Diskuse:Hemoglobin a jeho deriváty (LF MU): Porovnání verzí

Z WikiSkript

(→‎Vzorce: info)
m (nové parametry šablony Redakce)
 
(Není zobrazeno 17 mezilehlých verzí od 9 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
== Vzorce ==
{{Redakce
[[Soubor:Vzorce.jpg|thumb|Problém se spodním indexem v IE7]]
|zdroje =  Jakub.tuma, 15. 9. 2011
Při náhradě obrázku "Kyanmethemoglobin" tabulkou se vzorcem se ukázal problém s ořezávání dolního indexu.  
|citace =  Jirkj2103, 29. 11. 2010
Nepodařilo se mi udělat širší jen jeden řádek (ten se vzorci s indexy), takže je výsledná tabulka "rozplizlá".  
|kategorie_a_portály = Tereza, 26. 3. 2010, 12:18 (UTC); Tereza, 26. 3. 2010, 12:18 (UTC)
Pokud na to někdo přijdete jak to typograficky lépe upravit, bude to super. --[[Uživatel:CeSt|CeSt]]  8. 2. 2010, 09:34 (UTC)
|synonyma_a_název =  Irbis, 31. 10. 2011
:Zjevně každý prohlížeč interpretuje tu tabulku trochu jinak, např. v Safari se mi nadpis tabulky zobrazuje nad tabulkou uprostřed (ignoruje se align=left), ve Firefoxu se zobrazuje ovšem vlevo vedle tabulky... --[[Uživatel:Don-giovanni|Don-giovanni]] 8. 2. 2010, 10:54 (UTC)
|členění_a_nadpisy =  Jirkj2103, 21. 12. 2010;  Jirkj2103, 21. 12. 2010
::Mě se taky tabulky zobrazují úplně správně, nerozplizle - a dokonce i když zkusmo odstraním veškeré <code>cellspacing</code> a <code>cellpadding</code> a podobné atributy, tak jsou dolní indexy zobrazeny celé (IE 8.0, 1024×768). Čestmíre, jestli máš čas, zkus mi, prosím, poslat mailem printscreen, jak se to zobrazuje u Tebe - mrknul bych se na to. --[[Uživatel:Slepi|Petr Kajzar]] 8. 2. 2010, 12:25 (UTC)
|obrázky_a_licence =  Jirkj2103, 21. 12. 2010;  Jirkj2103, 21. 12. 2010
Problém se ukazuje v prohlížeči IE7 (jiné verze jsem nezkoušel).  
|prolinkování = Jakub.tuma, 15. 9. 2011
Když zapíšu vzorec do tabulky, aby zarovnávaly popisy pod vzorci, tak bez použití příkazu cellpadding="4" se ořízne spodní index. Viz přiložený obrázek. Zdrojový kód je u mě na pískovišti.( http://www.wikiskripta.eu/index.php/U%C5%BEivatel:CeSt/P%C3%ADskovi%C5%A1t%C4%9B )
|pravopis =  Jakub.tuma, 15. 9. 2011
   
|typografie = Cemnotar, 12. 8. 2011
--[[Uživatel:CeSt|CeSt]] 8. 2. 2010, 22:22 (UTC)
}}


::Nyní by to mohlo fungovat. S ohledem na neúplné oddělení práce s tabulkami v MediaWiki jsem dodatečně upravil styl tak, aby dolní indexy v tabulce fungovaly v článcích v hlavním jmenném prostoru (pravděpodobně jedině tam budou vzorce). Portály, pískoviště a speciální stránky zůstanou neošetřeny, neboť by to na nich rozhodilo ostatní text. Zkusím přijít ještě na lepší řešení, zatím to snad bude vyhovovat. --[[Uživatel:Slepi|Petr Kajzar]] 10. 2. 2010, 13:06 (UTC)


== Odkazy ==
==Kvalitní článek==
Odkazy typu "'''Úkol:''' <b>[[Průkaz krve a krevního barviva v moči]]</b> - pdf" nikam neodkazují, navrhuji jejich odstranění. --[[Uživatel:Don-giovanni|Don-giovanni]] 8. 2. 2010, 11:08 (UTC)
Zdravím všechny,


::Máš pravdu, tyhle odkazy jsou opravdu zbytečné. Zkus se porozhlédnout, jestli ve WikiSkriptech čirou náhodou nemáme nějaké vyhovující články do těchto odkazů, případně pokud máš chuť se tím zabývat, zkus prosím zkontaktovat [[Uživatel:Pau|doktorku Paulovou]]  (nejlépe asi [http://www.muni.cz/people/1355 e-mailem] a nejlépe podle [[Fórum:Zásady komunikace redaktorů s autory|rad pro komunikaci]]:-)). --[[Uživatel:Slepi|Petr Kajzar]] 8. 2. 2010, 12:25 (UTC)
tento článek již vypadá velmi hezky, bylo by proto vhodné jej "dotáhnout do konce". Přidávám šablonu {{š|redakce}}. Myslím, že je potřeba zejména:
# článek rozdělit podle podkapitol a znovu poskládat dle zvyklostí,
# část obrázků převést do editovatelné podoby (změnit na tabulky, text...)
# dohledat a doplnit zdroje (určitá část je např. zpracována nebo převzata z [https://el.lf1.cuni.cz/hemoglobin Fialová L, Vejražka M: Hemoglobin a jeho deriváty], bylo by vhodné uvést i zdroje uvedené na konci tohoto materiálu. Kapitola Hemoglobin a jeho deriváty byla poskytnuta k přepracování a vložení do WikiSkript v rámci projektu MEFANETLab).
# dokončené části nechat zkontrolovat a podepsat


:::Pokusím se upřesnit původní záměr dr. Paulové: Ta kapitola měla sllužit jsko teoretický úvod k praktickým cvičením z biochemie, jak probíhají v Brně. Odkazy měly vést na návody ke konkrétním úlohám (jež měly být z bezpečnostních důvodů needitovatelné). Potřebné soubory existují, jsou uložené na brněnském portálu; odkazy na ně již ve WikiSkriptech jsou, a to v portálu biochemie ve chlívku Praktická cvičení - LF MU. Záměru autorky by tedy odpovídalo stejné odkazy dodat i do článku.  
--[[Uživatel:Mvejr|MUDr. Martin Vejražka, PhD.]] 19. 2. 2010, 08:38 (UTC)
:::Nevím ovšem, jestli má dojít k opravení odkazů nebo k jejich odstranění a nemám nyní čas to číst a přemýšlet o tom - prosím proto, věnujte se tomu a dle potřeby informujte/konzultujte dr. Paulovou. Díky--[[Uživatel:Mvejr|MUDr. Martin Vejražka, PhD.]] 8. 2. 2010, 12:32 (UTC)
 
::Zdravím,
::mám dotaz ohledně rozdělení kapitol: je vhodnější z nich "nasekat" samostatné články, nebo spíše vytvořit podčlánky (např. Hemohlobin a jeho deriváty/Struktura hemoglobinu)? --[[Uživatel:Don-giovanni|Don-giovanni]] 27. 3. 2010, 10:19 (UTC)
 
:::Přeji hezkou sobotu,
::: a děkuji za práci na tomto článku. Zdají se mi lepší samostatné články. Asi by bylo vhodné je pojmenovávat trochu jinak: "struktura Hb" (zůstane), "Stanovení Hb v krvi" (+ redir "hemoglobinémie" a "stanovení Hbémie"), "Stanovení Hb v moči" (=průkaz Hb v moči, hemoglobinurie), "Průkaz Hb ve stolici" (=stanovení..., okultní krvácení, FOB).
:::Deriváty hemoglobinu mi přijde případné také nasekat po nadpisech, s jednou výjimkou: Spektrofotometrii derivátů Hb bych uložil jako podstránku Deriváty Hb/Spektrofotometrie.
:::Článek Glykovaný Hb bude potřebovat sloučit textem, který existuje někde u vyšetření diabetu (na to zkusím kouknout, dostanu-li se k tomu). Železo bych úplně osamostatnil, k Hb jej řadíme jen my biochemici (což lze považovat za úchylku).
:::Zdravím ze služby--[[Uživatel:Mvejr|MUDr. Martin Vejražka, PhD.]] 27. 3. 2010, 10:35 (UTC)
::::Díky za nastínění. Pěkný víkend. --[[Uživatel:Don-giovanni|Don-giovanni]] 27. 3. 2010, 11:12 (UTC)
::::Sloučení ještě asi bude vyžadovat i [[Struktura hemoglobinu]], [[Stanovení hemoglobinu v moči]], u Hb ve stolici asi postačí odkaz na [[Haemoccult]]. --[[Uživatel:Don-giovanni|Don-giovanni]] 27. 3. 2010, 11:36 (UTC)
 
==Obrázky==
Začal jsem překreslovat obrázky v tomto článku za účelem zvýšení jejich rozlišení (dle mého názoru jsou obrázky pro svoji "malost" nepřehledné). :-) Petr --[[Uživatel:PetrMenzel|PetrMenzel]] 20. 1. 2011, 14:15 (CET)
 
== Rozdělit a přejmenovat ==
 
Zdravím všechny!
 
Obdivuji všechny, kteří se podíleli na vzniku tohoto článku, je vynikající! Trochu mě však zaráží název tohoto článku, nestačilo by prosté "Hemoglobin"? Myslím si, že by to bylo výstižnější a ušetřilo by nás to nesčetných přesměrování. Považuji v tomto případě verzování za zbytečné.
 
Dále bych se vzhledem k rozsahu článku přimluvila k osamostatnění Železa (a jeho metabolismu). Článek na mě v této podobě působí nesourodě. Navíc kapitola o metabolismu železa mi přijde natolik rozsáhlá, že by si zasloužila samostatný článek. Myslím si, že by pod článkem o hemoglobinu stačil odkaz na železo v sekci "Související odkazy". Co si myslíte vy?
 
S pozdravem --[[Soubor:Logo 8g05.png | 30px | link=Uživatel:Valtameri]] [[Uživatel:Valtameri|Valtameri]] -- [[WikiSkripta:Organizace|redakce WikiSkript]]  21. 4. 2011, 00:10 (CEST)

Aktuální verze z 10. 1. 2012, 10:00



Připomínky k článku[editovat zdroj]


Kvalitní článek[editovat zdroj]

Zdravím všechny,

tento článek již vypadá velmi hezky, bylo by proto vhodné jej "dotáhnout do konce". Přidávám šablonu {{redakce}}. Myslím, že je potřeba zejména:

  1. článek rozdělit podle podkapitol a znovu poskládat dle zvyklostí,
  2. část obrázků převést do editovatelné podoby (změnit na tabulky, text...)
  3. dohledat a doplnit zdroje (určitá část je např. zpracována nebo převzata z Fialová L, Vejražka M: Hemoglobin a jeho deriváty, bylo by vhodné uvést i zdroje uvedené na konci tohoto materiálu. Kapitola Hemoglobin a jeho deriváty byla poskytnuta k přepracování a vložení do WikiSkript v rámci projektu MEFANETLab).
  4. dokončené části nechat zkontrolovat a podepsat

--MUDr. Martin Vejražka, PhD. 19. 2. 2010, 08:38 (UTC)

Zdravím,
mám dotaz ohledně rozdělení kapitol: je vhodnější z nich "nasekat" samostatné články, nebo spíše vytvořit podčlánky (např. Hemohlobin a jeho deriváty/Struktura hemoglobinu)? --Don-giovanni 27. 3. 2010, 10:19 (UTC)
Přeji hezkou sobotu,
a děkuji za práci na tomto článku. Zdají se mi lepší samostatné články. Asi by bylo vhodné je pojmenovávat trochu jinak: "struktura Hb" (zůstane), "Stanovení Hb v krvi" (+ redir "hemoglobinémie" a "stanovení Hbémie"), "Stanovení Hb v moči" (=průkaz Hb v moči, hemoglobinurie), "Průkaz Hb ve stolici" (=stanovení..., okultní krvácení, FOB).
Deriváty hemoglobinu mi přijde případné také nasekat po nadpisech, s jednou výjimkou: Spektrofotometrii derivátů Hb bych uložil jako podstránku Deriváty Hb/Spektrofotometrie.
Článek Glykovaný Hb bude potřebovat sloučit textem, který existuje někde u vyšetření diabetu (na to zkusím kouknout, dostanu-li se k tomu). Železo bych úplně osamostatnil, k Hb jej řadíme jen my biochemici (což lze považovat za úchylku).
Zdravím ze služby--MUDr. Martin Vejražka, PhD. 27. 3. 2010, 10:35 (UTC)
Díky za nastínění. Pěkný víkend. --Don-giovanni 27. 3. 2010, 11:12 (UTC)
Sloučení ještě asi bude vyžadovat i Struktura hemoglobinu, Stanovení hemoglobinu v moči, u Hb ve stolici asi postačí odkaz na Haemoccult. --Don-giovanni 27. 3. 2010, 11:36 (UTC)

Obrázky[editovat zdroj]

Začal jsem překreslovat obrázky v tomto článku za účelem zvýšení jejich rozlišení (dle mého názoru jsou obrázky pro svoji "malost" nepřehledné). :-) Petr --PetrMenzel 20. 1. 2011, 14:15 (CET)

Rozdělit a přejmenovat[editovat zdroj]

Zdravím všechny!

Obdivuji všechny, kteří se podíleli na vzniku tohoto článku, je vynikající! Trochu mě však zaráží název tohoto článku, nestačilo by prosté "Hemoglobin"? Myslím si, že by to bylo výstižnější a ušetřilo by nás to nesčetných přesměrování. Považuji v tomto případě verzování za zbytečné.

Dále bych se vzhledem k rozsahu článku přimluvila k osamostatnění Železa (a jeho metabolismu). Článek na mě v této podobě působí nesourodě. Navíc kapitola o metabolismu železa mi přijde natolik rozsáhlá, že by si zasloužila samostatný článek. Myslím si, že by pod článkem o hemoglobinu stačil odkaz na železo v sekci "Související odkazy". Co si myslíte vy?

S pozdravem --Logo 8g05.png Valtameri -- redakce WikiSkript 21. 4. 2011, 00:10 (CEST)