazenie) srdcových oziev plodu .


V súčasnej dobe sa nepoužíva kontinuálne, ale pulzové vyžarovanie ultrazvukových vĺn, ktoré je šetrnejšie ako k matke, tak k plodu.
V súčasnej dobe sa nepoužíva kontinuálne, ale pulzové vyžarovanie ultrazvukových vĺn, ktoré je šetrnejšie ako k matke, tak k plodu.
Obvykle sa na monitorovanie plodu používajú frekvencie 1 MHz, 1,5 MHz, 2 MHz a 2,5 MHz, pričom 1,5 a 2,5 MHz sa často používa na monitorovanie dvojčiat.
Obvykle sa na monitorovanie plodu používajú [[Frekvence|frekvencie]] 1 MHz, 1,5 MHz, 2 MHz a 2,5 MHz, pričom 1,5 a 2,5 MHz sa často používa na monitorovanie dvojčiat.
Zvyčajne je fetálny doppler schopný spoľahlivo detekovať tlkot srdca plodu približne od dvanásteho týždňa [[Těhotenství|tehotenstva]]. Je to spôsobené nízkou hladinou ultrazvukových vĺn odrážaných od srdca plodu v prvom trimestri a ďalej tiež veľkou mierou tlmenia vĺn brušnou stenou matky. Napriek tomu je možné aj v tomto období (cca od 9. týždňa) fetálny doppler použiť so sondou vyžarujúcou pulzy o frekvencii 3 MHz.
Zvyčajne je fetálny doppler schopný spoľahlivo detekovať tlkot srdca plodu približne od dvanásteho týždňa [[Těhotenství|tehotenstva]]. Je to spôsobené nízkou hladinou ultrazvukových vĺn odrážaných od srdca plodu v prvom trimestri a ďalej tiež veľkou mierou tlmenia vĺn brušnou stenou matky. Napriek tomu je možné aj v tomto období (cca od 9. týždňa) fetálny doppler použiť so sondou vyžarujúcou pulzy o frekvencii 3 MHz.



Verze z 25. 11. 2013, 00:14

Fetálny Doppler vyvinul Dr. Edward H. Hon v roku 1958. Fetálny doppler je ručný ultrazvukový snímač používaný na zaznamenávanie srdečného tepu plodu pri prenatálnej starostlivosti. Využíva Dopplerov efek k poskytnutiu zvukovej simulácie srdečného tepu. Niektoré modely dokážu zobraziť srdečný rytmus v úderoch za minútu (bpm- beat per minute).

Pôvodne bol fetálny doppler vyvinutý pre profesionálnu starostlivosť avšak tento prístroj sa v dnešnej dobe stáva veľmi populárnym aj v rámci domácnosti a na trhu je možné nájsť tento prístroj rôznych značiek a v rôznej cenovej relácii. Existujú rôzne druhy fetálnych doppler pre domáce použitie aj pre použitie v nemocnici, pričom v jednotlivých typoch sa vyskytujú drobné odchýlky. Sondy môžu byť vodeodolné alebo nie. Vodeodolné sondy sa používajú pri pôrodoch do vody. Avšak domáce použitie fetálneho dopplera nie je veľmi odporúčané, práve kvôli možnosti poškodenia vyvíjajúceho sa plodu.

Srdečný rytmus plodu

Srdečný rytmus plodu začína 5. týždeň a zvyšuje sa o 3.3 bpm za deň počas ďalších mesiacov. Srdce plodu začína biť v rovnakom rytme ako srdce matky čo je väčšinou 80-85 bpm. Počas deviateho týždňa srdečný rytmus vzrastie až na 155-195 bpm v tomto bode začne srdečný rytmus plodu klesať a obvykle sa v 12. Týždni ustáli na 120-160 bpm

Vyšetrenie dospelých

Nedávno sa zistilo, že pomocou Dopplera je možné zvukové vyšetrenie srdcových oziev a toku krvi u dospelých. Vyšetrenie Dopplerom ukázalo vysokú citlivosť pri diagnostikovaní porúch s aortou..

Fyzikálny princíp a použitie

Fetálný Doppler pozostáva z dvoch častí:

  1. ručná sonda obsahujúca jeden alebo viac ultrazvukových prevádzačov alebo prevádzačové pole pre tvorbu a detekciu ultrazvukových vĺn
  2. elektronická základná jednotka schopná prevodu elektrických signálov zo sondy na počuteľnú odozvu , ktorú je schopné vnímať ľudské ucho


V praxi sa ručná sonda priloží k bruchu tehotnej ženy s prevádzačovým koncom sondy smerujúcim smerom k miestu , kde sa domnievame , že by sa mohol nachádzať plod . Sonda sa aktivuje a následne je vyslaný ultrazvukový signál cez brušnú stenu . Časť tejto vlny je odrazená späť do sondy . Ak je prítomný plod , pohyby jeho srdca a pohyb krvi cez srdcové predsiene a komory sa prejaví vo frekvenčnom posuve ( " dopplerovskom posuve " ) vĺn odrazených z danej oblasti . Veľkosť a znamienko ( smer ) Dopplerovského posuvu sa mení s okamžitou rýchlosťou steny odrážajúcej zvukové vlny . Pokiaľ je teda touto stenou stena srdca plodu , dopplerovský posun odráža pohyb srdcových predsiení a komôr . Dopplerov posuv sa v základnej jednotke prevádza na počuteľný signál . Základná jednotka môže tiež sprostredkovať visuálny obraz ( napríklad digitálne zobrazenie) srdcových oziev plodu .

V súčasnej dobe sa nepoužíva kontinuálne, ale pulzové vyžarovanie ultrazvukových vĺn, ktoré je šetrnejšie ako k matke, tak k plodu. Obvykle sa na monitorovanie plodu používajú frekvencie 1 MHz, 1,5 MHz, 2 MHz a 2,5 MHz, pričom 1,5 a 2,5 MHz sa často používa na monitorovanie dvojčiat. Zvyčajne je fetálny doppler schopný spoľahlivo detekovať tlkot srdca plodu približne od dvanásteho týždňa tehotenstva. Je to spôsobené nízkou hladinou ultrazvukových vĺn odrážaných od srdca plodu v prvom trimestri a ďalej tiež veľkou mierou tlmenia vĺn brušnou stenou matky. Napriek tomu je možné aj v tomto období (cca od 9. týždňa) fetálny doppler použiť so sondou vyžarujúcou pulzy o frekvencii 3 MHz.

Odkazy

Související články

Dopplerovská ultrasonografie

Dopplerovská ultrasonografie v medicíně

Dopplerovská zobrazení

Použitá literatura