Průvodce:Pro začínající studenty (1. LF UK)
(přesměrováno z Fórum:Průvodce studiem 1. LF UK/Pro začínající studenty)
Studenti se obvykle ubytovávají na kolejích Univerzity Karlovy. Na stránkách Kolejí a menz UK (KaM) jsou uvedeny tradiční lokality pro každou fakultu. V dnešní době to už příliš neplatí, studenty 1. LF UK nejčastěji naleznete na kolejích Švehlovka, Kajetánka a na Jižním městě (Vltava, Otava).
Cena ubytování se liší podle umístění koleje, podle pokoje (jednolůžkový, dvoulůžkový,…) a podle délky pobytu (od září do konce června, letní nebo celoroční), obecně se však pohybuje kolem 100 Kč za den, tj přibližně 3000 Kč měsíčně (ruku na srdce, za 3000 je jich málo). Internet, prádelna či prodej baget na koleji jsou dnes již samozřejmostí.
Na koleje se musíte přihlásit vždy od půlky června do půlky července prostřednictvím internetových stránek KaM (systém REHOS). Systém vaši žádost vyhodnotí automaticky podle vzdálenosti, v jaké bydlíte, a podle vašich studijních výsledků. Pokud v tomto prvním kole kolej nedostanete, nemusíte věšet hlavu. V srpnu probíhá druhé kolo, ve kterém se můžete přihlásit na koleje, které ještě mají volná místa.
Žádosti o kolej pro uchazeče[upravit | editovat zdroj]
Termín přihlášení na koleje pro uchazeče je obvykle od konce května do začátku července. Vzhledem k tomu, že jste se ještě nezapsali ke studiu a nemáte řádné přihlašovací údaje, je vytvořen prozatimní přihlašovací systém ubytování pro uchazeče. Stane-li se, že zmeškáte termín přihlášení na kolej zmíněným způsobem, nepodáte-li žádost do systému REHOS můžete podat žádost o ubytování ve volné kapacitě v ubytovacích kancelářích jednotlivých kolejí cca v polovině srpna. Volná kapacita v kolejích bude zveřejněna na internetových stránkách Kolejí a menz UK. Je třeba s sebou přinést fotokopii kladně vyřízeného přijímacího řízení (Rozhodnutí o přijetí ke studiu), kterou odevzdáte v ubytovací kanceláři.
Žádosti o kolej pro studenty[upravit | editovat zdroj]
Tyto žádosti se obvykle podávají od půlky června do půlky července. Přesný termín určuje ředitelství Kolejí a Menz UK. Žádosti se vyplňují elektronicky přes systém REHOS. Aplikace je připojena k CAS UK (CAS – Centrální autentizační služba UK), tzn. je třeba pro přihlášení použít heslo uložené v CAS UK, stejné jako do SISu. Číslo osoby je osmimístné číslo uvedené pod fotografií na univerzitním průkazu (ISIC).
V systému REHOS musíte při podávání žádosti vyplnit nejen své nacionále, ale v jedné podsekci musíte k žádosti přidat i vaše studijní výsledky, a to pokaždé za všechny předchozí ročníky. Většina výsledků zkoušek je již v REHOSu předpřipravená od vaší školy, zbytek musíte doplnit manuálně. Teprve po vyplnění všech studijních výsledků můžete žádost odeslat. Nově přijatí studenti, kteří jdou do prvního ročníku, žádné studijní výsledky k žádosti nepřidávají. Místo prospěchu se u nich přihlíží k počtu bodů dosaženému v přijímacím řízení. Studenti, u kterých bylo upuštěno od přijímací zkoušky, obvykle získávají hodnocení odpovídající dosažení maximálního počtu bodů v přijímacím řízení.
Body potřebné k získání konkrétní koleje, kterou v žádosti uvedete, se počítají z průměru známek za celou dobu studia a za vzdálenost vašeho trvalého bydliště od Prahy.
Při vyplňování vámi preferované koleje jich do seznamu vypište raději víc, tu nejvíc preferovanou samozřejmě do první kolonky.
Před odesláním vám doporučuji si žádost ještě jednou pořádně zkontrolovat, protože případné chyby mohou mít vážné následky.
Pokud kolej dostanete, přijde vám e-mail, který vám toto oznámí a v němž bude odkaz na bankovní účet KaM, na nějž budete muset zaplatit zálohu (v řádech tisíců Kč). V případě nezaplacení je žádost o kolej stornována. Samotný nástup na kolej už musíte zjišťovat na stránkách vám přidělené koleje, kde případně může fungovat i elektronický rezervační systém pro jednotlivé pokoje. Pokud na vaší koleji něco takového existuje, tak vězte, ze při rezervaci konkrétních pokojů mají obvykle přednost ti studenti, kteří na dané koleji či přímo na daném pokoji rok předtím bydleli.
Při ubytovávání si s sebou vezměte nějaké peníze. Budou totiž po vás chtít zaplatit kolejné dohromady za část září a říjen, což se pohybuje mezi 2-4 tisíci korun (podle toho, kdy nastupujete). Další platby můžete provádět každý měsíc buď opět hotově, nebo trvalým příkazem z vašeho účtu.
Výběr kolejí[upravit | editovat zdroj]
Pro ubytování studentů 1. LF jsou tradičně určeny koleje Jižní město a Švehlova kolej. Spolu s Kajetánkou zde potkáte většinu svých spolužáků a také kolegy z vyšších ročníků.
Co to má za výhody?
- Horizontální kontakty (s kolegy ze stejného ročníku) jsou vitální pro překonání stresu ze zkoušek a navození pozitivního myšlení – všichni budete řešit stejné problémy, překonávat stejné překážky (a používat stejná, třicet let stará skripta).
- Vertikální kontakty (se studenty vyšších ročníků) jsou zase důležité z hlediska přísunu kuloárních informací. Starší kolegové často disponují kvalitní knihovnou, arzenálem zápisků z přednášek a vypracovaných protokolů.
Chceme ale upozornit naivní studentky, že „dobrá partie“ se nepozná jen podle toho, že vám půjčí Čiháka nebo věnuje protokoly na biofyziku. Pro seriózní vztah by měl přidat ještě testy na zápočet z chemie a kvalitní anatomický atlas!
Pre Slovákov: Ak nemáte nikoho s kým budete bývať, určite si vyberte Čecha a nie Slováka (aj Morava je celkom ďaleko) a určite vám každý víkend bude chodiť domov po zásoby a vy máte celý víkend sám pre seba. If u know, what i mean. :D
Švehlova kolej[upravit | editovat zdroj]
Švehlova kolej (mimochodem, kulturně-historická památka!) je oblíbená pro svou dobrou dostupnost z centra, méně už pro svůj vnitřní vzhled a vybavení. Historičnost se pozná na první pohled. Dělí se na starou a novou kolej. Nová kolej disponuje dvou-, troj- a čtyrlůžkovými pokoji (bez umyvadla či WC), v úvodu zimního semestru vás potěší i návštěva na přistýlce. Vybavení je hezké, téměř nové, a pokud si ho sami neponičíte, i trvanlivé. Bohužel, pokoje jsou vybaveny „nábytkem“ podle ceny a nikoliv podle potřeby, takže úložních prostor je málo. Na druhé straně se tímto otevírá prostor pro vaší fantazii.
Stará kolej je skutečně „stará každým coulem“. Přesto nabízí studentům lákadla v podobě internetových přípojek na třetím a čtvrtém patře a existencí umyvadla na pokoji. Můžete si tak ušetřit kroky do koupelny a pokud si přinesete počítač, od rána do večera je vám k dispozici pavučina internetu.
Negativem staré koleje je velmi variabilní zařízení pokojů. Výjimkou nejsou vyležené postele, skříňky bez dvířek nebo opadaná omítka. Bohužel, kritizovat není koho – jenom studenty před vámi! Chce to průběžně chodit otravovat paní vedoucí a požadovat výměnu (zařízení, ne studentů!). Při tom všem má ale Švehlova kolej i svou poezii – poloha uprostřed Žižkova vám nabízí množství hospůdek, klubů, kaváren a jiných potěšení k posezení a uvolnění. K zahození nejsou ani lahůdky, které – leč drahé – mají otevřeno do deseti večer a blízkost Alberta – levného – v suterénu paláce Flóra.
- Adresa:
- Kolej Švehlova
- Slavíkova 22
- 130 00 Praha 3
- Telefon: +420 222 726 007 (vrátnice), +420 257 093 145, +420 257 093 146
- stará kolej + nová kolej: 23 x jednolůžkový, 191 x dvoulůžkový, 92 x třílůžkový, 18 x čtyřlůžkový, internet ve všech pokojích.
Společná soc. zařízení – sprchy jsou v objektu nové koleje. Společenské místnosti, ping-pong, aerobic, posilovna, klavírní místnost, studovny. K dispozici jsou kuchyňky s el. sporákem, prádelna s 5 pračkami 5 dvoulůžkových hostinských pokojů - společné sociální zařízení
- MHD:
- Tramvaje č. 11 (300m,zastávka Jiřiho z Poděbrad), 10, 16 (500m, zastávka Vinohradská vodárna), 5, 9, 26 (650m, zastávka Lipanská)
- Metro A – Jiřího z Poděbrad (300m)
Koleje Jižní město[upravit | editovat zdroj]
Koleje představují, co do kvality ubytování v současnosti, špičku (podle vyjádření vedoucí :-). Buňky s kuchyňkou a koupelnou, dvě nebo tři postele na pokoji, to se už dá nazvat téměř luxusem. Nebýt obstarožního nábytku, který je jenom na polovici pokojů. Poloha mimo centrum, v blízkosti lesa, je ideální pro ty, kteří hledají klid a třeba i romantické procházky. Cestování v ranní špičce vám, ale zabere minimálně půlhodinu. Pro noční návraty platí - raději první noční 511 než poslední metro. 511 jezdí každou půlhodinu a z IPáku je to na Volhu (ano, jsou to koleje Vltava a Otava, ale zastávka se jmenuje Volha) 14 minut, ale od půl 2 do 3 je narváno a lepší je nastoupit na Muzeu nebo Náměstí Republiky. Zábavu v okolí koleje vám nabízí klub El Mágico a další podniky, na stanicích metra se nacházejí obchodní centra.
Koleje Jižní Město – kolej Vltava[upravit | editovat zdroj]
- Adresa:
- Kolej Vltava
- Chemická 953
- 148 28 Praha 4 – Jižní Město
- Telefon: +420 267267586 - recepce, +420 271911453 - ubytování
- Počet lůžek: 579
- MHD: bus 177, 193 (200m, zastávka Volha)
Koleje Jižní Město – kolej Otava[upravit | editovat zdroj]
- Adresa:
- Kolej Otava
- Chemická 954
- 148 28 Praha 4 – Jižní Město
- Telefon: +420 267267548 - recepce, +420 271911453 - ubytování
- Počet lůžek: 1135
- MHD: bus 177, 193 (220m, zastávka Volha)
Kolej Kajetánka[upravit | editovat zdroj]
Kolej Kajetánka má 2 bloky, K1 - 2 vysoké budovy a K2, malá budova za nimi. Na K1 jsou pokoje 1+2 s sociálním zařízením, ale bez kuchyňky, která je na poschodí. V bloku K2 je i kuchyňka a i sociální zařízení na pokoji, které jsou 2+2 a každá buňka má svojí "kuchyňku" (varič), ale mají spoločnou sprchu a toaletu. Kolej Kajetánka je v malebném prostředí Břevnova (Praha 6 je jedna z nejzelenějších částí Prahy), cena je průměrná. Spojení není ideální, vždy musíte přestupovat, vyšplhávat se na Drinopol anebo sedět 40 minut v 22 v ranní zácpě. Další maličkou nevýhodou Kajetánky je, že to bývávala priviligovaná kolej pro 2.LF a všude bude 2.LF. Jde o poměrně klidnou kolej (většina osazenstva jsou medici), ale vše je o lidech. Na koleji se během akademického roku pořádají pouze dvě větší studentské akce (výběh na K1). O obou se však studenti dovídají dostatečně dopředu a není proto těžké se jim vyhnout. Je to jedna z nejpříjemnějších kolejí v Praze. Na konci akademického roku probíhá poměrně velký boj o místa na další rok (v roce 2017 se vykupovaly rezervace). Což svědčí o stále větším zájmu studentů. Aktuálně probíhá výměna nábytku za nový.
- Adresa:
- Kolej Kajetánka
- Radimova 12
- 160 00 Praha 6
- Telefon: +420 233095103 ubytování, +420 235365920 recepce blok K1, +420 233095111 recepce blok K2
- Kontaktní osoby: Miroslava Hlavatková, Vlasta Novotná
- Počet lůžek: 1284
- MHD: Tram. č. 22 (380m, zastávka Drinopol) , BUS 180 (cca 80m, zastávka Kajetánka)
Kolej Jednota[upravit | editovat zdroj]
Kolej Jednota je umístěna takticky v centru města, což je hlavní položka odrážející se na její lehce vyšší ceně. Při ranním shonu je možné být z pokoje na přednášce v Kateřinské nebo U Nemocnice do 10 minut. Je to malá, téměř "rodinná" kolej, kde zná každý každého. Pokoje jsou vybaveny slušným a stále ještě relativně novým nábytkem, bohužel bez umyvadel a jiného sociálního zařízení. Koupelny, záchody, umyvadla i kuchyně jsou společné pro každé ze čtyř pater. V kuchyni jsou vždy dvě trouby a na nich čtyři elektrické plotny a mikrovlnka. Koupelny jsou rozdělené podle pohlaví, na každém patře jsou 4 sprchové kouty pro slečny a 4 pro pány, všechny udržované a v rámci možností oddělené od sebe navzájem.
- Adresa:
- Kolej Jednota
- Opletalova 38
- 110 00 Praha 1
- Telefon +420 224422060 - recepce, +420 224422074, +420 224238201
- Kontaktní osoba: Martina Kápičková
- počet lůžek: 400
- MHD: Tram č. 5, 9, 26 (zastávka Hlavní nádraží), Metro C (Hlavní nádraží), Metro B (Náměstí republiky - výstup přes Masarykovo nádraží)
Seznam ostatních kolejí[upravit | editovat zdroj]
Kromě zmíněných kolejí se můžete ubytovat i na jiných kolejích. Jejich možnosti, pokoje a zařízení se blíží někdy směrem k nekvalitě Švehlovky, jindy spíš ke kvalitě „Jižáku“. Od školního roku 2013/2014 už neexistují preference kolejí dle VŠ, tak můžete bydlet i na Strahově :), ale vždy je tu například Volha nebo 17. listopadu.
Studentům 1. LF jsou dostupné i ostatní koleje pod správou Kolejí a Menz (KaM) Univerzity Karlovy. Oficiální a aktuální seznam kolejí s kontakty najdete na stránkách KaM.
Užitečné odkazy[upravit | editovat zdroj]
Zdravotní služby mohou studenti zapsaní ke studiu na 1. LF využívat v místě svého bydliště, u svého praktického lékaře. Pokud studenti chtějí mít svého praktického lékaře v Praze, musí si sami vyhledat praktického lékaře, který je přijme. Na webu fakulty naleznete seznam ordinací praktických lékařů, kde mohou být studenti přijati k ošetření po objednání.
Vstupní preventivní prohlídka[upravit | editovat zdroj]
Studenti 1. ročníku 1. LF všech oborů jsou povinni předložit studijnímu oddělení potvrzení o vykonané preventivní prohlídce. Vyplněné potvrzení o vyšetření je nutno odevzdat na studijní oddělení nejpozději do 31. května v prvním roce studia. Předložení potvrzení se zaznamenává do indexu.
Výstupní preventivní prohlídka[upravit | editovat zdroj]
Studenti posledního ročníku studia na 1. LF jsou povinni absolvovat výstupní preventivní prohlídku a předložit potvrzení o vyšetření na studijní oddělení nejpozději v den ukončení studia.
Očkování[upravit | editovat zdroj]
Všichni studenti 1. LF jsou povinni (vizte vyhlášku MZČR č.537/2006 Sb.) podstoupit očkování proti virové hepatitidě B v průběhu 1. ročníku a odevzdat potvrzení o jeho absolvování (potvrzení o očkování proti hepatitidě B) nejpozději do 31. května v prvním roce studia. Potvrzení vydává Očkovací centrum Ústavu hygieny a epidemiologie 1. LF UK a VFN (Studničkova 7, Praha 2) a jeho předložení na studijním oddělení je zaznamenáno do indexu. V případě studentů, kteří již byli očkování proti virové hepatitidě B, se stanovují kvantitativní hladiny protilátek proti virové hepatitidě B přímo v Očkovacím centru, nebo je možné toto vyšetření absolvovat v jiném zdravotnickém zařízení, přičemž studenti musí doložit Očkovacímu centru kopii výsledku krevního odběru. Náklady na odběr si studenti hradí sami. Studentům, kteří doposud neabsolvovali očkování proti virové hepatitidě B, bude provedeno toto očkování v Očkovacím centru.
Další[upravit | editovat zdroj]
Zubní pohotovost na Městské poliklinice Praha pracuje pondělí–čtvrtek 19.00–06.00, pátek 16.00–06.00, sobota, neděle, svátek nepřetržitě, tel. 222 924 268.
Registrace k praktickému lékaři v Praze - MUDr. Dušková Lucie přijímá nové pacienty k registraci, včetně studentů 1.LF. Očkování proti hepatitidě B je po registraci hrazeno pojišťovnou v případě studentů medicíny (nebo jiných pracovníků ve zdravotnictví), hrazeno pojišťovnou je i případné stanovení sérových protilátek v případě předchozí vakcinace. Zpoplatněno je písemné potvrzení.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
- Informace o zdravotní péči pro studenty ze Slovenska
- Lékař, očkování - 1. LF UK
- Informace o preventivní prohlídce - 1. LF UK
- Formuláře pro studium - 1. LF UK
Průkaz studenta fakulty budete rozhodně potřebovat. Prokazovat se s ním budete všude – v menze, v knihovně při půjčování knih, na studijním oddělení, potřebovat ho budete při použití samoobslužných kopírek a při stážích ho musíte mít kvůli identifikaci povinně jako visačku na svém bílém plášti. Funguje i jako doklad studentské tramvajenky – nemusíte shánět zvláštní průkazku na MHD, kupujete již pouze kupóny!
Jako student Univerzity Karlovy, v prezenční či kombinované formě studia, máte nárok pouze na jeden průkaz studenta UK (bez ohledu na to, v kolika studijních programech na UK jste zapsaní). Tento průkaz si musíte vyzvednout osobně v některém z výdejních míst nejdříve týden po zápisu. K průkazu patří roční „validační kupón“, který budete dostávat každý rok při zápisu – s platností na příslušný akademický rok. Tyto fakultní kupóny stvrzují platnost průkazu v daném akademickém roce a vyjadřují příslušnost studenta k fakultě. Každý student dostane kupóny všech fakult, na nichž studuje (průkaz v tomto případě má pouze jeden). Studentům všech ročníků jsou fakultní kupóny vydávány studijním oddělením při zápisu do dalšího ročníku. Bez fakultního kupónu je průkaz studenta UK neplatný. Fakultní kupón neslouží k prodloužení platnosti licence ISIC (tzn. neprodlužuje platnost k průkazu k využívání ISIC slev).
Typy průkazů:
Standardní průkaz studenta[upravit | editovat zdroj]
Standardní průkaz nefunguje jako ISIC karta a jeho první vydání je bezplatné.
ISIC[upravit | editovat zdroj]
Je výhodné si rovnou vyžádat průkaz s licencí ISIC (takže pak máte průkaz studenta 1. LF a ISIC dohromady). S průkazem pak můžete využívat studentské slevy. Výhodné jsou slevy na letenky a na autobusy, vstupné do výstavních sálů a muzeí, zvláště v zahraničí, ale také například slevy 2 za 1 v některých pražských pizzeriích. ISIC umožňuje využívat slevy na ubytování, ale také v mnoha obchodech. Kompletní seznam poskytovaných slev najdete zde. První vydání průkazu s licencí ISIC vás bude stát 190 Kč a licence se musí každý rok obnovovat. Za prodloužení (obnovení) licence ISIC zaplatíte taktéž 190 Kč.
Pokud jste si průkaz s licencí ISIC na začátku nepořídili, lze si o výměnu zažádat i v průběhu studia. Za prodloužení licence ISIC zaplatíte taktéž 190 Kč.
Dodatečná změna typu průkazu ze standardního na průkaz UK-ISIC je zpoplatněna částkou 390 Kč, změna průkazu UK-ISIC na standardní průkaz částkou 200 Kč.
Prodloužení platnosti licence ISIC[upravit | editovat zdroj]
Licence ISIC je vydávána na období září – prosinec dalšího roku, provádí se vždy na začátku akademického roku ve výdejním centru. Obnovit platnost licence ISIC pak musíte zakoupením ISIC revalidační známky. Revalidační známka ISIC je samodestruktivní holografická samolepka, kterou nalepíte do vyhrazeného pole na zadní straně karty. Prodloužení licence ISIC je zpoplatněno částkou 190 Kč.
Výdejný místa pro ISIC jsou:
- Informační, poradenské a sociálním centrum (Celetná)
- Právnikcá fakulta UK, místnost 34
- Matematicko-fyzikální fakulta UK,místnost M 266
- Otevírací doba výdejních center
Výdejní centrum Mat-Fyz je nejblíž naší fakultě (stačí vyjít tzv. velké albertovské schody vedle patologického ústavu, dát se vpravo a jste tam). Cesta do výdejního centra je značená šipkami.
Další studentské průkazy[upravit | editovat zdroj]
Při cestách do zahraničí se budou hodit i další studentské karty.
Karta IYHF[upravit | editovat zdroj]
Pro využití studentských hostelů v zahraničí je vhodná karta IYHF (International Youth Hostel Federation). Opravňuje k ubytování v síti mládežnických ubytoven a hostelů IYHF. Jedná se o největší síť hostelů nabízející cenově výhodné ubytování ve více než 4200 ubytovnách po celém světě.
Karta EURO 26[upravit | editovat zdroj]
Pro levnější cestování se Vám bude hodit i karta EURO 26. Ta je určena pro lidi ve věku od 15 do 26 let. V Evropě nabízejí slevu na více než 100 000 místech. U divadel, kin, muzeí, galerií, hradů a zámků jsou to slevy mezi 20–50 %. Cestovní kanceláře poskytují slevy 5–15 %, slevy na ubytování jsou 10–40 %, slevy na železniční dopravu 30–50 % (neplatí u Českých drah).
Tyto studentské karty a průkazy můžete získat například v GTS International (Ve Smečkách 32) nebo ve Student Agency (Ječná 37).
Žákovský průkaz ČD[upravit | editovat zdroj]
Tento průkaz se hodí studentům, kteří do Prahy cestují vlakem. Díky němu získáváte studentkou slevu na jízdné.
Externí odkazy[upravit | editovat zdroj]
- UK » Informační a poradenské služby » Průkazy UK
- UK » Informační a poradenské služby » Průkazy UK » Často kladené dotazy
- Studentské slevy a výhody na serveru LevnyZivot.cz
- Karta mládeže EURO 26 na serveru euro26.cz
Studium je rozděleno na úseky, semestry a ročníky. Všeobecné lékařství je rozčleněno na šest ročníků, každý se skládá ze dvou semestrů (zimního a letního). Úsek studia je časové období určené fakultními/univerzitními předpisy, během kterého musí student splnit všechny studijní povinnosti v něm zapsané. Nestane-li se tak, hrozí mu vyhození nebo "opakování ročníku" (prostřednictvím individuálního studijního plánu – ISP).
Úsek studia | Odpovídající ročník | Normální počet kreditů | Minimální počet kreditů |
---|---|---|---|
1. úsek | 1. ročník | 60 | 50 |
2. úsek | 2. ročník | 120 | 110 |
3. úsek | 3. ročník | 180 | 170 |
4. úsek | 4. ročník | 240 | 230 |
5. úsek | 5. ročník | 300 | 290 |
6. úsek | 6. ročník | 360 | 360 |
Všechny vyučované předměty jsou ohodnoceny kredity. Kreditní systém umožňuje každému předmětu přidělit určitý počet kreditů („bodů“) na základě jeho obtížnosti. Na konci každého úseku studia musí mít student nasbírán určitý počet kreditů:
- Normální počet kreditů je doporučený počet kreditů, které by měl student mít na konci každého úseku studia.
- Minimální počet kreditů je nejmenší možný počet kreditů nutný k tomu, aby student mohl pokračovat ve studiu. Student však nesmí mít menší než normální počet kreditů ve dvou po sobě následujících úsecích studia. Například pokud má student na konci prvního ročníku 58 kreditů (místo 60) a na konci druhého ročníku 119 (místo 120), je studentovi ukončeno studium, i kdyby měl splněny všechny povinné předměty.
Student se může zapsat do dalšího úseku studia, pokud získá "normální" počet kreditů. Může se zapsat i v případě, že splní jen "minimální" počet kreditů. Tento postup však nemůže uplatnit dvakrát po sobě. Kredity se stále sčítají během celého studia.
Celkový počet kreditů (360) a uzavření všech povinných předmětů je podmínkou k zahájení poslední části státní rigorózní zkoušky. (Studium se ukončuje státní rigorózní zkouškou složenou z několika částí – interna, chirurgie, pediatrie, atd.).
Původ kreditů[upravit | editovat zdroj]
Původní ideou pro zavedení kreditů byla (bruselská) představa o modulárnosti vzdělání. V mnoha oborech je totiž možné vybrat si, co vás zajímá, a v tom se vzdělat. "Úplnost" vzdělání není v takových oborech kritická. Aby takové "volné" studium šlo objektivně hodnotit, byla pro jednotlivé předměty zavedena obtížnost vyjádřená v kreditech. Student musí volit předměty tak, aby dosáhl povinné penzum kreditů. Výhodou je možnost absolvovat část vzdělání na jiné škole, v jiné zemi… Kredity to řeší.
Problém vyvstává, když se kreditní systém pokusíte za každou cenu našroubovat na obor, v němž je "úplnost" vzdělání základní podmínkou. Logická uspořádanost a úplnost vzdělání se pak musí zajišťovat složitou soustavou podmínek, zvaných prerekvizity.
Prerekvizity[upravit | editovat zdroj]
Prerekvizity jsou podmínky (tj. splněné předměty, zápočty, úspěšné zkoušky), za kterých si může student zapsat určitý další předmět nebo zkoušku.
Kreditní systém byl zaveden kvůli "převoditelnosti" výuky mezi evropskými vysokými školami. Proto se kredity také nazývají "evropské kredity" (EC). Studium medicíny je ale složité a provázané a kreditní systém se pro ně v podstatě nehodí. Proto bylo třeba současně zavést systém prerekvizit, který zajišťuje, že student absolvuje výuku v logickém pořadí.
Povinně volitelné předměty[upravit | editovat zdroj]
Povinně volitelné předměty jsou předměty, které si student zapisuje společně s povinnými. Obvykle se jedná o takové, které nejsou prerekvizitami a dají se snadno opakovat. V prvním ročníku je to třeba cizí jazyk.
Volitelné předměty[upravit | editovat zdroj]
Dále existuje široká nabídka volitelných předmětů (VP), které si můžete zapisovat prostřednictvím SISu. Student si v průběhu studia musí VP zapisovat, aby byl schopen dosáhnout normálního počtu kreditů. Většinou je potřeba zapsat si alespoň jeden až dva VP na ročník. Je dobré vybírat pečlivě a s rozvahou, protože pokud si v daném akademickém roce VP zapíšete, máte povinnost jej absolvovat. Případné škrtání volitelného předmětu (tzn. odhlášení) je komplikované, ale ne nemožné. Pokud byste toto potřebovali, poradí vám váš studentský tutor nebo studijní referentka.
Z nabídky volitelných předmětů si můžete předem vybrat, které z nich by vás zajímaly, ale zápis volitelných předmětů prostřednictvím SISu je možný až po splnění všech studijních povinností (vyjma prázdninové praxe, letního výcvikového kurzu, SRZk, které je možno plnit během prázdnin do konce zkouškového období ak. roku). Aktuální informace k výběru a zápisu VP.
Nabídka předmětů je zveřejněna v SISu - ZÁPIS PŘEDMĚTŮ A ROZVRHU, na zelené liště ZÁPIS VLASTNÍ. Aktuální seznam volitelných předmětů 1. LF UK. .
Studenti prvního ročníku si volitelné předměty zapisují obvykle od druhé poloviny září (informace jsou vždy na webu fakulty).
Výběr VP je možný z nabídek všech fakult UK, které povolily zápis cizím studentům.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Studijní informační systém (SIS) je aplikace na internetu, kde najdete veškeré informace o vašem studiu. V SISu naleznete (a můžete si nastavit nebo změnit):
- své osobní údaje (adresa, kontakty včetně e-mailu, bankovní spojení pro vyplácení stipendií apod.),
- rozvrh,
- zápis povinných předmětů, povinně volitelných a volitelných předmětů,
- přihlašování na termíny zkoušek,
- hodnocení výuky,
- zápis do dalšího úseku studia.
Číslo studenta a heslo do systému student obdrží při vydání průkazu studenta (ISIC) ve výdejním centru. První heslo je ovšem pouze dočasné a z důvodů bezpečnosti si jej musíte do 10 dnů změnit. Heslo, které si už vytvoříte sami, má platnost jeden rok. Pak jej musíte znovu změnit. Heslo musí splňovat požadavky uvedené ve webové aplikaci, a to pro větší bezpečnost.
Login do SISu pak lze zjistit ve vyhledávání loginů v SISu na základě čísla studenta (na průkazu pod fotkou) poté, co je uchazeč o studium v systému formálně převeden do prvního ročníku (obvykle na přelomu září a října).
V SISu si také můžete nastavit, aby vám na e-mail chodila různá upozornění. Informace vám přijde, pokud budou vypsané nové termíny na předmět, který máte zapsaný. Toto je užitečné především od čtvrtého ročníku, kdy jsou termíny zkoušek vypisované v průběhu roku.
Návody k SISu[upravit | editovat zdroj]
Zde naleznete názorná videa nebo schémata, jak ovládnout SIS (a nenechat se jím ovládnout ☺).
- Jak si zapsat volitelné předměty
- Jak se zapsat na zkoušku
- Jak hodnotit učitele, ústavy a výuku obecně
- Jak zadat své osobní údaje – důležité pro komunikaci vyučujících se studenty, pro výplatu stipendií a pro snazší práci se SISem
- Zápis PP a PVP
- Návod na zapsání do dalšího úseku studia
Videa jsou ve flashi a vytvořena pomocí programu Wink. Máte-li pocit, že některá činnost by si zasloužila vlastní videonápovědu, prosím, vytvořte ji – je to velmi jednoduché!
Důležité odkazy[upravit | editovat zdroj]
- Adresa SIS: http://is.cuni.cz/studium/
- Vyhledávání loginů: http://is.cuni.cz/studium/loginy/
- Výdejní centra: http://www.cuni.cz/UK-3249.html
Řešit studijní záležitosti lze prostřednictvím studijního oddělení (potvrzení o studiu atd.) a podáním řádné písemné žádosti. Aby mohla být žádost předložena k projednání, musí splňovat náležitosti:
- správné vyplnění formuláře Formulář žádosti (co vyplňovat a co ne, zjistíte ve vzorovém formuláři TADY)
- přesný popis požadavku;
- datum;
- vlastnoruční podpis.
Na vyřízení žádosti je dle zákona lhůta 30 dnů od data jejího přijetí; pokud žádost nesplní formální kritéria, nemůže být včas vyřízena.
Žádost není nutné osobně podávat na studijním oddělení, stačí ji zaslat poštou na adresu: 1. LF UK, Studijní oddělení, Kateřinská 32, 128 02 Praha 2 nebo podat prostřednictvím podatelny děkanátu na téže adrese, přízemí vlevo, dveře č. 1.071. Úřední hodiny podatelny jsou: Po–Pá 8.00–12.00 h. (Zasláním poštou a podáním přes podatelnu se vyhnete frontám před studijním oddělením a tak – zejména v období zápisů – ušetříte spoustu času).
Uznání předmětů z minulého studia[upravit | editovat zdroj]
- Pokud student absolvoval předchozí studium na 1. LF a doba konání těchto zkoušek není delší než 10 let. Dle SZŘ UK a POS. Výjimku tvoří Chemie a Biochemie, Anatomie, Histologie a embryologie do 5 let, starší vyžaduje souhlas garanta předmětu (vyjádří je na rubu žádosti s podpisem a razítkem).
- Pokud student splnil předměty, které žádá uznat, na jiné VŠ, na rubu žádosti musí mít vyjádření garanta každého předmětu, o jehož uznání žádá, zda s uznáním předmětu souhlasí (podpis + razítko). K žádosti doloží student doklad o absolvovaných předmětech doby studia, za kterou chce předměty uznat a index aktuálního akademického roku pro záznam o uznaných předmětech.
- Pokud student požádá o uznání předmětu splněného na vysoké škole, jejíž studijní program je odlišný od studijního programu 1. LF, doloží k žádosti sylabus tohoto předmětu a stanovisko garanta předmětu.
- Pokud student požádá o uznání předmětu, který splnil na vysoké škole v zahraničí (v cizím jazyce), doloží sylabus předmětu v původním jazyce a zároveň v českém překladu s potvrzením, že překlad je totožný s originálem a stanovisko garanta předmětu.
- Pokud student žádá o splnění studijních povinností v rozsahu celého úseku, pak se jednotlivé předměty v žádosti nevypisují, ale student si požádá o splnění konkrétního úseku.
Uznává se kompletně splněný předmět (zakončený Z, KZ nebo ZK - podle studijního plánu), klasifikovaný známkami 1, 2, 3.
Individuální studijní plán[upravit | editovat zdroj]
Při individuálním studijním plánu se upravují především:
- délka doby studia - to znamená, že požadavky uvedené ve studijním plánu pro daný úsek lze absolvovat za dobu kratší nebo delší, nejvýše však za dobu dvou let;
- organizace povinné části studia, a to po dohodě s vedoucím studijního předmětu.
Individuálním studijním plánem není dotčen rozsah studia, které je nutno absolvovat pouze na fakultě (laboratorní práce, pitevní cvičení, klinické stáže apod.) nebo ve zdravotnických zařízeních (povinné praxe). Individuální studijní plán je dle SZŘ UK SZŘ a POS 1. Lf UK studentovi povolen zejména z těchto důvodů:
- prokázání mimořádného talentu
- souběžné studium na jiné fakultě nebo vysoké škole
- komplikovaná zdravotní či sociální situace (např. gravidita, péče o dítě apod.)
- v případě, že studijní plán znemožňuje podmínkami stanovenými pro zápis dalších předmětů získat v následujícím úseku minimální počet kreditů pro zápis do dalšího úseku studia, a to za podmínek stanovených v odst. 4
- jiná závažná situace.
Individuální studijní plán, dle odst. 3 písm. d, děkan povolí pouze v případě, že studentovi povolí opakování jednoho až dvou předmětů. Individuální studijní plán může být z tohoto důvodu povolen nejvýše dvakrát v průběhu celého studia. Práva a povinnosti studenta, který studuje podle individuálního studijního plánu zůstávají nedotčeny; individuální studijní plán nezakládá jiná práva než ta, která připouští rozhodnutí děkana o povolení individuálního studijního plánu.
Existují dva typy:
- ISP, který lze mít vícekrát za studium – kvůli vrcholovému sportu, studiu na více fakultách nebo kvůli obtížné rodinné či sociální situaci (např. těhotenství)
- ISP, o který lze žádat nejvýše dvakrát za studium – v případě, že student chce opakovat 1–2 předměty, které v daném úseku studia nesplnil (např. byl vyhozen ze zkoušky); pro jeho získání musí student vždy splnit tu podmínku, že má alespoň minimální počet kreditů pro daný studijní úsek.
- Při žádosti o tento typ ISP se zohledňuje tzv. efektivní počet kreditů. Každý student musí dosáhnout minimálního požadovaného počtu kreditů (například 50 pro první ročník) a zároveň mít maximálně 15% kreditů z volitelných předmětů.
- Prakticky to například znamená, že o něj nelze žádat při nesplnění anatomie i histologie v prvním ročníku, i když máte hodně kreditů, protože nemáte dostatečný počet kreditů z povinných předmětů.
- Při žádosti o tento typ ISP se zohledňuje tzv. efektivní počet kreditů. Každý student musí dosáhnout minimálního požadovaného počtu kreditů (například 50 pro první ročník) a zároveň mít maximálně 15% kreditů z volitelných předmětů.
Externí odkazy[upravit | editovat zdroj]
Opakovaný zápis předmětu[upravit | editovat zdroj]
- Opakovaný zápis předmětu (K čl. 6 odst. 7 studijního a zkušebního řádu univerzity) viz SZŘ UK SZŘ a POS 1. LF [1].
- Opakování zápisu předmětu, který je studijním plánem daného studijního programu stanoven jako povinný, je možné pouze jednou. Student je oprávněn si předmět opakovaně zapsat pouze v nejbližším následujícím úseku studia, v němž si daný předmět zapsat lze.
- Opakování zápisu předmětu, který je studijním plánem daného studijního programu stanoven jako povinně volitelný je vyloučeno.
- Opakování zápisu předmětu vyučovaného na fakultě, který je pro daný studijní program předmětem volitelným je vyloučeno, není-li v anotaci předmětu uvedeno jinak.
Zápis volitelného předmětu z jiné fakulty[upravit | editovat zdroj]
Student si může vybrat ke studiu VP z jiné fakulty UK v případě, že fakulta umožňuje zápis VP cizím fakultám. Student si jej zapíše prostřednictvím SIS.
Studijní záležitosti bez žádosti[upravit | editovat zdroj]
Zapsání volitelného předmětu do SIS - Předběžný výběr VP předmětů dělá student prostřednictvím SISu v daném termínu, po splnění všech studijních povinností vyjma praxe, letního výcvikového kurzu, SZZk, které je možno plnit během prázdnin do konce zkouškového období přísl.ak.roku. Po překlopení akademického roku se automaticky zvolené předměty stanou součástí studijních povinností. Student si je zapíše do indexu, potvrdí studijní oddělení.
(Žádá o zapsání pouze po uzavření zápisu prostřednictvím SISu, v případě volné kapacity v předmětu. Nežádá písemně, pouze o zápis do indexu a SISu).
Rušení volitelného předmětu – předměty zůstávají v SIS nesplněné, ale student si je nemůže opakovaně zapsat viz POS čl. 8 bod 2 VP nejsou ani součástí celkové kontroly průběhu studia, první ročníky volitelné předměty vybírat nemusí, v takovém případě na konci 2. ročníku musí mít studenti 120 kreditů.
(Žádá o zrušení pouze pokud mu okolnosti zabránily splnit VP např. nemoc aj.)
O prospěchové stipendium (je však třeba mít vyplněný bankovní účet v SISU a sledovat webové stránky fakulty). V případě ISP-rozložený ročník, musí požádat o přiznání stipendia na studijním oddělení.
Student nežádá o opakování předmětu v případě, získá-li alespoň minimální počet kreditů pro zápis do dalšího úseku studia. (Žádá o ISP v případě, kdy mu prerekvizity nedovolí získání 60 kreditů v následujícím akademickém roce) viz POS čl. 4 odst. d.
Hrazené studijní záležitosti[upravit | editovat zdroj]
Některé administrativní úkony jsou hrazené. Stále platný ceník [2] služeb pro studenty i absolventy Vám poskytne informace o nákladech, které vynaložíte (např. při ztrátě indexu apod). V takovém případě postupujete obdobně - tzn. řádně vypsaná žádost se všemi formálními náležitostmi a podrobným popisem požadavku (zejména v případě výpisů známek, vysvědčení atd.) V tomto případě je lépe ujistit se u příslušné referentky o konkrétní částce, kterou budete hradit.
Studijní záležitosti, které neřeší 1. LF[upravit | editovat zdroj]
- Sociální stipendium – rektorát UK.
- Ubytovací stipendium – rektorát UK.
Elektronické rozvrhy najdete v SISu. Jsou dostupné i bez přihlášení, rozvrhy je možné uložit či vytisknout.
Doplňující informace můžete najít na stránkách jednotlivých ústavů. Jedná se spíše o informace k organizaci výuky, můžete tam najít rozpisy stáží (pro vyšší ročníky) a detaily k výuce volitelných předmětů.
Návod na zobrazení rozvrhu[upravit | editovat zdroj]
- Kruhové rozvrhy pro 1.–3. ročník
- přihlásit se do SISu (rozvrhy lze zobrazit i bez přihlášení)
- na hlavní stránce ikonka Rozvrh NG
- na zelené liště záložka Nastavení, vybrat 1. LF UK a požadovaný semestr
- na zelené liště záložka Studenti
- vybrat číslo kruhu (stačí, není nutné vyplňovat ostatní položky)
- zobrazit
- Blokové rozvrhy pro 4.–6. ročník
- zopakovat postup pro zobrazení normálního rozvrhu (viz výše)
- na zelené liště záložka blokový, případně celoroční blokový
Jednotlivé rozvrhy[upravit | editovat zdroj]
- KRUHOVÉ
- najdete v záložce STUDENTI, zde z nabídky vyberete číslo svého kruhu.
- BLOKOVÉ ČI STÁŽOVÉ
- rozvrhy pro studenty vyšších ročníků, kteří mají ve výuce stáže najdete na záložce BLOKOVÝ nebo PODROBNÝ.
- JEDNOTLIVÉ PŘEDMĚTY
- rozvrhy předmětů naleznete v záložce PŘEDMĚTY. Stačí, když vložíte kód předmětu (studenti vyšších ročníků, kteří mají ve výuce stáže, hledají na záložce BLOKOVÝ nebo PODROBNÝ).
- UČITELÉ
- na této záložce zjistíte rozvrh vyučujícího, případně zde najdete i jeho konzultační hodiny.
- UČEBNY
- rozvrh hodin v dané učebně, jejich přesné umístění, informace o kapacitě a využití najdete v záložce UČEBNY, návod zde.
- DOPLŇKOVÉ INFORMACE
- detaily k výuce můžete najít na stránkách jednotlivých ústavů.
Karolínka je neformální název pro dvojjazyčný seznam přednášek, adresář fakulty, telefonní seznam, seznam přednášek atd. – vše v jednom. Oblíbenost této knihy předčí i Stopařova průvodce po galaxii.
Karolínku lze zakoupit v pokladně děkanátu. Ve skutečnosti jsou naprosto všechny informace z Karolínky volně dostupné a vždy aktualizované na internetu na stránkách fakulty.
Karolínku si můžete stáhnout ve formátu PDF zde Mapu fakulty si můžete stáhnout ve formátu PDF. Najdete zde umístění jednotlivých ústavů v areálu Karlova a Albertova.
Každý akademický rok trvá 12 měsíců, má dva semestry a dvě zkoušková období. Zimní semestr začíná koncem září nebo na začátku října, letní koncem února. V průběhu semestru se studium organizuje podle rozvrhu, který je pro každý kroužek trochu jiný. Se svými kolegy z jiných kruhů se většinou setkáte hlavně na přednáškách (společných pro celou paralelku), tedy pokud na ně budete chodit. To vám zejména v případě anatomie vřele doporučujeme. Studijní aktivity v průběhu semestru zahrnují přednášky, semináře a cvičení.
Přednášky[upravit | editovat zdroj]
Jedná se o pasivní formu získávání vědomostí, i když příležitost k diskuzi se v jejich závěru vždy najde. Studenti ale u nás dosud této možnosti využívají mnohem méně, než je to zvykem na lékařských fakultách v jiných zemích. Přednášky nejsou povinné, ale některé rozhodně stojí za to navštěvovat. Lze vřele doporučit probírané téma před přednáškou alespoň zběžně pročíst, jelikož pak bude výklad mnohem zajímavější a vaše paměťové stopy hlubší.
Semináře[upravit | editovat zdroj]
Na rozdíl od přednášek se na seminářích očekává aktivní spoluúčast studenta na probíraném tématu. Ať už se jedná o teoretický nebo předklinický předmět. Semináře z lékařské chemie nebo třeba z biofyziky vám umožní předvést umění rétoriky svým kolegům i pedagogům, kteří semináře vedou. Když se poprvé uslyšíte v rozlehlé posluchárně nahlas, není jednoduché zachovat klid. Přesto čím aktivnější bude vaše účast, tím více si ze semináře odnesete. Kromě informací možná také přízeň vedoucího semináře – přece jenom se líp dívá na aktivního jedince, než na studenta, který leží znuděně na desce poslední lavice.
Účast na seminářích je povinná, i když jedna až dvě absence se občas tolerují (řiďte se informacemi daného ústavu, velmi se to různí). Doporučuje se ale využívat absence jen v naléhavých případech, protože s neúplnou docházkou můžete mít velké problémy při získávání zápočtu. A pokud nemáte zápočet, nemůžete se zapsat na zkoušku.
Cvičení[upravit | editovat zdroj]
Společně se stážemi ve vyšších ročnících je toto poslední způsob výuky. V průběhu cvičení budete poslouchat výklad vyučujících i spolužáků, ale také mluvit, odpovídat na otázky vedoucího cvičení, kreslit schémata či preparáty, psát písemky nebo testy.
Cvičení trvá obvykle 2–3 hodiny a kromě vědomostí budete většinou potřebovat plášť (bílý) a přezůvky. O dalším vybavení (rukavice apod.) vám řeknou vyučující, případně tyto informace najdete v SISu nebo na stránkách ústavu. Účast na cvičeních je samozřejmě povinná, absence, pokud nejsou vyloženě povoleny, je nutno nahradit. Po dohodě se svým vyučujícím se dají nahradit většinou s jiným kruhem v tomtéž týdnu.
Zkouškové období[upravit | editovat zdroj]
Po ukončení každého semestru následuje zkouškové období. Zimní i letní zkouškové období trvá čtyři týdny a navazuje bezprostředně na konec semestru. U většiny předmětů se navíc kromě zkouškových termínů můžete zapsat i na předtermíny, které bývají ve 14. a 15. týdnu semestru. Není to však pravidlem.
Zápočet[upravit | editovat zdroj]
Zápočtem končí standardně každý vyučovaný předmět. Podmínky pro získání zápočtu jsou různé a dozvíte se je na začátku semestru (a pokud je nezapomenete, budete mít v závěru míň práce), většinou je najdete i v SISu. Pokud má daný ústav nebo klinika svou internetovou stránku, zkuste hledat podmínky zápočtu i tam – někdy obsahují i informace o studijní literatuře a příklady z testů.
Z některých předmětů dostanete zápočet pouze za účast, u jiných se požaduje odevzdání seminární práce, přednesení referátu nebo zpracování protokolu, úspěšné napsání průběžných testů,... Pokud student některou podmínku nesplní, nebo splní nedostatečně, nabídne mu často asistent, docent nebo profesor (ač to není jeho povinností!) alternativní způsob prokázání znalostí. Ten zahrnuje například ústní přezkoušení, odevzdání mimořádného referátu či seminární práce, případně absolvování písemného testu. Není asi třeba dodávat, že standardní způsob získání zápočtu je VŽDY rychlejší, jednodušší a také pohodlnější. Na konci semestru tak nemusíte šílet a věnujete se v klidu učení na zkoušky.
Popitevní pohovor[upravit | editovat zdroj]
"Popitevák" – popitevní pohovor vás čeká v závěru pitevních cvičení a prověří vaše teoretické i praktické znalosti anatomických poměrů. Existuje spousta návodů, jak se na popitevák naučit. Kromě populárních knížek najdete tipy a pomůcky ke studiu i na internetu, určitě vám mnohé zdroje poradí i vaši lektoři a demonstrátoři.
Zkouška[upravit | editovat zdroj]
Termíny na zkoušku jsou u preklinických předmětů (první tři ročníky) vypsané většinou v polovině semestru. Ve vyšších ročnících jsou termíny vypisované v průběhu roku. Po vypsání termínu je obvykle ještě čas, abyste si rozmysleli, kdy na zkoušku půjdete. U každého termínu je napsané, od kdy se na něj můžete přihlásit, do kdy se z termínu můžete odhlásit a kdy se termín uzavírá pro další přihlašování. Pokud máte zájem o termín, který už je plný, můžete se zapsat do fronty čekajících. Když budete mít štěstí a někdo se z tohoto termínu odhlásí, budete na tento termín automaticky přihlášení. Pozor! Nezapomeňte se z pořadníku škrtnout, až o daný termín už nebudete mít zájem.
Pokud se nemůžete dostavit na termín zkoušky, který máte zapsaný v SISu, je nutné, abyste se z termínu omluvili. Podmínky pro omluvení z termínu mohou být pro jednotlivé předměty různé, detaily najdete v SISu nebo na webu ústavu. Seznam zkouškových otázek najdete rovněž v SISu, na webu ústavu nebo na WikiSkriptech, případně ho dostanete od svých vyučujících.
Způsob vykonání zkoušky je různý. Většina zkoušek je ústní formou, některé mají i vstupní test. Součástí některých zkoušek může být i praktická část, kde prokážete své znalosti v praxi. Po vylosování otázek máte čas na přípravu a až budete připravení, můžete odpovídat. U některých zkoušek si losujete, kdo vás bude zkoušet, u jiných jsou studenti předem rozděleni k jednotlivým zkoušejícím. Na fakultě kolují mnohé legendy o oblíbených otázkách zkoušejících, takže pokud budete vědět, ke komu na zkoušku jdete, poptejte se starších kolegů – rádi pomohou.
Pokud si vylosujete otázky, kterým jste se moc nevěnovali, nemusí to ještě znamenat, že zkoušku neuděláte. Máte samozřejmě možnost tzv. položit otázky, tedy odejít od zkoušky dobrovolně s nedostatečnou. Lepší ale je to alespoň zkusit. Nikdy předem nevíte, na co se vás zkoušející bude ptát, a třeba se vám to nakonec povede.
V případě neúspěchu u zkoušky máte právo na dva opravné termíny, celkem máte tedy na každou zkoušku tři pokusy. Pokud ale nestihnete všechny tři pokusy využít v řádném zkouškovém období, nemáte nárok na to, aby pro vás byly vypsané další termíny. Stejně tak pokud jsou termíny již obsazené, nemá daný ústav povinnost navýšit kapacitu. Proto není příliš vhodné odkládat zkoušky až na konec období.
Nezvládne-li student úspěšně vykonat zkoušku může to mít tyto následky:
- Nic se neděje v případě, že předmět není prerekvizitou pro předměty v dalším úseku studia a student má dostatek kreditů – požádá proto o opakování předmětu (příklad: cizí jazyk), zde není nutné použít Individuální studijní plán (ISP).
- Bude muset žádat o ISP, když neudělá důležitou zkoušku (která bývá prerekvizitou pro předměty z dalšího ročníku), ale má alespoň minimální počet kreditů. Například: neudělá zkoušku z Anatomie 2, ale zároveň má 50 a více kreditů.
- Ukončí studium, když nebude mít dostatek kreditů (méně než 50 v letním semestru prvního ročníku), když bude mít méně než normální počet kreditů dvakrát po sobě (např. v prvním ročníku 59 a ve druhém 119), nebo když nesplní více než dva povinné předměty.
Metody učení[upravit | editovat zdroj]
Vyplatí se dodržovat svůj způsob učení. Stanovit si plán, kolik se denně naučím, kdy budu opakovat a jak si naučenou látku zkontroluji. Do svého plánu si samozřejmě zahrnete přestávky na oddech, případně studenou sprchu (prý opravdu pomáhá). A abyste nemuseli prožívat stresy, že svůj plán nestíháte plnit, nechte si v něm rezervy na neplánované aktivity.
Novou módou při studiu se stalo i používání (požívání) různých stimulujících látek. Přírodní stimulující látky, jako je kofein a tein, můžete absorbovat z kávy a čaje (především zeleného). Další přípravky vám nabízí lékárna, zde je však nutné být opravdu obezřetný. Nejedná se sice o žádné jedy či vysoce toxické látky, ale přece jen – tělo máte jen jedno a radši se zkuste místo "dopingu tabletami" trochu proběhnout nebo si zacvičit. Většina stimulujících látek totiž působí stejně jako desetiminutové cvičení – rozšiřují mozkové cévy a tím zvyšují dodávku kyslíku. Rozdíl je jen v tom, že zatímco piracetam nebo guarana stojí pár stovek, desetiminutové cvičení je absolutně ZADARMO!
Při intenzivním učení se vyplatí využít i kolegy z vyšších ročníků. Někteří mají vypracované zkouškové otázky (i když pokud si je vypracujete sami, naučíte se mnohem víc), jiní vyrábějí abstrakty, zhuštěné poznámky nebo skládačky se schématy a vzorečky. Nebo si vyrábějte podobné pomůcky sami – zpracované zkouškové otázky vám poskytnou odpověď v kterékoliv chvíli, třeba i na chodbě před zkouškou. Místo zdlouhavého hledání ve skriptech jednoduše vytáhnete tu správnou kartičku, kouknete jedním okem, a máte klid.
A vůbec, důležité je nepodlehnout stresu, zachovat klid a rozvahu. Když to zvládne každý rok tolik lidí, proč byste to nezvládli právě vy?
Řešení problémů[upravit | editovat zdroj]
Máte jít na zkoušku a přípravu jste trochu podcenili? Pochopitelně, může se to stát každému. Pokud za vaším poznáním kromě nízkého sebevědomí stojí i objektivní fakt, že jste se před zkouškou místo učení věnovali jiným aktivitám, je na místě neriskovat ztrátu termínu a ze zkoušky se omluvit. Jak?
Standardní způsob je prostě se odepsat z termínu přes SIS. Pokud si to rozmyslíte včas (alespoň 2-3 dny před termínem), ale přes SIS už nejde se odhlásit, můžete zkusit slušně přijít poprosit o změnu termínu na sekretariát ústavu nebo kliniky. Většinou vás za slušnost odmění.
Horší je situace v den termínu, nebo dokonce po něm. Tehdy můžete termín buďto ztratit nebo zkusit zachránit. Někteří jedinci si například zkusí zahrát na nemocného (k čemuž budou potřebovat od lékařky papírek s označením PN). Tento papírek přinesou co nejdříve na sekretariát ústavu nebo kliniky a k tomu je opět nejlépe volit omluvný tón.
Neobjektivní zkoušení[upravit | editovat zdroj]
Studentům se někdy zdá, že zkoušející je deptá, nebo že se jich ptá na "zbytečné detaily". Pamatujte ale, že v návalu stresu vnímáte situaci jinak, než když si ji necháte v klidu projít hlavou. Takže dříve než někoho obviníte ze zaujatosti, zkuste se nestranně sami sebe zeptat: Opravdu to tak dokonale umím? Nebude lepší opravdu se na to podívat ještě jednou? Ne kvůli zkoušce, ale kvůli znalostem, které budou v praxi potřeba. V medicíně totiž nejde o "šutry", broučky nebo kosmické záření. Jde o životy pacientů a za ty budete nést odpovědnost. Pokud i po této sebezpytné kúře budete soudit, že změna přístupu vyučujícího by prospěla i studentům po vás, můžete se obrátit na studentské členy Akademického senátu nebo vyjádřit svůj názor v Hodnocení výuky.
Opakování ročníku[upravit | editovat zdroj]
Opakování ročníku je strašák nad jiné nebezpečný a občas se vyskytuje v snech každého z nás – hlavně před posledním termínem z anatomie. Podle poslední změny studijních předpisů o opakování ročníku rozhoduje a „ve zvlášť závažných případech“ povoluje děkan. Znamená to tedy, že a priori nárok na opakování ročníku nemáte, ale pokud prokážete seriózní zájem o studium a vyhoříte na jediné zkoušce, neměl by to být problém. V tomto případě zažádáte o ISP, jehož hlavní podmínkou je mít dostatečný počet kreditů – tedy po prvním ročníku více než 50.
Rozložení ročníku[upravit | editovat zdroj]
Rozložení ročníku – na období delší než standardní délka studijního roku. Žádost můžete podat studijnímu proděkanovi. Proč? Protože studium medicíny je náročné a vy například studujete na jiné fakultě či univerzitě nebo protože se budete část semestru vyskytovat v zahraničí (Erasmus) a nestihnete absolvovat všechny stáže. Jiné důvody zahrnují třeba vrcholové sportovce, budoucí nebo současné maminky. Život vám pak vymyslí i spoustu dalších důvodů.
Studijní proděkan[upravit | editovat zdroj]
Vaším spojencem bude také studijní proděkan doc. MUDr. Martin Vokurka, mvoku@lf1.cuni.cz, na kterého se můžete s důvěrou obrátit. Fórum:Průvodce studiem 1. LF UK/ISP
Fakulta nabízí hned několik forem finanční podpory pro studenty – stipendia.
Webovou aplikaci pro stipendia přidělovaná na Univerzitě Karlově najdete zde. Před vstupem do aplikace je nutné znát své osobní identifikační číslo a heslo evidované v Centrální autentizační službě (CAS) UK.
Stipendia jsou přiznávána a vyplácena zpětně.
Stipendium na podporu ubytování[upravit | editovat zdroj]
- Mohou o něj zažádat studenti prezenčního studia s trvalým bydlištěm mimo okres kde studují (kompletní pravidla zde)
- Elektronické žádosti se podávají většinou na konci října (přesné termíny jsou vždy na webu fakulty).
- Pokud vám bude stipendium přiznáno, dostanete ho vyplacené zpětně jednou za tři měsíce (tzn. v prosinci za říjen, listopad a prosinec).
- Výše měsíčního příspěvku bývá kolem 750 korun
- Žádost o ubytovací stipendium podáváte pouze na začátku akademického roku, pak vám stipendium chodí automaticky. S novým akademickým rokem musíte podat novou žádost.
Stipendium za vynikající studijní výsledky (prospěchové stipendium)[upravit | editovat zdroj]
- Přiznává se zpětně ze předchozí úsek studia, tedy za skončený ročník – a to na základě studijního průměru.
- Podmínky pro dosažení tohoto stipendia i jeho výši stanovuje vnitřní předpis fakulty, který schvaluje děkan a akademický senát.
- Bývá přiznáváno omezenému počtu studentů, většinou 10 % nejlepších studentů fakulty napříč obory. Hraniční studijní průměr pro výplatu stipendia je obvykle 1,2.
- Abyste dosáhli požadovaného studijního průměru, musíte udělat všechny zkoušky a klasifikované zápočty v ročníku napoprvé – většinu z nich „za jedna“, výjimečně „za dvě“.
- Výše stipendia se většinou pohybuje kolem 10 000 korun za rok a je odstupňována podle dosaženého průměru. Vypláceno je zpětně – např. stipendium za první ročník dostanete až ve druhém ročníku v prosinci.
- O stipendium nemusíte nijak žádat. Pokud dosáhnete požadovaného studijního průměru, stačí jen, abyste na studijní oddělení přinesli ke kontrole index. Hlídejte si ale, kdy jsou stipendia vypsána.
Účelové stipendium[upravit | editovat zdroj]
- Užívá se jako speciální odměna – např. za pomoc při akcích organizovaných fakultou (Den otevřených dveří, Jednička na zkoušku apod.), za práci pro fakultní projekty (WikiSkripta apod.) nebo za pomoc při výuce mladších studentů (demonstrování na anatomických pitvách apod.).
- Jedná se o jednorázovou finanční odměnu.
Sociální stipendium[upravit | editovat zdroj]
- Pokud chcete žádat o toto stipendium, musíte mít potvrzení, že příjmy společné domácnosti, ve které žijete, nepřesahují 1,5násobek životního minima. Přineste si tedy doklad od orgánu státní sociální podpory.
- Žádosti se podávají většinou od poloviny října přibližně následujících 30 dní.
- Pokud vám bude stipendium přiznáno, dostanete ho vyplacené zpětně jednou za tři měsíce (v prosinci za říjen, listopad a prosinec).
- Pokud se během studia vaše sociální situace změní a už nebudete mít na toto stipendium nárok, musíte to neprodleně oznámit.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Knihovna se nachází v budově Ústav vědeckých informací 1. LF UK a VFN nedaleko od tramvajové zastávky Štěpánská - U Nemocnice 4. V budově se je i studovna, denní a počítačová místnost.
Půjčování knih[upravit | editovat zdroj]
V knihovně si můžete kromě knih půjčit i další materiály (skripta, učebnice, CD s lékařskou tematikou,...). Výpůjční doba je obvykle jeden měsíc. Pokud není na knihu rezervace, můžete si knihu vypůjčit na delší dobu. Prodloužení zvládnete sami přes webovou aplikaci, anebo vám s tím pomůžou knihovníci. O aktuální dostupnosti knih se můžete informovat na webové stránce v katalogu knihovny. Žádané tituly si můžete rezervovat a až pro vás bude kniha připravena, přijde vám potvrzení e-mailem případně textovou zprávou. Při překročení výpůjční lhůty platíte sankční poplatek 2 Kč za knihu za den.
Výpůjční doba | |
---|---|
Pondělí | 8:00–18:00 |
Úterý | 10:00–18:00 |
Středa | 8:00–18:00 |
Čtvrtek | 8:00–18:00 |
Pátek | 8:00–16:00 |
V době letních prázdnin je knihovna otevřená omezeně, každou středu od 9 do 16 hodin.
Studovna[upravit | editovat zdroj]
Knihy, které nejsou dostupné k půjčení, si můžete vždy prolistovat ve studovně. Jedná se o příjemné tiché prostředí. Součástí studovny je i počítačový koutek s volným přístupem na internet, je zde možné i levně tisknout nebo zdarma skenovat. Před vstupem do studovny je nutné odložit kabáty a batohy do šatny. Pro vstup je nutný studentský průkaz (ISIC), vstupní turnikety vpustí pouze toho, kdo je zaregistrovaný v knihovně a nemá žádné nezaplacené sankční poplatky za překročení výpůjční doby!
Otevírací doba | |
---|---|
Pondělí | 8:00–19:45 |
Úterý | 10:00–19:45 |
Středa | 8:00–19:45 |
Čtvrtek | 8:00–19:45 |
Pátek | 8:00–15:45 |
Počítačová místnost[upravit | editovat zdroj]
V budově knihovny U Nemocnice 4 je i velká terminálovna s více než 60 počítači a dvěma tiskárnami. Z PC (mj. i ve studovně) je umožněn přístup k databázím (BMČ, MEDLINE, EMBASE, Web of Science atd.), elektronickým časopisům a knihám. Pro práci s elektronickými zdroji odkudkoli využijte vzdálený přístup [3]
Denní místnost[upravit | editovat zdroj]
Denní místnost najdete naproti velké terminálovně. Zde je obvykle trochu rušněji než ve studovně, ale i přesto sem mnozí chodí v pauzách mezi přednáškami nejen diskutovat, ale také studovat. V místnosti jsou automaty s nápoji i občerstvením.
Užitečné odkazy[upravit | editovat zdroj]
K internetu se můžete na fakultě dostat několika způsoby:
- připojit se během výuky k WiFi Eduroam;
- navštívit některou z počítačových učeben, kde kromě internetu můžete využít i levné kopírování a tisk;
- použít připojení na koleji.
WiFi[upravit | editovat zdroj]
Na fakultě se můžete se svým počítačem či mobilním telefonem připojit k internetu prostřednictvím bezdrátové sítě WiFi. Signál WiFi je šířen pomocí asi stovky vysílačů, každý s dosahem asi 30 m. Signál je schopen proniknout zhruba přes jednu zeď. Ve volném prostoru se šíří i na větší vzdálenost. WiFi signálem jsou přednostně pokryta místa s nejvyšší koncentrací studentů.
Více o WiFi naleznete na stránce připojení k Eduroam.
Počítačové učebny[upravit | editovat zdroj]
Na fakultě najdete několik počítačových učeben, ve kterých mohou studenti zdarma využívat počítač a internet. Můžete zde i tisknout nebo kopírovat, pokud si u automatu v knihovně nabijete kredit na svůj studentský průkaz (ISIC).
K dispozici jsou také studovny – jedna je v knihovně (U Nemocnice 4, Praha 2) a další ve Spolku mediků českých ve Faustově domě. Ve studovně U Nemocnice můžete samozřejmě využít široké nabídky studijních materiálů, časopisů a knih a několika počítačů. Oddychová místnost, kde se dá také pohodlně studovat, je umístěna ve dvoře Purkyňova ústavu a je spíše vhodná pro klidné odpolední studium bez počítačů. V přízemí budovy knihovny je pak ještě jedna denní místnost, kde jsou i automaty na kávu.
Projděte si podrobný seznam počítačových učeben.
Spolek mediků českých[upravit | editovat zdroj]
Spolek mediků českých je organizace studentů medicíny v Česku. Název je tradiční a nijak neomezuje členy, kteří jsou naopak různých národností.
Hlavním posláním spolku je sdružovat studenty medicínských oborů za účelem prosazování jejich objektivních zájmů. Fakulta toto sdružení respektuje a podporuje.
Spolek rovněž pořádá různé studentské kulturní a zábavní akce – Studentský Piknik, Hvězdnou pařbu a další.
Ve Faustově domě na Karlově náměstí má spolek ve druhém poschodí klub se zázemím (studovna, řada počítačů s internetem, WiFi, levný tisk a kopírování, stolní kopaná, knihovna). Spolek také prodává fakultní trička a podílí se na různých dobročinných a společenských akcích. Členem spolku se může stát každý student medicíny, který zaplatí jednorázový členský poplatek 100 Kč.
Telefon: 224 963 421.
- Odkazy
- Spolek mediků českých na stránkách 1. LF UK.
- Dějiny spolku mediků českých.
- Spolek mediků českých na Facebooku.
Erasmus Students’ Office (ESO)[upravit | editovat zdroj]
Erasmus Students’ Office (zkráceně ESO) - Kdo jsme a co děláme? Erasmus Students’ Office je součástí Spolku mediků českých a klade si za cíl pomáhat studentům vyjíždějícím a přijíždějícím na fakultu v rámci programu Erasmus – LLP.
Pro „outgoing students“ se snažíme být nápomocní už při výběru fakulty a následně ohledně praktických rad ke konkrétním fakultám – proto organizujeme setkání zástupců fakulty, uchazečů o stáž a navrátivších se studentů – Erasmus Info.
Pro „incoming students“ je pak Spolek poradním místem a místem setkávání se s českými studenty a zejména pak s „badíky“ našich „erasmáků“.
Buddy Program je tu pro přijíždějící studenty. Každý z přijíždějících studentů, který má zájem, dostane od nás jednoho „buddyho“, tedy studenta z české paralelky, který mu pomůže s cestou na kolej, zorientovat se na fakultě a v Praze. Jeho aktivita je samozřejmě největší v prvních dnech, kdy je potřeba „nováčkům“ pomoct, ale často se stává, že jsou spolu v kontaktu po celou dobu studia prostě proto, že se spřátelí.
Krom toho, že si naši studenti procvičí cizí jazyk a potkají nové zajímavé lidi, Spolek jim vystaví potvrzení pro bodové zvýhodnění při žádosti o stáž v rámci Erasmu. Tohle zvýhodnění můžete získat i za účast na jiných akcích SMČ. Těšíme se na setkání s vámi v klubu SMČ ve 2. patře Faustova domu a nezapomeňte, další info najdete na http://www.lf1.cuni.cz/eso.
Program Erasmus[upravit | editovat zdroj]
Program Erasmus je součástí evropského Programu celoživotního učení (LLP) a zaměřuje se na spolupráci vysokoškolských institucí a na spolupráci těchto institucí s podniky. V jeho rámci vyjíždějí naši studenti studovat do zahraničí a zahraniční jezdí zase studovat do Čech.
Pro každý semestr je vyhlašován na studijní pobyty konkurz. Do hodnocení zájemců se započítává průměr, hlavní studentská aktivita a další studentské aktivity a ústní pohovor. Destinace jsou po celé evropě. Možnost zvolit si destinaci závisí na umístění v konkurzu, které se určuje z celkového hodnocení zájemce. Délka studijního pobytu na zahraniční vysoké škole se pohybuje v rozmezí 3-12 měsíců. Poskytované stipendium nemusí pokrýt veškeré náklady na studium v zahraničí, jedná se pouze o příspěvek.
Studenti, kterým byla přidělena stáž v zahraničí, se pak registrují v on-linové aplikaci na https://is.cuni.cz/webapps/ s určením destinace.
- Stránky UK o programu Erasmus
- Informace o programech Erasmus / Socrates
- ERASMUS & SPOL na FACEBOOKU
- Informace o zahraničních vysokých školách a zkušenostech studentů
- Socrates.cz s informacemi na vše co studenti na výjezdech do zahraničí zjistili
IFMSA[upravit | editovat zdroj]
IFMSA CZ – česká pobočka International Federation of Medical Students Associations je nezávislá mezinárodní organizace studentů medicíny, která působí na všech sedmi lékařských fakultách v ČR a podporuje mezinárodní spolupráci ve vzdělávání.
Organizace funguje na bázi dobrovolnosti, její členové pracují ve svém volném čase a bez nároku na finanční odměnu. IFMSA CZ spolupracuje mimo fakult a vysokých škol i s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR a s Ministerstvem zdravotnictví ČR.
IFMSA CZ je plnoprávným členem International Federation of Medical Students Associations, mezinárodní nevládní organizace přidružené k OSN a uznané WHO jako oficiální mezinárodní fórum zastupující studenty medicíny z celého světa. Federace momentálně čítá 119 členských zemí ze všech kontinentů. Každým rokem se studenti účastní výměnných programů IFMSA a dalších pracují na projektech týkajících se ochrany lidských práv, problematiky pomoci uprchlíkům, lékařského vzdělávání, boje proti AIDS a boje za reprodukční zdraví, mezinárodního vědeckého výzkumua veřejného zdravotnictví.
Cílem je podporovat mezinárodní spolupráci ve vzdělávání, šířit humanistické ideály, poskytnout studentům možnost ovlivnit praxi a vývoj ve světě, nabídnout budoucím lékařům komplexní úvod do globální zdravotnické problematiky a otevřít jim dveře do světa medicíny, která nezná hranice států či národnostní rozdíly.
Původním cílem IFMSA, pro který byla roku 1951 založena, bylo zajistit studentům možnost zúčastnit se zahraniční stáže – zajímavého doplňku jejich studia. Dává studentům jedinečnou možnost poznat lékařské fakulty, nemocnice a kliniky po celém světě a příležitost pro srovnání rozdílných přístupůk otázkám výzkumu, lékařského vzdělávání, zdravotní péče a etiky.
Stáže jsou organizovány pod vedením zkušených lékařů fakultních nemocnic v oblasti preklinické, klinické i vědecko-výzkumné. Fungují na principu bilaterality, což znamená, že za každého studenta - cizince, kterého přijmeme v České republice, může vyjet recipročně český student do zahraničí.
Pro studenty je zajištěno zdarma ubytování a alespoň jedno jídlo denně, případně kapesné z kterého si jídlo hradí studenti sami a ve volném čase také společensko-kulturní program připravený místními studenty. Dorozumívacím jazykem je buď angličtina nebo jazyk hostitelské země.
Studenti nejsou za práci placeni a jsou povinni zajistit si zdravotní pojištění na dobu pobytu stáže v zahraničí. Zkušenosti ze zahraničí jsou často velmi zajímavé. IFMSA CZ podepisuje ročně okolo 250 kontraktů, což představuje asi 500 účastnících se studentů.
Na naší fakultě máme v současné době zastoupených 5 výborů:
- SCOPE – Professional Exchange
- SCORE – Research Exchange
- SCOPH – Public Health
- SCOME – Medical Education
- SCORA – Reproductive Health including HIV/AIDS
- SCORP - Human Rights & Peace
Probíhající projekty IFMSA CZ[upravit | editovat zdroj]
- Nemocnice pro medvídky – snaha zbavit mladší děti strachu z bílých plášťů. Studenti chodí do mateřských školek, hrají si s dětmi na doktory a ošetřují jejich nemocné plyšové medvídky.
- Pro život - projekt zaměřený na výuku první pomoci. Studenti chodí do škol a učí děti KPR a základy první pomoci.
- Světový den diabetu – projekt zaměřený na diabetes, probíhá jednou ročně v listopadu, snaha poučit veřejnost o rizicích vzniku diabetu 2. typu.
- Světový den zdraví – projekt zaměřený na zdraví všeobecně, probíhá jednou ročně v březnu či dubnu.
- Úsměv všem – snaha vykouzlit úsměv na rtech dětem či starším lidem v nemocnicích formou hry či trávení času s nimi.
- MediCafé – projekt zaměřený na vzdělávání studentů medicíny, přednášky na zajímavá témata.
- Chirurgické šití – studenti medicíny se na modelech učí chirurgické šití.
Jak se zapojit[upravit | editovat zdroj]
Měli byste zájem přidat se k nám? Stačí říct a kontaktovat nás. Členství je bezplatné, stačí jen vyplnit přihlášku, kterou od nás dostanete. Dále budete dostávat emaily s nabídkami projektů, do kterých se můžete zapojit. Můžete také sami přijít s vlastním nápadem nebo projektem, my vám ho pomůžeme zrealizovat. Na začátku školního roku také pořádáme workshop, kde se vám všechny projekty představí a kde se k nám můžete rovnou přihlásit.
Kontaktní osoby IFMSA CZ na 1. LF naleznete zde.
Studentské stránky[upravit | editovat zdroj]
- Neoficiální stránky 1. LF UK: http://www.lf1.cz.
- Medik.cz – portál pro mediky: http://www.medik.cz.
- Burza skript 1. LF UK: http://skripta.lf1.cuni.cz/offer/index.php.
- Neoficiální fórum studentů 1. LF UK: http://forum.lf1.cz.
- Medicína, nemoci, studium na 1. LF UK (stránky Jiřího Štefánka): http://www.stefajir.cz.
- Langenbeck’s medical web page: http://langenbeck.webnode.cz/.
- Jak se z medicíny zbláznit jen částečně: http://lenjulenka.blog.cz.
Studentský tutor[upravit | editovat zdroj]
Studentský tutor je student vyššího ročníku, který má být vaším průvodcem nejen během prvního ročníku.
Před začátkem akademického roku dostane každý tutor na starost jeden kruh – tedy cca 25 studentů, kterým pomáhá s počátečními kroky na fakultě. Může poradit s ubytováním na kolejích, výběrem učebnic, předat svoje zkušenosti se studiem, zkouškami či vyučujícími.
S tutory se potkáte poprvé na seznamovacím pobytu v Dobronicích. Další komunikace pak záleží na domluvě jednotlivých kruhů.
Kompletní seznam tutorů včetně kontaktů najdete zde.
Učitelský tutor[upravit | editovat zdroj]
Učitelský tutor je obvykle učitel anatomie či histologie, který studentům prvních ročníků pomáhá i se zdánlivě neřešitelnými problémy. Navíc během seznamovacích kurzů studentům poskytne další informace ke studiu a několik dobře míněných rad. Každý tutor se stará o dvě studijní skupiny.
Zjednodušeně lze prohlásit, že učitelský tutor je vyšší instancí tutora studentského. Akademický senát je oficiálním orgánem fakulty, který má na chod školy zásadní vliv.
Schvaluje například vnitřní předpisy fakulty, volí děkana, schvaluje členy vědecké rady a podobně. Akademický senát má několik komisí zabývajících se specifickými tématy. Pro studenty je nejdůležitější komise pro záležitosti studia. Akademický senát má celkem 30 členů volených na dobu tří let. 15 senátorů volí akademici a 15 senátorů si volí studenti. Na 1. LF mají v senátu studenti již tradičně dobré postavení. Ještě v minulém volebním období předsedal senátu zástupce zvolený studenty, a to jako již třetí v řadě. To je věc, se kterou se na drtivé většině jiných fakult nesetkáte.
Nemusí to být zcela bez souvislosti s tím, že atmosféra na fakultě je pro studenty velmi příznivá a opodstatněné žádosti a připomínky studentů jsou, je-li to jen trochu možné, vyslyšeny a řešeny.
Jak může pomoci senát mně osobně? Senát je přímým komunikačním kanálem mezi studenty a vedením fakulty. Objeví-li se totiž někde problém, nemůže být vyřešen, když se o něm nedozví lidé s potřebnou pravomocí nebo kompetencí. V poslední době například studenti iniciovali několik změn týkajících se záležitostí kolem nově zaváděného kreditního systému. Máte-li nějaký problém, o kterém si myslíte, že by stálo zato jej řešit (např. když narazíte na přemíru byrokracie), můžete se obrátit na své senátory. Přirozenou cestou je v senátu oslovovat studenty, neboť jim bude váš problém přeci jen bližší. Pokud jednotlivé senátory oslovovat nechcete, můžete se obrátit na akademický senát jako celek prostřednictvím senátorské schránky, a to i anonymně, ačkoli svým podpisem dodáte jakémukoli podnětu větší váhu.
Co mohu pro tuto formu demokracie udělat já? To je jednoduché. Sledujte dění na fakultě, ozvěte se, když je důvod, a hlavně JDĚTE VOLIT, když je třeba! Ve volbách si totiž vyberete, kdo vás bude další tři roky v senátu zastupovat a kam fakultu povede!
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
- Seznam členů akademického senátu 1. LF
- Zápisy ze zasedání akademického senátu 1. LF
- Volební a jednací řád akademického senátu 1. LF
Hodnocení výuky studenty je v podstatě jediný systém, který vytváří na naší fakultě určitou sebereflexi a umožňuje vedení školy reagovat na konkrétní potíže studentů.
Studenti mohou v SISu vyplnit hodnocení způsobu a kvality výuky každého předmětu, který úspěšně splnili, tj. kvalitu přednášek, seminářů, internetových stránek daného ústavu, mohou hodnotit chování a schopnosti konkrétních vyučujících. Hodnocení se dělá klasicky formou známek, kromě toho je možné se k případným nedostatkům vyjádřit slovně. Hodnocení vyplníte elektronickou formou tak, že na SISu si vyberete konkrétní předmět, který jste v daném ročníku splnili, vyberete si ústav či kliniku, na které jste stážovali, načež už hodnotíte jednotlivé položky.
Z těchto hodnocení dělá vedení fakulty závěry a nejlépe hodnocené pedagogy různě odměňuje a s nejhůře hodnocenými diskutuje o problémech.
Sedněte si po zkoušce na čtvrt hodiny k SISu a hodnocení pro daný předmět vyplňte. Můžete tím pomoci studentům v ročnících pod vámi. Chce to samozřejmě chladnou hlavu, než nějaké hodnocení dáte, ale je důležité to udělat.
Hodnocení výuky je váš nástroj i vaše zodpovědnost za tuto školu!
Výsledky hodnocení výuky a jednotlivé slovní komentáře k ústavům i vyučujícím najdete na fakultním intranetu. Přihlašovací údaje jsou stejné, jako máte v SISu.
- Externí odkazy